Bilgisayar Oyunları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayar teknolojisi ilerledikçe bizlere sunduğu imkanlar da hızla artıyor ve gelişiyor. Sadece yetişkinleri değil çocukları da kendine hedef kitle seçmiş olan bu sektör, her geçen gün yeni bir ürünü piyasaya sürüyor ve hepimizi bu ürünleri kullanmaya teşvik ediyor. Ne kadar da uzak durmak istesek de bir yerden sonra biz de bu gelişime kayıtsız kalamıyor ve onun bir parçası olmaya başlıyoruz.

Bilgisayar oyunları da bu gelişimin bir ürünü. Sadece yetişkinler için üretilmeyen bu oyunlar çocukların da en büyük gözdesi olmaya her geçen gün devam ediyor. Bilgisayar oyunlarının son yıllarda bu kadar popüler olması elbette ki uzmanların da dikkatini çekmiş ve onları konu hakkında farklı araştırmalar yapmaya yönlendirmiştir.

Size biraz bu araştırmalardan ve onların çarpıcı sonuçlarında bahsetmek istedik. 1999 yılında yapılmış olan bir araştırma ile uzmanlar televizyonun ve bilgisayarın çocukların gelişiminde nasıl etkilere yol açtığını öğrenmek istemişler, bunun için iki farklı çocuk grubunu incelemişler, gruplardan birinde bulunan çocuklar boş vakitlerinde sadece televizyon izlerken diğer gruptaki çocuklar boş vakitlerini sadece bilgisayar oyunları oynayarak geçiriyorlarmış.

Bunun sonucunda hangi grubun gelişimsel olarak daha ileride olduğuna bakılmış ve bilgisayar ile oynayan çocukların televizyon seyreden çocuklara oranla daha başarılı oldukları ortaya çıkmış. Çünkü televizyon izleyen çocuklar televizyon izledikleri süre boyunca çok pasif bir konumda kalırken bilgisayar oyunlarıyla meşgul olan çocukların kendilerini de bu aktiviteye katıyor olmaları onları pasif durumdan çıkarıp diğer gruba göre daha aktif bir hale gelmelerine yardımcı olmuş.

2000 yılında yapılmış olan bir başka araştırma da bilgisayar oyunları ile vakit geçiren çocuklarla bu oyunları oynamayan çocukların sosyal gelişimlerinin nasıl değiştiğini anlamaya çalışmış. Bilgisayar oyunları oynayan çocukların diğer gruba oranla daha fazla süreyi tek başına geçiriyor olmaları araştırmacıları bu çocukların sosyal gelişimlerinin daha zayıf olması gerektiği sonucuna iterken yapılan çalışmalar bu durumun tam tersi bir sonucu gözler önüne sermiş ve bilgisayar oyunları ile oynayan çocukların sosyal iletişimde diğer gruba oranla daha etkin oldukları görülmüş. Bu sonucun sebebi ise çocuklar bu oyunlar yardımıyla arkadaş çevrelerinde daha çok konuşacak konu ve paylaşacak ortak nokta buluyor olmaları olarak belirlenmiş.

Ancak uzmanlar bu konudaki hassasiyeti önemle vurgulamaya devam ediyor ve çocukların yine de bu oyunlara çok fazla maruz kalmamaları gerektiğine dikkat çekiyorlar. Bu konuda anne babalar olarak siz neler yapabilirsiniz diye araştırdık. İşte size önerilerimiz…

oyun

Neler Yapabilirsiniz?

  • Çocuklarınızın çok uzun süreler bilgisayar karşısında vakit geçirmesine izin vermemelisiniz, özellikle küçük çocuklarda bu konuya daha fazla dikkat etmelisiniz, araştırmaların sonuçları çocukların sosyal gelişiminde bu durumun olumsuz bir sonuca yol açmadığını söylese de fiziksel gelişimlerinde motor gelişiminin zayıflaması, göz problemleri, obezite gibi bazı problemler meydana getirdiğini göz önüne almalıyız.
  • Çocuğunuz için bilgisayar oyunu seçerken çok dikkatli olmalısınız, bu oyunların şiddet unsurları içermemesine özen göstermelisiniz.
  • Oyunları alırken bu oyunların yaratıcılığa ve düşünmeye önem verenler oyunlar olmasına dikkat edin. Bu oyunları çocuğunuzla beraber vakit geçirmek için kullanabilirsiniz, iki ya da daha fazla kişiyle oynanan oyunları alırsanız çocuğunuzun oyununa siz de katılabilir, çocuğunuzla daha fazla zaman geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz.
  • İnternette çocuklar için hazırlanmış oyun sitelerini araştırın, bunların bir çoğu paralı üyelik istiyor olsa da bir kısmı bu grubun dışında kalıyor ve çocuklar için çok yararlı oyunlar içeriyorlar. Çocukların zihinsel gelişimlerini destekleyecek bunun yanı sıra onların bilgisayar kullanma konusundaki yeteneklerini geliştirecek bir çok aktivite bu sitelerin içinde bulunmaktadır. Çocuğunuz için bu siteleri bulup onu bu sitelerdeki oyunları oynaması için teşvik edebilirsiniz.
Bebeklerde eğitim makaleleri için:  https://www.bebek.com/bebeklerde-egitim/ 👨‍🎓

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.