Bebeklerdeki biberon çürükleri önlenebilir?

Annelerin üstlerine titredikleri bebeklerinin ağız bakımlarını en iyi şekilde yapmaları gerektiğini belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde görülen çürüklerin tedavisinin imkansız olabileceğini ifade ederek anneleri uyarıyor.  
 
Bebekte günlük ağız temizliğinin yapılması çürüğü önlüyor
 
Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden oluyor. Özellikle gün içinde ve gece boyunca sürekli biberon alışkanlığı olan bebeklerin dişlerinde biberon çürüğü geliştiğini belirten Kışlaoğlu, her gıda alımından sonra bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerektiğini; annelerin diş fırçalamaya başlamak için ‘erken’ olduğu düşüncesinin biberon çürüğü oluşumunda en önemli etkenlerden biri olduğunu hatırlatıyor.  
 
Biberon çürüğünün tedavisi neden bu kadar önemli?
 
Bebeklerde çürük tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu dile getiren Kışlaoğlu, erken yaşta çekilen süt dişlerinin, ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklara ve hatta ilerde konuşma problemlerine yol açtığını, bu nedenle önlem alarak çürük oluşumunu minimuma indirmek gerektiğini vurguluyor. Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Kışlaoğlu, diş ağrısının bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açtığının altını çiziyor.  
 
Çürük oluşumunun engellenmesi için bunlara dikkat edilmeli!
 
* Bebeğin ağzında şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmasını engelleyin.
* Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzını çalkalamasını sağlayın.
* Biberondaki süte mümkün olduğunca şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
* Bebeğinizi 2 yaşına gelmeden biberondan uzaklaştırmaya çalışın.
* İlk dişleri çıkar çıkmaz düzenli olarak kontrole götürün.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı