Blok oyunları çocukların zihinsel gelişimine en büyük yardımcı!

Bir oyuncak mağazasına girdiğinizde içeride bulunan oyuncaklar arasında karşılaşabileceğiniz en basit yapıya sahip oyuncaklar bloklardır.Yapısı bakımından karmaşık olmayan bloklar, işlevi bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptirler.Bloklar, çocukların büyük ve küçük motor kaslarını destekleyen, düşünerek, sebep-sonuç ilişkisi kurarak, soru sorarak ve deneyerek öğrenmelerini sağlayan ve yaratıcılıklarını destekleyen bir eğitimdir.Çocuğun dört ana gelişimini destekleyen önemli bir oyun aracıdır.

Fiziksel gelişim: Çocukların küçük ve büyük motor gelişimlerine yardımcı olur, el-göz koordinasyonunu geliştirir ve çeşitli şekillerde denge kurmayı öğrenir.

Zihinsel gelişim: Çocukların hayal güçlerini geliştirir, sebep-sonuç ilişkisi kurmalarına yardımcı olur ve çevrelerinde gördükleri farklı yapıları tekrar yorumlamalarını sağlar.

Dil gelişimi: Çocuklar bloklarla oynarken kendi yaptıkları inşaları anlatmayı çok severler,bu konuşmalar esnasında çocukların anlatma yeteneği ve kelime kapasitesi gelişir. ilmediği kelimeleri bu paylaşım esnasında ona öğreti bu nedenle anne-babası olarak çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için ona oyununu anlatması için fırsatlar tanıyın.

Sosyal ve duygusal gelişim: Çocuklar blok oyununu genellikle diğer çocuklarla beraber oynamayı seçerler, bu nedenle bu oyunlar esnasında çocuklar paylaşmayı, saygı duymayı, sıra ile oynamayı, diğer insanların aynı olaya farklı bakış açıları olduğunu ve fikir değişimi yapmayı öğrenir.

Neler Yapabilirsiniz?

1. Çocuğunuza yaptığı inşalar hakkında onunla konuşun, ona çeşitli sorular sorun ve bilmediği kelimeleri bu paylaşım esnasında ona öğretin.

2. Çocuğunuzu bloklarla oynarken gözlemleyin ve yapamadığı aktiviteleri ona farklı zamanlarda farklı şekillerde öğretin.

3. Blok malzemesi alırken farklı yapılardaki blokları almaya özen gösterin.(Mesela tahta, plastik…) Böylece çocuğunuz farklı yapıları deneme ve görme fırsatı bulacaktır.

4. Blok oyununu zenginleştirmek için çocuğunuzu farklı oyuncakları blok oyunu ile beraber kullanmaya teşvik edin.(Örneğin, küçük oyuncak adamlar, küçük hayvanlar….)

5. Üzerine harf, sözcük, sayı yazılı bloklar çocuklara sözcük ve sayı öğretiminde sembol olarak kullanılabilmektedir.Bu nedenle bu tip blokları da almaya özen gösterin.

6. Bloklarla oynayan çocukların her zaman geniş mekanlara ihtiyaçları vardır, bu nedenle ev ortamında blok oyunu için geniş alanlar oluşturmaya dikkat edin.

7. Çocukların rahatça taşıyabilmeleri için blokların içi boş ve hafif ahşaptan, süngerden, plastik vb. yapılmış olan, üst üste konulduğunda kaymaması için parlak ve kaygan olmayan bir madde ile boyanmış blokları tercih edin.

8. Çocukların boyunu aşmayan büyük ve geniş bloklar tercih edin.

9. Çocukların bloklarla yaptığı şeyleri uzun bir süre muhafaza etmeye çalışın, böylece ona kendine güven duygusu aşılamış olursunuz, eğer bunu yapmak için yeterli mekanınız yoksa bu yapılan eserin fotoğrafını çekin ve buzdolabına yada duvara yapıştırın!!!

10. Blokları çocuğun odasında kendi boy seviyesine uygun bir rafta muhafaza edin.

Yapılan bir araştırma sonucunda, blok oyunlarının ilkokul yıllarındaki matematik performansını etkilemediği, fakat ortaokul ve lise yıllarında blok oyunları ile matematik performansı arasında önemli bir ilişki olduğu belirtilmiştir.Bunun nedeninin ise çocukların ilkokul başlarında somut işlemler düşünme döneminde olduğu, 11 yaş sonrası soyut işlemler dönemine geçmelerinin ve yüksek düşünme beceriler gerektiren konularla çalışmalarının bir etken olduğu düşünülüyor.

Ulusal Erken Çocukluk Eğitimi Kurumu (NAEYC)’na göre blok oyunu, çocukların çevresindekilerle ilişki kurabilmesini (işbirliği içinde çalışması), zihinsel gelişimlerini, motor koordinasyonlarını, denge, görsel algı ve büyük-küçük motor yeteneklerini artırmaktadır.Çocuklar bloklarla çalışırken ağırlık denge kuralını ve yapı-inşa tekniklerini öğrenirler.Ayrıca blok keşfetme ve dramatik oyunları kolaylaştırır, hayallerini dramatize etmesine ve düşüncelerini ifade etmesine yardımcı olur.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı