Genel

Bebeklerde sık rastlanan hastalıklar ( 2 )

Yeni doğan döneminden itibaren bebeklerde en sık rastlanan hastalıklar ve bu hastalıklara karşı alınabilecek önlemleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildağ sizlerle paylaşmaya devam ediyor.

Bebek bezi pişikleri

 Bebek bezi pişikleri bebeğin poposundaki hafif kızarıklıklardan,  parlak kırmızı renkte leke ve yaralar içeren sert deri oluşumlarına kadar varabilir.
 
Çoğu bebekte ağır ya da hafif bebek bezi pişikleri görülür. Dokuz ya da on iki aylık olanlar daha büyük risk altındadırlar. Yeni doğmuş bebeklerde pişiklerin görülme olasılığı azdır çünkü altları sık sık değiştirilir.
 
Pişikleri önlemek için bezini sık sık değiştirin. Eğer mümkünse bebeğiniz her kaka yaptığında altını değiştirin.
 
Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde poposunu temizleyin ve kurulayın. Bazı bebek bezleri ve sabunları bebeğinizin derisini tahriş edebilir. Eğer bu durumu gözlemlerseniz alternatif bir sabun kullanın.
 
Bebeğin altını her değiştirme sırasında,  altına bezi yerleştirmeden önce mümkün olduğu kadar uzun süre bezsiz oynamasına izin verin.( örnek olarak bir havlu üzerinde yatması) Bebeğinizin güneş altında bebek bezi üzerinde değilken bulunmasına dikkat edin. Çünkü güneş altında bebek bezi pişiğe yol açacaktır.
 
Bebeğinizin derisini korumak için önleyici krem kullanın. Kremi sürmeden önce derisinin kuru olmasına dikkat edin.
 
Eğer kumaş bebek bezleri kullanıyorsanız, iyice temizleyip yıkayarak sterilize etmeye özen gösterin. Deterjan  kullanmayın, makinede  de  kullanılabilen  beyaz  sabun  tozu  kullanın.
 
Bazen bebek pişikleri temizlenmez ve enfeksiyon kapabilir. Mantar  enfeksiyonları bez bölgesinde sık görülen hastalıklardandır. Genellikle  kırmızı lekelerle beraber görülür ve  parlak kırmızı renktedir. Bacakların üst kısmına, cinsel bölgelere yayılabilir. Tedavide mantar kremi kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirebilir.
 
Deride yarık ve kesikler:
 
Eğer yaranın dikilmesi gerekmiyorsa ve ağır şekilde kanamıyorsa, yarayı yumuşak bir sabun ve suyla yıkayın sonrada hafif dokunmalarla kurulayın. Batikon veya  betadin  gibi bir  antiseptik sıvı  ile  temizledikten  sonra  yara bandıyla kapatın. Eğer herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülürse ( kızarma, kabarma veya irin ) çocuk doktorunuza başvurun.
 
 Hafif yanıklar:
 
Acıyı dindirmek için etkilenen bölgeye soğuk su uygulayın (buz kullanmayın çünkü deri dokusuna zarar vererek daha fazla rahatsız edecektir.) Deriyi korumak için silverdin  gibi  bir  yanık  kremi  sürmek  faydalı  olabilir. Eğer kabarcıklar oluşursa patlatmayın çünkü açık kısımlar kolayca mikrop kapabilir. Yaygın  yanıklar,  yüz  ve  el  yanıkları  mutlaka bir  sağlık  kuruluşunda  tedavi  edilmelidir.   
 
Güneş yanıkları
 
Yazın bebeklerr ve çocuklar güneşe  maruz  kalacağı  zaman otuz/otuz  üstü koruyucu faktörlü bebekler için  özel güneş kremiyle korunmalıdırlar. Bunun dışında bebeğinizi direk güneş ışığına maruz bırakmayın ve koruyucu giysiler giydirin. Özellikle  şapka sıcak  çarpmasını  önlemede  faydalı  olacaktır. En  doğrusu  güneşin  dik  geldiği 11:00-16:00 arası  bebeği  gölge  biryerde  bulundurmaktır.  Tüm  bu  önlemlere  rağmen bebeğiniz güneş yanığı olursa, acıyı hafifleten bazı  jel  veya  solüsyonlar hatta hafif ağrı kesici şurup  veya  fitil  de kullanabilirsiniz. Ancak kusma,  aşırı  halsizlik,  uyuklama ya da ateş gibi  sıcak  çarpması  belirtileri ortaya çıkıyorsa acilen  bir  sağlık  kuruluşuna başvurmalısınız.
 
Haşere ısırmaları
 
Çoğu böcek ısırmaları ve sokmaları sert kabarıklıklar şeklinde görülür. Arı sokmalarında, arının iğnesini steril bir cımbız veya iğneyle yavaşça çıkarın. Acıyı dindirmek için soğuk kompres uygulayın (Çocukların çoğunun arı sokmalarına karşı alerjisi vardır-eğer hızlı şişme ya da solunum güçlüğü varsa acil olarak tıbbi yardıma başvurun.) Sivrisinek ısırmaları özellikle bebeklerde sık görülür. Bebeklerin kanındaki hemoglobin haşereleri çeker. Isırığı temizleyin ve kurulayın, sonra da deriyi rahatlatıcı krem sürün (örnek olarak Benadryl merhemi ) Tırnak çizilmelerini önlemek için çocuğun tırnaklarını kesin ve temiz tutun.
 
Zedelenmeler
 
Zedelenen yerdeki uyuşma ve şişmeye karşı soğuk kompres uygulayın. Yaranın acısını dindirmek için  ağrı kesicilerden yararlanın. Eğer çocuğunuzda uyuşma, hafıza kaybı varsa, ya da kafasını çarpmanın ardından  kusuyorsa tanı konulması için tıbbi yardıma başvurun. Hemen en yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurun.
 
Halsizlik
 
Halsizlikten dolayı bebeklere ilaç vermemek gerekir. Doktorlar bunun mide problemlerini arttırdığını belirtmektedirler. Çocuğunuzun dinlenmesini sağlayın. Eğer belirtiler ağırlaşıyor veya 1-2 gün içinde ortadan kaybolmuyorsa çocuk doktorunuza başvurun.

Bebeklerde en sık görülen hastalıklar ( 1 ) yazısına ulaşmak için tıklayın:
https://www.bebek.com/System.String%5B%5D-System.String%5B%5D-cnt2-4-1-5658.html

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı