Çocuğuma cinselliği nasıl anlatmalıyım?

Hiçbir anne baba çocuğunun kulaktan dolma bilgilerle cinselliği öğrenmesini istemez. Ancak, bebeklerin nereden geldiğiyle başlayan sorular silsilesi çoğunlukla beklenilenden erken ve ani bastırır.

Çocuğun anatomik olarak kendi bedenine duyduğu merakla başlayan süreç, artan ilgi ve büyümeye paralel olarak devreye hormonların girmesiyle cinsel ilişkinin nasıl gerçekleştiğine duyulan meraka kadar gider. Erken yaşta doğru cevapları vermek bu sürecin sağlıklı işlemesi ve cinsel anlamda ömür boyu sağlıklı bir yaşam için önemlidir.

“Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” kitabının yazarı Prof. Dr. Bengi Semerci çocuklarla cinsellik konuşmanın önemli kuralları olduğunun altını çiziyor: “Çocuğun yaşına ve gelişim dönemine göre konuşmalarımızın zamanlamasını ve içeriğini ayarlamalıyız. Ancak en temel kural, kendi çocuğumuzu tanımamız gerektiğidir. Onunla cinsellik üzerine konuşurken, herhangi bir çocuk değil sizin çocuğunuz olduğunu hatırlayın.”

Hangi yaşa nasıl cevap?
2–3 yaş:
Bu yaşta çocuğunuza penis, vajina gibi isimleri öğretebilirsiniz.
3–4 yaş: “Bebek nereden gelir?” sorusu merak konusu olmaya bu yaş aralığında başlar. Bu yaşta çocuğunuza vereceğiniz cevap ayrıntılardan arınmış olmalıdır: “Bir süre karnımın içindeki rahim denen yerde yaşadın ve yeterince büyüdüğünde de doğdun.”
4–5 yaş: Çocuklar için ayrıntılar önemli hale geldiğinde yeni bir soru gelir: “Bebek nasıl doğar?” Cevabınız yine çocuğunuzu tatmin edebilecek ölçüde açıklayıcı, ama kafasını karıştırmayacak şekilde sade olmalıdır: “Doğmaya hazır olduğunda rahim kasılarak seni vajinaya doğru itmeye başladı ve doğdun!”
5–6 yaş: Bu yaştaki çocuk, bir bebeğin annesi ve babası tarafından ortak yapıldığını bilir. Merak ettiği bu ortaklığın nasıl sağlandığıdır. Bu yaşta çocuğunuza verebileceğiniz en açıklayıcı cümle şöyle olmalıdır: “Babanın içinde bulunan spermle annenin içinde bulunan yumurta birleşince bebek oluşmaya başlar.”
6–7 yaş: Cinsi münasebetin çocuğa en temel şekilde anlatılmasının ideal olduğu yaş aralığıdır. Şöyle diyebilirsiniz: “Doğa (ya da Tanrı) insanı kadın ve erkek olarak iki şekilde yarattı. Yarattığı kadının ve erkeğin vücutlarını tıpkı bir yapbozun parçaları gibi birbirine tam uyum sağlayacak şekilde tasarladı. Yapbozun parçaları, yani penis ve vajina birleştiğinde spermler tıpkı kurbağanın yeni doğan yavruları gibi yüzerek kadının rahmindeki yumurtanın içine girer ve bebek oluşmaya başlar.” Bu noktada çocuğunuza seks ve ilişki kelimeleri hakkında ne bildiğini sorun. Her iki kelimenin de iki insan arasındaki aşkı ve sevgiyi gösterdiğini söyleyin.

Belli soru ve durumlara doğru yaklaşımlar
Çocuk cinsellikle ilgili sorularına başlamak için sizin hazır olmanızı beklemez. Hazırlıklı olmak ve onu tatmin edebilecek cevaplar verebilmek istiyorsanız bazı senaryolarla kendinizi hazırlamalısınız. İşte size yöneltilebilecek birkaç soru örneği ve vermenizin uygun olacağı cevaplar.

•    Üç yaşındaki çocuğunuz yeni doğan erkek kardeşinin bezi değiştirilirken penisini göstererek “Bu ne?” diyor.

Bu noktada tedirgin olup alt değiştirme hızı rekoru kırarak konuyu kapatmaya çalışmak çocuğunuzun kafasında oluşan soru işaretini gidermeyeceği için doğru bir yaklaşım değildir. Aksine çocuğunuza kız ve erkek arasındaki farkı öğretmek için bir fırsat yakalamış olduğunuz için sevinmelisiniz. Ona sakin bir ses tonuyla konuyu anlatın. Bu, çocuğunuzu, bunun gayet normal bir durum olduğu konusunda ikna etmeniz için önemlidir. “Bu kızlarla erkekler arasındaki farklardan biridir. Erkeklerin penisi, kızlarınsa vajinası vardır. Yani senin vajinan, kardeşinin de penisi var.”

•    “Anne, penisim neden sertleşiyor?”  

Eğer bu tip bir soruyla cevaplayamayacağınız bir ortamda yüz yüze gelmişseniz, çocuğunuzun yanına yaklaşıp sessizce “Bu bazen olabilir, çok normal. Merak etme, biraz sonra yumuşayacaktır, istersen bu konuda eve gittiğimizde konuşalım” diyerek konuyu bir süre için erteleyebilirsiniz. Ancak eve gittiğinizde sözünüzü yerine getirmeyi unutmamanız çocuğunuzun size güveni açısından önemlidir.

•     “Senin çiş yaptığın yerde neden saç çıkıyor?”

Bu soruya en doğru yanıtı dürüst davranarak verebilirsiniz: “İnsanlar büyürken çiş yaptıkları yerde, koltuk altlarında, bacaklarında ve erkeklerin yüzlerinde kıllar çıkar. Henüz küçük olduğun için senin yok ama büyüdüğünde olacak.” Eklemeyi unutmayın: “Büyüyüp genç kız olduğunda, çiş yaptığın yer senin için özel olacak ve kimseye göstermemen gerekecek.”

•    “Sperm annenin yumurtasına nasıl gidiyor?”

Cevaplamak aslında sandığınız kadar zor değil. “Baba, anneye yeterince yaklaştığında sperm babanın vücudunun içinden penis yoluyla çıkıp annenin vajinasından vücuduna girer ve yumurtaya ulaşır. Annenin vücudunun içi çok özel bir yerdir. Anne burada babadan gelen spermi saklar.” Eğer “yaklaşmak” ifadesi çocuğunuzun merakını gidermeye yetmezse, konuyu şu şekilde özetleyebilirsiniz: “Penis vajinaya tam uyum sağlayacak şekilde yaratılmıştır. Tıpkı parmağın bir düğme deliğine geçebilmesi gibi.”

•    “Bebek dışarı nasıl çıkıyor?”

Bu soruyu doğru ve mümkün olduğunca anlaşılır bir şekilde açıklamanız çok önemli. Şunu deneyin: “Çoğu bebek annesinin vajinasından doğar. Vajinayı annenin karnındaki bir tüp gibi düşünebilirsin. Vajina doğum sırasında tıpkı esnek bir kumaş gibi esner ve bebeğin çıkabileceği açıklığa ulaştığında da bebek oradan çıkar. Bazen de vajina bebeğin doğabileceği kadar esnemez. O zaman doktorlar annenin karnından bebeği ameliyatla alırlar.”

•    Çocuğunuz bilgisayar başında, ekranda ise çıplak bir kadın var.  

Öncelikle çocuğunuzun bu yaptığının doğal bir meraktan kaynaklandığını kendinize hatırlatmalı ve sinirli davranmamalısınız. Aksine, yanına gidip bu tip görüntüler içeren internet sitelerinin çocuklar için uygun olmadığını sakin bir ses tonuyla anlatmanız gerekiyor. Unutmayın, yasaklar merakı daha da arttırır. Herhangi bir görüntü indirip indirmediğini kontrol edip, evdeki bilgisayarın internet güvenlik ayarlarını düzenlemek en doğru çözüm olacaktır.

•    Çocuğunuzu cinsel organına dokunurken gördünüz.

Çocuk vücudunu keşfetmeye oldukça erken yaşta başlar. Bebekler bezleri değiştirilirken cinsel organlarına dokunmaya, 2–3 yaşına geldiklerinde kıyafetlerinin üzerinden ellerini içeri sokup cinsel organlarına ulaşmaya çalışırlar. Ancak bu tam olarak mastürbasyon denilen doyum eylemi değildir. Yani sonunda bir orgazm arzusu barındırmaz. Onlar için önemli olan dokunduklarında hissettikleri hoş duygudur. Çocuğunuzu bu tür bir pozisyonda gördüğünüzde, bunun gizlilik gerektiren bir şey olduğunu anlatın. “Biliyorum, penisine dokunmak hoşuna gidiyor, ama bu özel olarak, kimseye göstermeden yapman gereken bir şey.”

Çocukla konuşurken
Prof. Dr. Bengi Semerci çocuklarla cinsellikten konuşmanın kurallarını şu başlıklar altında topluyor:

•    Cinsellik sadece bedenle ilgili değildir.
•    Soruyu tam anlayın.
•    Soruları yargılamayın.
•    Cevaplarınızı olabildiğince basite indirgeyin.
•    Çocuğunuza dokunmanın türlerini anlatın.
•    İnandıklarınızı ve düşündüklerinizi çocuğunuza öğretin. Kadınların ve erkeklerin birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğini anlatın.
•    Mahremiyeti öğretin.
•    Cinsel organlarının isimlerini değiştirmeden biyolojik isimleriyle kullanın. Üç yaşından sonra ebeveynler doğru anatomik isimleri kullanmalılar.
•    Konuşma fırsatlarını değerlendirin. Cinselliği konuşmaya erken başlayın.
•    Bir sonraki dönemi açıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı