Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için hijyen şart! (1)

Son yıllarda toplumun genel hijyen kuralları açısından bilinçlendirilmesi, sosyoekonomik şartların gelişmesi ve yaygın aşı uygulamaları sayesinde bulaşıcı hastalıkların sıklığı, şiddeti ve komplikasyonları (olumsuz sonuçları) bariz olarak azalmıştır.
 
Çocuklardaki bulaşıcı hastalıklar nelerdir?

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, beşinci hastalık, altıncı hastalık, kızıl, bakteriyel ve viral üst solunum yolları enfeksiyonları en sık görülen çocukluk çağı bulaşıcı hastalıklarıdır. Ayrıca kirli su ve gıdalar ile bulaşan mide barsak enfeksiyonları, hepatit A ve parazitler de çocuklukta sık karşılaşılan bulaşıcı hastalıklardandır.

Bulaşıcı hastalıkların nedenleri nelerdir?

Grip, soğuk algınlığı, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, beşinci hastalık, altıncı hastalık gibi hastalıkların nedeni virüslerdir. Ayrıca boğmaca, bademcik iltihabı ve kızıl gibi bakteriyel nedenler de olabilir. Daha az olmakla beraber barsak parazitleri de bulaşıcı hastalıklar grubundandır.
 
Bu hastalıkların ortak özellikleri var mı? Varsa nelerdir?


 Bulaşıcı hastalıkların en önemli ortak özelliği genellikle insandan insana, solunum yolları ve mide barsak kanalı ile bulaşmalarıdır. Basit tedbirler ile korunulabilir hastalıklardır. 
 
Bu hastalıklar çocukları psikolojik olarak etkiler mi? Etkilerse nasıl?

Tüm hasta çocuklarda huzursuzluk, gerilim, uyku bozuklukları ve zaman zaman depresyon görülebilir. Ancak hastalık atlatıldıktan sonra 2-3 hafta içinde normale dönerler.
 
Bu hastalıklara yakalanan çocuklara nasıl davranmalı, nasıl bir tedavi yöntemi uygulamak gerekir?

Bütün bulaşıcı hastalıklar öncelikle hekim kontrolü ve önerileri altında takip edilmesi gerekir. Muhtemel komplikasyonlar (olumsuz sonuçlar) açısından dikkatli olmak ve şüpheli durumlarda hekim görüşüne başvurmak gerekir. İlave olarak çocukların günlük aktivitelerini mümkün olduğunca yapması sağlanmalı, çeşitli yollar ile dikkati dağıtılarak ilgisi hastalıktan uzaklaştırılmalıdır.
 
Çocukları bu hastalıklardan nasıl koruruz?

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada esas olan genel hijyen kurallarına uyulması ve bu kuralların aşılanmasıdır. Başta düzenli ve gerekli durumlarda el yıkama olmak üzere, temiz içme suyu kullanımı, özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin temizliğine dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar ile enfekte olmuş kişilerle temas edilmemesi ve enfeksiyon bulaşma riskinin fazla olduğu kalabalık ortamlardan uzak durulması da önemlidir. 
 
Aşıların bulaşıcı hastalıklar üzerindeki etkisi nedir?

Başta viral kökenli hastalıklar kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği vb olmak üzere birçok bulaşıcı hastalıktan yapılan aşılar ile korunulabilir.

Yazımızın devamı haftaya…

Derleyen: Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı