Bingo anne kokusu çok sevildi!

Türk kadınlarına yakın olan ve hayatlarını kolaylaştıran bir marka olan Bingo “Anne kokusu” kavramı ile annelere bir adım daha yaklaşıyor.  Bingo Ev Bakım Ürünleri Kategori Müdürü Gülhan Eğilmez, “Anne kokusu öyle bir kavram ki yaşı kaç olursa olsu herkes için çok sıcak, içten, çok duygusal, hemen sizi alıp bir yerlere daha çok da çocukluğunuza götürüyor.” diyor.

 

Bir deterjan markası olarak “anne kokusu” konsepti nasıl aklınıza geldi?

Bingo her zaman Türk kadınlarına yakın olan ve hayatlarını kolaylaştıran bir marka olarak konumlandırıldı. Yeni kampanyamız Zamane Anneleri ve Kızları kampanyamızda da hiç vazgeçilmeyen  anne kız arasındaki  çekişmeli ama bir o kadar da sıcak  yakınlığı vurguladık. Markamızın kimliği ile lanse ettiğimiz ürünler arasında  her zaman bir stratejik bütünlük olmuştur. Bu yüzden de bu ürünün oluşma sürecinde  yakınlık ve sıcaklık kavramı bizim için temel noktamız oldu. Bu öyle bir ürün olmalıydı ki anne ve kızları da çok sıcak bulmalıydı. Anne kokusu kavramını hem tariflenmeyen hem de çok farklı sıcak duygular yaratan bir kavram olarak gördük.

Neden “anne kokusu” kavramını tercih ettiniz?

Anne kokusu öyle bir kavram ki yaşı kaç olursa olsu herkes için çok sıcak, içten, çok duygusal, hemen sizi alıp bir yerlere daha çok da çocukluğunuza götürüyor.
Anne çocuk ilişkisi içinde beş duyunun yeri o kadar büyük ki, kokunun  ise hafızalardan silinmeyen çok önemli bir yeri var. Bu tariflediğimiz ürün sıcak fakat bir o kadar da yeni olmalıydı. Anne çocuk ilişkisinde parfüm açısından bebek  kokusunu direkt ya da en direkt birçok üründe görsek de  anne kokusu isimli bir ürüne bu kategoride hiç rastlamadık.

Anne kokusunu oluşturmak için nasıl ve kimlerle çalışma yaptınız?

Her hafta tüketici ziyaretleri yaparız. Bu ziyaretler sırasında kadınlara ‘sizce anneniz nasıl kokar’ diye sormadık doğrudan; çünkü bunu tüketicinin tarif etmesi zordu. O yüzden birtakım parfümler koklatarak onlara hangisi annenize daha yakın kokuyor diye sorduk. Burada bir şeyi anlatmak da fayda var. Temizlik için kullanılan ürünlerdeki parfümleri, dünyada beş büyük firma üretiyor. ( Givaudan, Firmenich, IFF, Symrise…)Bu firmalar aroma ve esans maddeleri geliştiren ve üreten, parfümden deterjana, kozmetik ürünlerinden sabuna yönelik esansların yanı sıra içecek ve yiyecek sektöründe kullanılan aromalara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. İşte biz de  bu projede merkezi Paris’te bulunan Givaudan ile çalıştık, firmanın Türkiye’deki ofisi  vasıtasıyla onlara istediğimiz parfümlerin bilgilendirmesini yapıyoruz.

Bu çalışma ne kadar sürdü?

Anne Kokusu’nun yaratılması çok kısa sürdü aslında. Önce sistemi genel olarak anlatmakta fayda var.  Çalıştığımız parfüm yaratıcısı firmaya bilgilendirmemizi yaptıktan sonra yaklaşık bir ay içinde bize seçeneklerini sunarlar. Biz bu seçenekler için revizyonları isteriz. “Biraz daha top notları kuvvetli, orta notlarında biraz daha çiçek, su notları bulmak istiyorum” gibi revizyonlar isteriz. Onlar da revize edilip gelir ve seçimimizi yaparız. Normalde firma bilgilendirildikten bir ay içinde parfüm gelir. Anne Kokusu’nda ise şanslı bir dönemdeydik. Çünkü Givaudan’ın Paris’teki çalışanları ve parfümüm yaratıcısı Terry Goodacre, Hayat Kimya’yı ziyaret için Türkiye’deydiler. Birlikte masa başına oturduk. Anne Kokusu hayatımda il kez revizyon almadığım bir koku oldu. Benim için o yüzden çok etkileyici. Aynı masada bilgilendirdiğimiz için  Terry de “çok net aldığım bir iş” dedi. Bize geldiğinde ilk kokladığımda “tamam budur” dedim. Çok kısa bir sürede de ürünü lanse ettik, mayıs ayın beri de raflarda yer alıyor.

Ürünün özellikleri nelerdir?

Anne Kokusu gonca gül parfümlü bir ürün. Bunu da nasıl belirledik? Her hafta yaptığımız ziyaretlerde, kadınlara menekşe, hanımeli, karışık çiçek kokularından oluşan parfümler koklattık. Ama içlerinde en fazla gül kokusu olan anneyi hatırlattı. Burada bir parantez açmalıyım. Türk kadını gül notlarını çok sever.  Ama nasıl bir gül kokusuydu bu? ‘Yani yeni açan ama üzerinde hafif yağmur damlacıkları olan ıslak bir gonca gül kokusu.’  Ürünün parfümüyle birlikte duygusal bir faydası daha var tüketiciye. Anne Kokusu’nun içine minik kalp sabuncuklar attık. Bu Türkiye’de olmayan bir şey. Tüketici hem bu minik kırmızı kalpleri görecek hem de anne kokusunu hissedecek.

“Anne kokusu” kavramının satışlarınız üzerinde etkisi oldu mu?

Anne kokusu ile ilgili tüketiciden çok pozitif yorumlar alıyoruz.

 “Baba kokusu” şeklinde bir ürün de geliştirmeyi düşünür müsünüz?

Bu konuyu başka markalara bırakmak daha doğru geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı