Bakım

Çocuğun her döneminde diş sağlığı

1. Ergenlik dönemindetüm süt dişlerinden kurtulmuş olup sürekli dişlerine kavuşmuş olurlar. Bu dönemdeki hormonlardan dolayı diş etlerinde çok sık olmamakla birlikte büyüme ve kızarıklık görülebilir. Diş etlerinde ‘jüvenil periodontitis’ denilen bir hastalık, yine bu dönemde ortaya çıkar. Bu hastalık oldukça ciddi bir diş eti hastalığı olup, tedavi edilmediğinde diş etlerinde kanama ve en önemlisi çene kemiğinde erimelere neden olabiliyor.

2. Hamilelik döneminde hormonal seviyelerindeki değişiklik nedeniyle diş etlerinde kanama, şişlik ve kızarıklıkla sıklıkla karşılaşılabiliyor. Bu dönemde, ‘hamilelik gingivitisi’ denilen diş eti rahatsızlığı görülebilir. Bu tür diş eti rahatsızlıklarını önlemek için özellikle planlı bir hamilelik gerçekleştirilmelidir. Çünkü hamilelik öncesi diş bakımının yapılması ve hamilelik gerçekleştiğinde de üçüncü ay ile altıncı ay arasında diş hekiminin kontrolünden geçilmesi gerekir. Ayrıca hamilelik öncesi tüm ağız röntgeni alınıp diş ve diş etlerinin kontrolü yapılmalıdır. Hamilelik sırasında bu tür röntgenlerin çekilemediği unutulmamalıdır.

Hamileliğin 3. ayından itibaren bebeğin dişleri oluşmaya başlar. Bebeğin dişlerinin bu dönemdeki oluşum ve gelişimleri için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve diğer mineraller, annenin kan dolaşımından alınır. Bu nedenle bebeğin hem genel sağlığı hem de diş sağlığı açısından, annenin beslenme şekli çok önemlidir. Anne, gerekli kalsiyum, fosfor ve vitaminleri dengeleyerek bebeğin diş gelişimine yardımcı olur. Sağlıklı dişler ve kemikler için hamile bir kadın mutlaka süt ve süt ürünleri, et, balık ve tavuk; taze meyve ve sebzelerle beslenmeye özen göstermelidir.

3. Menepoz döneminde ise daha çok dişeti çekilmesi görülmektedir. Bu dönemde mümkün olduğunca orta-sert veya yumuşak diş fırçası kullanılmalı ve fluoridli gargara kullanımı ile dişlerdeki madde kayıpları azaltılmalıdır. Bu dönemdeki stres ve gerginlikten dolayı gece diş sıkmaları olabileceğinden, dişleri korumak için night-guard denilen plaklar uygulanabilir.

4. Doğum kontrol ilacı kullanırken, ağız ve diş sağlığımızın en önemli kısmını oluşturan diş eti sağlığı, genel sağlığımız açısından da büyük önem taşımaktadır. Sinsi olarak ilerleyebilen ve kolay kolay belirti vermeyen diş eti hastalıkları nedeniyle hiç çürüğü olmayan en sağlıklı dişler bile zaman içerisinde kaybedilebilinir. Diş eti sağlığı genetik, kötü ağız hijyeni, sigara kullanımı, hormonal değişiklikler ve ilaç kullanımı gibi birçok faktöre bağlı olarak etkilenebilmektedir. Özellikle bayanların hamilelik, menopoz, ergenlik ve menstruasyon gibi hormonal değişikliklerinin yoğun olduğu dönemlerde diş etleri hassas olur ve diş eti hastalıklarına yatkınlık olur. Doğum kontrol ilaçlarının kullanıldığı dönemlerde de ağız ve diş sağlığında önemli değişiklikler olur. Progesteron hormonundaki artışa neden olan doğum kontrol ilaçlarının neden olduğu ve en sık rastlanılan sıkıntı, diş etlerinde kızarıklık ve şişliklerdir. Bu dönemlerde ağız hijyenine maksimum özen gösterilmelidir. Diş etlerinde özellikle fırçalama sırasında meydana gelen kanama ve hassasiyet şikâyeti ile diş hekimine başvuran kadınların eğer doğum kontrol ilacı kullanıyorlarsa, bu konuda diş hekimini mutlaka bilgilendirmeleri gerekir. Diş hekimi, bu tür ilaçların yan etkilerini hafifletecek ağız ve diş sağlığı bakımı ile ilgili tavsiyelerde bulunup gerekliyse ağız gargarası kullanımını önerebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu