Biber gazının hamilelere etkileri

Göz yaşartıcı gaz adından da anlaşıldığı gibi gözde aşırı bir irritasyon, göz kapaklarında geçici felç ve bunun sonucunda aşırı gözyaşı salgısına neden olan kimyasal silahlardır. Yanma hissi çok güçlü olup sadece gözler ile sınırlı değildir. Burun, geniz, cilt ve solunum yollarında da irritasyona neden olur.
 
Bazı uzun süreli hayvan deneylerinde göz yaşartıcı gazın gebelik üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Çok eski olmakla birlikte bu çalışmaların birinde kimyasal madde karın zarına enjekte edilse bile bebekte anomaliye neden olmadığı saptanmıştır.
Ancak bununla birlikte akılda tutulması gereken nokta insanlar üzerinde yapılmış hiçbir kontrollü deney olmadığıdır. Bu nedenle bu kimyasal gazların uzun dönemde herhangi bir etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir.
 
Orta Doğu’da bu tür gazlara maruz kalan gebe kadınlarda düşük görülme sıklığının arttığı gözlemlenmekle birlikte bu artışın nedeninin gazlar mı yoksa bölgedeki savaş koşulları mı olduğu belli değilidir.
 
Günümüz şartları göze alındığında her ne kadar topluma destek olmak isteseler de gebe kadınların bu tür gösterilerden uzak durmaları daha uygun gibi görünmektedir. 
 
4. Upshall, DG. Effects of o-chlorobenzylidene malononitrile (CS) and the stress of aerosol inhalation upon rat and rabbit embryonic development (1973) Toxicology and Applied Pharmacology, 24 (1), pp. 45-59.

5. Sam Shen. Riot-control agent attack. In: Ciottone GR, Anderson PD, Auf Der Heide E, Darling RG, Jacoby I, Noji E, Suner S, eds. Disaster Medicine. 3rd ed. Philadelphia, PA: Mosby/Elsevier; 2006:Chap 98, 593-595.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı