Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklik dönemi bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için ebeveynlere en çok ihtiyaç duyduğu zamandır. Temel ihtiyaçların karşılanması ve mutlu bir çocuk olmaları için gerekli sevgi, ilgi ve bakımı bu dönemde göstermelisiniz. Bebeklerin büyüme sürecinde en çok karşılaştığı sorunlardan biri de solunum ile ilgilidir. Bazı zamanlar bebeğiniz uyurken hırıltılı nefes alma gibi bir problem fark edebilirsiniz. Bebeğinizin solunum sıkıntısı çektiğini düşünüyorsanız iyi bir gözlem yapıp hemen doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Neden Olur?

Bebeklerin akciğerleri anne karnında gelişmeye başlar ve doğumdan sonraya kadar devam eder. Akciğerlerin yüzeyinde bulunan “surfaktan” adı verilen madde, organ geliştikçe yüzeyi kaplar. 24. hafta ve sonrasında salınıma başlayan surfaktan, erken doğan bebeklerde gelişim gösteremez ve bu nedenle özellikle erken doğan bebeklerde solunum problemleri ortaya çıkabilir. Bunun yanında bebeklerde ve çocuklarda görülen solunum sıkıntısı nedenleri genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Erken (prematüre) doğmuş bebekler. 
 • Zamanında doğmasına rağmen bazı bebeklerin akciğerlerinin gelişmemiş olması. 
 • Bebeğin uyuduğu ortamın fazla sıcak ve kuru olması. 
 • Enfeksiyon ve boğaz iltihaplanma. 
 • Gelişime bağlı olarak düşük kilolu doğum. 
 • Alerji. 
 • Bademciklerin normalden büyük olması. 
 • Geniz eti. 

Bilimsel olarak birçok neden saymak mümkünüdür. Bebeğinizin hiçbir sağlık sorunu yokken solunum sıkıntısı çektiğini düşünüyorsanız, evi iyi havalandırdığınızdan emin olun. Çünkü sıcak havalarda nefes darlığı çekmek olası bir durumdur. Kuru ve sıcak hava hem bunaltıcı olur hem de bebeğinizin burnunda kuruluğa neden olarak soluk alıp vermeyi güçleştirir. 

Enfeksiyon, solunum yolu iltihapları ve grip gibi durumlarda miniklerin nefes alması güçleşebilir. Koşul her ne olursa olsun, bu durumların hepsinde doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Belirtileri Nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Bebeklerde nefes alırken karnın inip kalkması sağlıklı bir belirtidir. Fakat bunu daha hızlı ve kesik kesik yapması, solunum sıkıntısına işaret etmektedir. Bebeğinizde hırıltılı nefes alma gibi bir durum söz konusu ise size en önemli belirtiyi veriyor olabilir.  Hırıltı ile birlikte beraberinde aşağıdaki belirtilerin de mevcut olması bir sorun olduğunun habercisidir. 

 • Özellikle dudak, tırnak, el ve ayaklarda olmak üzere vücudunun belli bölgelerinde oluşan gözle görülür mavilik ve morarmalar. 
 • Anne sütü emen bebeklerde emme esnasında rahat nefes alamama ve süt almada isteksizlik. 
 • Nefes alırken burun kanatlarının açılıp kapanması. 
 • Vücut ısısında yükselme. 
 • Bebeklerde nefes alırken karnın inip kalkması haricinde, göğüs kafesinde içeri doğru göçerek nefes alıp verme. 
 • Hırıltılar ve inlemeler. 

Bu belirtiler solunum sıkıntısı varlığına işaret eder ve derhal bir uzman hekimin fikrini almak gerekir. 

Bebeğimde Hırıltı Var Ne Yapmalıyım?

Bebeğiniz nefes alıp verirken hırıltı duyuyorsanız bu durum, rahat nefes alamamasının bir sonucudur. Hırıltılı nefes alma genellikle burun tıkanıkken çıkan sestir. Bebekler, biz yetişkinler kadar geniş burun, gırtlak ve soluk borusuna sahip olmadıkları için sık sık hırıltılı nefes sorunu ile karşılaşabilirsiniz. 

Öncelikle şu soruların cevaplarını öğrenmeliyiz:

Hırıltıya neler sebep olur?

Nefes darlığıyla hırıltı birebir aynı şeyler değildir. Bazı hastalıklar beraberinde hırıltı semptomunu da getirebilir. 

 • Alerjik reaksiyonlar

Kirli hava, toz, yeni denenen besinler vb. alerjik reaksiyonlar oluşturarak beraberinde hırıltıya da sebep olabilir. Balgam oluşumu ve burun tıkanıklığı yapan alerjik durumlarda hırlamalar duymanız normaldir. 

 • Astım

Sürekli olarak kendini yenileyen ve hırıltıyla birlikte nefes güçlüğü de yaşayan bebeklerde astım yaşanıyor olabilir. Genlerinizde astım hastalığı olması ya da miniklerin sigara dumanına maruz kalması gibi durumlarda astım ortaya çıkabilir. Astım da bir hırıltı sebebidir.

 • Bronşit, zatürre gibi hastalıklar

Bronşlarda tıkanıklık soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Geçirilen grip, zatürre veya enfeksiyonel hastalıklar nadiren de olsa bebeğinizde kalıcı bir hırıltıya sebep olabilir. 

Çıkan sesi neye göre belirlenir?

Bebeğinizde hırıltılar saptadıysanız onu önce dinleyin. Çıkan sesin tınısına göre neden kaynaklandığı hakkında tahminde bulunabilirsiniz.

 • Çok tiz bir ses çıkıyorsa (ıslık sesi gibi) genellikle burundaki tıkanıklıktan meydana geldiği anlamına gelmektedir. Bu, endişe verici bir durum değildir.
 • İnişli çıkışlı balgam varmış gibi bir ses çıkıyorsa, boğaz enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Boğazda balgam birikmesi sonucu ses boğucu bir hırıltıya döner.
 • Derinden gelen ve net duyulmayan bir ses ise solunum sıkıntısından kaynaklanıyor olabilir. Akciğerlerinde oluşan bir enfeksiyon ya da başka solunum sıkıntılarından kaynaklanabilir.

Evde tedavi edebilir miyiz?

Bebeğiniz hırıltılı nefes alma gibi bir şikâyet yaşıyorsa derhal doktorunuza götürüp, uzman görüşü ve tedavisini aldıktan sonra evde tedavi yöntemlerine başvurmak en doğrusudur. Hekiminizin de bilgisi dahilinde aşağıdaki uygulamalarla bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. 

 • Bebekler için üretilmiş olan serum fizyolojik sular (tuzlu su spreyleri) burun tıkanıklığı için birebir.
 • Bir burun aspiratörü mutlaka edinin. Bebeğinizin burnuna, bu aspiratör ile temizleme işlemi yapabilirsiniz.
 • Burundaki mukusun kurumasıyla oluşan hırıltısı su ile yumuşatılabilir.
 • Hırıltıya iyi gelecek şeylerden biri de odanın nemli olmasıdır. Kuru bir hava yerine oda sıcaklığını da dikkate alarak nem dengesini sağlayın.
 • Yavrunuzun bol bol su tükettiğinden emin olun. 

Solunum Sıkıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Solunum sıkıntısı yaşayan bebeklerde akciğerlerden gelen bir nefes alıp verme güçlüğü varsa evde tedavi yerine doktorunuzun önerdiği tedaviyi kullanmalısınız. Burun tıkanıklıkları vb. sağlığı tetiklemeyen zararsız konularda burun açıcılar kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin ciddi bir soluk alıp verme sorunu yaşadığını anladığınız an onu dik bir konuma getirmeniz, daha rahat nefes almasını sağlar. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Nefes alamamanın testi ancak doktorunuzun yapacağı muayenelerle anlaşılacaktır. Evinizde kulaktan dolma bilgilerle bebeğinizin solunumunu test etmemenizi 

Doktorunuz kan tahlili, radyolojik incelemeler, solunum fonksiyon testleri gibi testler sonucu durumu en iyi şekilde değerlendirecektir. Astım gibi sağlık sorunları varsa gerekli ilaçlarla tedaviye başlanır. Küçük bebeklerde bazı testler uygulanamadığı için doktorunuz aile öykünüze bakarak ve bebeği muayene ederek belli tespitlerde bulunur. Tanıya göre bir tedavi yöntemi belirler ve siz ebeveynlerin yapacağı en iyi şey bu tedaviye uyumak olacaktır. 

Bebeklerin ilk doğdukları haftalarda nefes darlığı yaşamaları normal bir durumdur. Doğum ile birlikte havayla tanışmaları, akciğer gelişimlerini hala devam ediyor olması, burun tıkanıklıkları, yavaş nefes alma gibi durumlar zaman zaman hırıltılı nefes alma şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Bu belirti her zaman çok büyük bir sağlık problemlerinin olduğuna işaret etmez. Bebeğinizin burnunda kuruyan mukuslar minik hırıltıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Evinizde bulunduracağınız fizyolojik sular sayesinde bebeğinizin burnunu açabilir, rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Solunum sıkıntısı yaşayan miniklerde doktorunuz alerji, akciğer gelişimi ve enfeksiyon durumlarını göz önünde bulundurularak gerekli tedaviyi uygulamanızda size yardımcı olacaktır.

“Çocuklarda Nefes Darlığı ve Hırıltılı Nefes Alıp Verme” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Çocuklarda Nefes Darlığı ve Hırıltılı Nefes Alıp Verme: https://www.bebek.com/cocuklarda-nefes-darligi-ve-hiriltili-nefes-alip-verme/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı