Çalışan Anne Adayları İçin Doğum İzni

Anneler büyük bir heyecanla bebeklerini kucaklarına aldıkları günü beklerler. Doğumdan sonraki sürecin nasıl geleceği ve bebeklerini nasıl besleyecekleri konusunda endişeye kapılan annelerin başında, çalışan anneler geliyor. Bu durum, çalışırken bebeğimi nasıl emzireceğim? Gibi endişelere yol açabiliyor. Süt izninden sonra en çok merak edilen sorulardan biri çalışan anne adayları için doğum izni nasıl şekilde ilerliyor? Sorusudur. Çalışan hiçbir anne doğum yapar yapmaz bebeğinden ayrılmak istemez. 

Devletin çalışan anneler için sunduğu doğum izni hakkında topladığımız bilgileri okumaya devam edelim.

Doğum İzni Nedir?

Her ülkenin İş Kanunu’na göre değişiklik gösteren doğum izni, kamu ya da özel sektör fark etmeksizin çalışan tüm annelere sunulan haktır.

Çalışan anneler için 2020 pandemi sürecinde güncellenen ve şimdiki haline gelen doğum izni, İş Kanunu’na göre; çalışan annelerin doğumdan önce ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık bir sürede çalıştırılmaması gerektiği yazılmıştır. Yani çalışan her anne için doğum izni doğumdan önce ve sonra sekiz hafta olmak şartı ile belirlenmiştir.

Pandemi süreci ile birlikte doğum izninde bazı değişiklikler yapılmıştır.

Küresel salgın ile mücadele ederken, her bireyin tehlikede olduğu, fakat hamilelik süreci yaşayan annelerin çok daha dikkat etmesi gerektiğini vurgulamamız gerekiyor. Pandemi sürecinde çalışan anne adayları için doğum izni; doğumdan önceki sekiz haftalık süreçte yani 32. haftada başlayan doğum izni, pandemi ile birlikte 24. haftaya çekilmiş durumda. Bu izin ile birlikte idari olarak izinli sayılan anne için, doğumdan sonraki 8 haftalık sürecin ardından işe dönme imkânı sunuyor. Ayrıca ücretsiz izne de bu 8 haftalık süreçten sonra çıkabilirsiniz.

Ücretsiz doğum izni, özel sektörde çalışan anneler için doğum izninden sonraki sürede 6 aya kadar talep edilebiliyor. Memur anneler için ise bu izin 24 aya kadar alınabilmektedir.

Özel Sektörde ve Kamuda Çalışan Annelerin Doğum İzni Farklı mıdır?

Yasal olarak özel sektörde de çalışsanız, memur da olsanız doğum izninde bir farklılık olmayacaktır. Her iki sektörde de çalışan anneler için doğum izni 16 hafta olarak belirlenmiştir. Analık izninden sonra ki ücretli izin süreleri farklı olarak; özel sektörde 6 ay, kamuda ise 24 aya kadar alınabilmektedir.

Doğum İznine Geç Ayrılabilir miyim?

Yasal olarak çalışan her anne hamileliğin en geç 37. haftasında doğum iznine ayrılmak zorundadır. Yani hamileliğin son üç ayında idari olarak izinli sayılıyorsunuz. Öncesinde bulunan sekiz haftalık süreçte 37. haftaya dek çalışabilirsiniz.

Doğum iznine geç ayrılan anneler, doğumdan sonraki sekiz haftalık izin sürecine doğumdan önce kullanmadığı izinleri ekleyebilir.

Doğum İzni Arttırılabilir mi?

Kanunlara göre zorunlu olarak doğum izni hakkına sahipsiniz. Doğum iznini arttırmak için gebelik sürecinin sağlık sorunlarından dolayı zorlu geçmesi ve anne-bebek sağlığını tehdit etmesi sonucu, hekimlerin verdiği raporlar sunularak doğum izni arttırılabilir.

Erken Doğum Yapıldığı Takdirde Doğum İzni Kullanılır mı?

Erken doğum gibi bir durumda, kanunların size sunmuş olduğu; doğumdan önce ve doğumdan sonra sekiz hafta olan doğum iznini, doğumdan sonra da kullanabilirsiniz.

Evlat Edinme Durumlarında Doğum İzni

Kanunlara göre annelik iznini evlat edinme gibi bir durumda kullanmanız için; evlat edinilen çocuğun mutlaka 3 yaşından küçük olması şartı vardır. Anne ya da baba doğum izninin sekiz haftalık sürecini kullanabilmektedir. Ücretsiz izin için de aynı şekilde kullanabileceğiniz 6 aylık ücretsiz izni, anne ya da baba evlat edinilen çocuk için kullanabilmektedir.

Çoğul Gebeliklerde Doğum İzni Ne Kadardır?

Çoğul gebelik yaşayan anneler için doğum izni süresi uzatılabilmektedir. Çalışan anne adayları için doğum izni 32. haftadan itibaren başlamaktadır. İkiz, üçüz ya da daha fazlası gerçekleşecek olan hamilelik sürecinde, doğumdan önceki izin sekizden ona çıkarılmaktadır. Yani çoğul gebelik yaşayan anneler on haftalık bir süre kullanabilmektedir.

Doğum İzni Hesaplama Nasıl Yapılır?

İş Kanunu’nun size vermiş olduğu doğum izni, gebeliğin belli haftalarında başladığı için doğum izni hesaplamanıza gerek yoktur. Doğumdan önceki sekiz haftayı göz önünde bulundurarak izne ayrılacağınız zamanı bulabilirsiniz. Çalışmaya devam etmek isteyen ve doktorundan çalışabilir raporu alabilen anneler için bu izin 37. haftadan itibaren başlamaktadır. Bu durumda çalışacak olan anneler, doğumdan sonraki sürece bu beş haftalık süreci ekleyebilirler.

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Annelik izni alırken önce doktorunuza ya da kadın doğum uzmanına giderek, doğuracağınız tahmini tarihi belirlemeniz gerekiyor. Ardından doktorunuzun vereceği rapor sizin doğum izninizin başlangıç tarihini verecektir. Aldığınız belgeyi mutlaka iş yerinize ulaştırmanız gerekmektedir. Aksi halde sisteme geçmeyen raporlar, izin alamamanıza neden olabilir.

Doğum izni dilekçesi için:

  • Dilekçenin başına iş yerinin adı ve sicil numarası yazılır.
  • İzni alacağınız kurum ve kişinin adını yazarak dilekçeye başlanmalıdır.
  • İlk satırlarda mutlaka doğum izninin ne zaman başladığını belirterek tarih ve çalışma sicilinizi belirtmelisiniz.
  • İsteğinizi beyan edip dilekçeyi sonlandırabilirsiniz.
  • En alt kısımda adınız, soyadınız ve imzanız yer almalıdır.

Doğumdan sonraki izin süreci için de aynı şekilde dilekçe hazırlayarak iş yerinize vermeniz yeterli olacaktır.

Doğum İzni Parası

Çalışan anneler için doğum izni kullanılırken doğum izni parası alınabilmektedir. Doğum izni parası iş görmezlik ödeneği ile birlikte alınmaktadır. Doğumdan önce ve sonra 8 haftalık süreçlerdeki doğum izni paralarını bu şekilde almanın haricinde doğum yardımı parası da alınabilir. Çalışmayan annelerin de faydalanabildiği bu yardım parası doğum yapan tüm annelere verilmektedir. Alınabilecek bir diğer yardım ise emzirme parası yardımıdır. Süt izni haricinde emzirme parası çalışan anneler ya da eşi çalışan anneler için geçerlidir.

Anne adaylarının daha birçok hakka sahip olduğunu biliyor muydunuz? Annelerin hangi haklara sahip olduğunu şu yazımızdan öğrenebilirsiniz: anne adayları hakları hakkında

Doğumdan önce ve sonra 8 hafta olarak belirlenen, toplamda 16 haftalık bir doğum izni yasal olarak çalışan her annenin hakkıdır. Özel sektör ya da kamu sektörü fark etmeksizin çalışan anne adayları için doğum izni verilmektedir. Dilerseniz 37. haftaya kadar doktor raporunuz ile birlikte çalışmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra kullanmadığınız izinleri doğumdan sonraki sekiz haftalık süreye ekleyebilirsiniz.

Süt İzni Nedir? Süt İzni Nasıl Hesaplanır? : https://www.bebek.com/sut-izni-emzirme-izni-nedir-sut-izni-nasil-hesaplanir/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.