Genel

Çocuğun karakterini belirleyen isim koyma ve akika kurbanı

  Ad kişinin toplumsal ve bireysel kişiliğinin bir simgesi sayılabileceğinden çocuğa daha adı verilirken bir dizi önceliğe ve hattakurala önem verilmeye çalışılır. Ad koyma töreni Türk aile yaşamında önemini koruyan bir gelenektir. Bu tören şu şekilde yapılır;bir hoca çağrılır, hoca olmazsa bu görevi ailenin yaşlı bir bireyi üstlenir, hoca çocuğu kucağına alır yönünü kıbleye doğru çevirir.Önce çocuğun kulağına ezan okunur, bundan sonra çocuğun sağ kulağına adı üç kez söylenir. Kulağa söylenen bu isim ahirettekullanılacağına inanılan göbek adı da olabilir, çocuğa günlük hayatta kullanmak üzere koyulan isim de olabilir. İstenirse ad koymasırasında mevlid okutulabilir, kurban kesilebilir ya da misafirlere yemek verilebilir.

 

   Yeni doğan bir çocuk için şükrane olarak kesilen burbana “akika“ denir. Akika kurbanı kesmek islam alimlerinin bir çoğuna göresünnettir. Çocuğun doğumunun yedinci günü kesilmesi söylenmekle birlikte çocuğun buluğ çağına gelinceye kadarda kesilebileceğisöylenir.

   ADLA İLGİLİ İNANIŞLAR

   Halk kültürümüzde çocuğun adı ile toplumsal ve bireysel kişiliği arasında gizemli bir bağ olduğuna inanılmakta ve ad koyarkenbirtakım inanışlar ön plana çıkmaktadır. Birtakım adlar vardır ki, onların gerek sözlük anlamları, gerekse daha önce o adıtaşıyanların kişiliklerinden dolayı kutsal sayılmaları nedeniyle ‘yaşatıcı’ oldukları inancı yaygınlık kazanmıştır. Allahverdi,Armağan, Bektaş, Dursun, Kaya, Yaşar gibi adlar özellikle ‘çocuğu durmayan’ ya da çabucak ölen ailelerin sıkı sıkıya sarıldıklarıisimlerdir. Yatır ve evliya ziyaretleri sonucu doğan çocuklara konan adlar da bu kategoriye girer. Oldukça sık görülenuygulamalardan biri de çocuğun adını başka bir adla değiştirmekdir. Çocuk sık sık hastalanırsa ya da ailenin başına beklenmedikşeyler gelirse, bunun nedeni çoğu kez çocuğa konan isimde aranmakda ve çocuğun adı değiştirilmektedir. ‘adı yaramadı’, ‘adı ağırgeldi’ gibi gerekçelerle ad değiştirmelerde kurban kesmek, mevlid okutmak, pilav pişirip dağıtmak uygulanan yöntemlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu