Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için neler yapmak gerekir? (2)

Kızamık: Etkeni viral enfeksiyondur. Kış ve ilkbahar aylarında daha sık görülür. Aşılanmamış ya da hastalığı geçirmemiş herkese bulaşabilir. Bulaşıcılık döküntü başlamadan 2 gün önce başlar ve döküntü kaybolduktan 4 gün sonra devam eder. Kuluçka süresi 8-12 gündür. Ateş, burun akıntısı, gözlerde sulanma, öksürük başlangıç belirtileridir. Yüksek ateşle seyreder. Hastalık ortalama 1 hafta-10 gün sürer. Korunma aşı yoluyla ve hasta kişilerle temasın önlenmesiyle olur.

Kızamıkçık: Etkeni kızamıkçık virüsüdür. Kışın ve ilkbahar aylarında daha sıktır. Solunum yoluyla bulaşır. Bulaşma süresi döküntü başlamadan 7-10 gün önce ve döküntüden 7 gün sonra devam eder. Kuluçka süresi 15-20 gündür. Genellikle hafif seyirli bir hastalıktır. Hafif ateş, boyundaki lenf bezlerinde şişlik ile başlar, yüz ve vücuda yayılan küçük pembemsi döküntüler görülür. Korunma aşı ve temasın önlenmesiyle sağlanır. Aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş hamile kadınlara bulaşırsa bebek için ciddi risk oluşturur. Böyle durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Boğmaca:

Etkeni bir bakteridir. Kışın ve ilkbaharda görülür. Genellikle 1 yaşın altındaki bebeklerde daha sık görülür. Solunum yoluyla bulaşır.  uluçka süresi 7-10 gündür. Hastalık ise 6 hafta kadar sürebilir. Başlangıçta kuru öksürük, hafif ateş gibi bulgular vardır. Bebeklerde hastaneye yatma, antibiyotik tedavisi, oksijen tedavisi ve ortamın nemlendirilmesi, mukus aspirasyonu gibi tedaviler uygulanır. Aşı ile korunulur.

Suçiçeği: Etken suçiçeği virüsüdür. Kış sonu ve ilkbahar aylarında görülür. Solunum ve direkt temas yoluyla bulaşır. Kuluçka süresi 7-14 gündür. Hastalık 7-21 gün sürer. Başlangıç belirtileri ateş, halsizlik, iştahsızlıktır. Ardından önce kırmızımsı olan sonra ortaları sulu sivilceye benzer kaşıntılı döküntüler belirir. Tedavi bulgulara yöneliktir. Ateş için aspirin kullanımı tehlikelidir. 12 aydan büyük olanlar suçiçeği aşısı ile korunabilir. Hamile kadınlarda bebeğe bulaşma riski vardır.

Beşinci Hastalık: Etkeni virüstür. Genellikle ilkbahar aylarında görülür. Bulaşma direkt temas yoluyla olur. Kuluçka süresi 5-15 gündür. Hastalık ortalama 3-10 gün kadar sürer. En sık 2-12 yaşları arasında görülür. Belirtileri; yanaklarda tokat atılmış gibi yoğun kızarıklık ile başlar daha sonra kol ve bacaklarda kırmızı döküntüler görülür. Kalçalarda da kızarıklık olabilir. Döküntü 2-3 hafta süreyle kaybolup tekrar ortaya çıkabilir. Tedaviye gerek olmadan kendiliğinden iyileşir. Aşısı yoktur.

Altıncı Hastalık: Etkeni bir virüstür. Her mevsimde görülür. Daha çok 2 yaş altındaki bebek ve küçük çocuklarda görülür. Kuluçka 5-15 gündür. Hastalık ortalama 1 hafta kadar sürer. Hastalık yüksek ateşle başlar. Huzursuzluk, iştah kaybı olur. Bazen burun akıntısı, lenf bezlerinde şişlik ve havale de olabilir. Vücudun her yerine yayılan soluk pembe döküntüler görülür. Aşısı yoktur. Korunma temasın önlenmesi ile olur.

Kabakulak: Etkeni kabakulak virüsüdür. Kış ve ilkbaharda daha sık görülür. Solunum salgılarıyla doğrudan bulaşır. Kuluçka 15-18 gündür. Yaygın ağrı, ateş ve iştah kaybıyla başlar. Daha sonra çenenin iki tarafındaki tükürük bezlerinde şişme, çiğneme sırasında ağrı gibi bulgular oluşur. Bulgulara yönelik tedavi uygulanır. Aşı ile korunma mümkündür.

Viral Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu (Soğuk Algınlığı): Etken çeşitli virüslerdir. Bütün yıl boyunca görülür. Kuluçka süresi 1-4 gündür. Hastalık ortalama 3-10 gün sürer. Belirtiler; burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, ateş, halsizlik ve iştahsızlıktır. Bulgulara yönelik tedavi yapılır. Korunmada el temizliği ve hasta kişilerle direkt temasın önlenmesi önemlidir.

Kızıl: Etken beta bakterileridir. Kış aylarında daha fazla olmak üzere her mevsim görülür. Daha çok okul çağı çocuklarında yaygın olarak görülür. Kuluçka süresi 2-5 gündür. Hastalığın süresi 1-2 haftadır. Boğaz ağrısı, ateş, halsizlik ve iştahsızlıkla başlar. Tüm vücuda yayılan kırmızı küçük döküntüler olur, döküntüler kaşıntılıdır. Daha sonra deri soyulabilir. Tanı ve tedavi için doktor kontrolü şarttır, antibiyotik kullanmak gerekir.

Derleyen: Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı