bebeklerde-temizlik-ve-sterilizasyon

Bebeklerde Temizlik Ve Sterilizasyon

Yeni anne ve baba olarak ilgilenmeniz gereken ufak tefek ama önemli pek çok iş olacak. Bugün bunlardan birine, bebeğinizin beslenmesi için kullanacağı ürünlerin sterilizasyonuna bakacağız.
Sterilizasyon, bebeğinizin bağışıklık sistemini yeterince güçlenene kadar bebeğinizi zararlı mikroplardan koruma sürecidir. Bununla beraber anne sütü emme, bebeğiniz için müthiş bir koruma sağlar.
Bu sebeple siz de ilk aylarda emzirme üzerine yoğunlaşacak ve bir düzen oluşturmaya çalışacaksınız. Bu zaman süresince haliyle herhangi bir ekipmana ihtiyacınız duymayacak ve bir süre birbirinizi tanıma keyfini gönlünüzce çıkarabileceksiniz.
Sterilizasyon ihtiyacı anne sütü ile besleme rutinini oluşturduktan bir süre sonra, bebeğinizi biberonla beslemeye başladığınızda, emzik ya da süt ve bebeğiniz ile temas eden herhangi bir ürünü kullandığınızda başlar. Bu durumda her kullanımdan önce ilgili ürünü sterilize etmeniz gerekir, çünkü bebeğinizin henüz olgunlaşmamış bağışıklık sistemi için sütte bulunan bakteriler oldukça zararlıdır. Hakkıyla yapılmamış bir temizlik ya da sterilezasyon mide ve bağırsak iltihabına, ishal veya kusma gibi oldukça ciddi sorunlara yol açabilir.

Bunun için ne yapmalısınız?

Öncelikle kullandığınız ürünleri sıcak su, bebek için uygun deterjan ve biberon fırçası ile elde yıkayın ya da bulaşık makinesine atın. Bu temizlik için yeterlidir, fakat kalan bakterileri öldürmek için bir kez de sterilize edilmeleri gerekir.

Peki ama sterilizasyonu nasıl yapacağız?

Buharla sterilizasyon yöntemi en ideal çözümdür. Bu yöntem çok sağlıklı, kolay, hızlı ve verimli. Hastaneler de tıbbi malzemeleri hazırlamak için bu yöntemi kullanılıyor. Buharın ısısı ile zararlı tüm bakteriler yok ediliyor.
Philips Avent buharlı sterilizasyon icin size 3 farklı alternatiften oluşan bir ürün yelpazesi sunuyor.
1-    Mikrodalga Sterilizatörü:
Çok hafif olduğu için özellikle ev dışı kullanım veya seyahatler için idealdir.
2-    Elektrikli Sterilizatör
8 dakikada içine alabildiği 6 adet 260ml biberon ve 2 adet göğüs pompası aksesuarlarını steril eder ve 6 saate kadar kapağı açılmadığı sürece steril tutar.
3-    Dijitial Sterilizatör
Gece, gündüz 24 saat elinzin altında steril malzemelerinizin olmasını sağlar. 6 dakikada 6 adet 260ml biberon ve 2 adet göğüs pompası aksesuarlarını steril edebildiği gibi kendi otomatik olarak sterilizasyon döngüsünü tekrarlayarak içindekileri sürekli steril tutar.

Sterilizasyona ne kadar süre devam etmeliyim?

Bebeğinizi hastalıklardan korumak için ilk 6 ay boyunca tüm beslenme araçlarını sterilize edin. Şayet bebeğinizi 6 aydan önce katı mamalarla beslemeye başladıysanız, kullandığınız kase, kaşık vb. malzemeleri de sterilize etmelisiniz. Sonrasında, bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar sadece süt ile besleme ekipmanlarını, yani biberon ve göğüs pompası gibi malzemeleri steril etmeniz yeterli olacaktır.
Temiz bir ortamın her zaman iyi olduğunu bilsek de mikrop konusunu takıntı haline getirmemekte fayda var. Unutmayın, bebeğinizin çevresindeki herşey aşırı derecede steril ise, bu durum onun gerçekte güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmasını önleyebilir!

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bebek sağlığı ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/bebek-sagligi/ 👶🏻[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın