Haber & Röportaj

Bugün 23 nisan, hep neşeyle doluyor insan!

Sanki her tarafta var bir düğün… Çünkü en şerefli en mutlu gün… Bugün 23 Nisan… Hep neşeyle doluyor insan! İşte bugün meclis kuruldu… Sonra hemen padişah kovuldu… Bugün 23 Nisan… Hep neşeyle doluyor insan! Bugün Atatürk’ten bir armağan… Yoksa tutsak olurdun sen inan… Bugün 23 Nisan…

Bu şarkıyı çok uzun zamandır duymamıştım. İki gün önce aylık tiyatro programını almak için bir tiyatro gişesinin önünde beklerken, annesinin elinden tutmuş olan 5 yaşında olabileceğini tahmin ettiğim bir kız çocuğunun bu şarkıyı söylediğini duydum ve o kadar duygulandım ki anlatamam. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz haftanın anlam ve önemine hitap edebilmek için ben de bu haftaki yazım konusunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına ayırdım.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

23 Nisan çok büyük emekler harcanarak hepimize bırakılmış bir mirastır. Bu mirasa sahip çıkmak, onun anlam ve önemini genç nesillere aktarmak annelere, babalara ve eğitimcilere düşen bir görevdir, lütfen unutmayın!

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu