Bebeklerde sık görülen bronsibtie dikkat!

Kış aylarında soğuk sebebiyle görülen bronşit hastalığı, kendini çocuklarda “bronşiolit” olarak gösteriyor. Büyük Anadolu Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Uzman Dr. Fikret Nakipoğlu, “Erken tedavi edilmediğinde bronşiolit kalp yetmezliği ve zatürreyi geliştirebilir. Bu da havaleye sebep olarak beyni olumsuz etkiler.” diyerek hastalık konusunda aileleri uyarıyor.

bebek.com: Bronşiolit nedir?
Dr. Fikret Nakipoğlu : Bronşiolit, akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durumdur. Genellikle 1 aydan büyük ve 2 yaştan küçük çocuklarda ve en sık olarak da 6 aylık bebeklerde rastlanır. Akut bronşit ise, akciğerdeki büyük hava yollarının iltihabi durumudur. Biraz daha büyük çocuklarda gribal bir üst solunum yolu enfeksiyonunu izleyerek gelişir.

bebek.com: Belirtileri nelerdir?
Dr. Fikret Nakipoğlu : Bronşiolitlerde ailede geçirilmiş gribal bir enfeksiyon hikayesi olabilir. Hafif üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri (hapşırma, burun akıntısı, öksürük), 38 derece civarında ateş, iştah kaybı, solunum zorluğu belirtileri (aralıklı sesli öksürük, nefes almada zorluk), beslenme güçlüğü görülebilir. Akut bronşit ise bir çok defa, nezleden 3-4 gün sonra kuru, kısa süreli, balgamsız ve giderek artan, bazen de nöbetler şeklinde olabilen öksürükle başlar. Göğüs ağrısı ve 38 dereceyi aşmayan bir ateş olabilir.

bebek.com: Hastalık nasıl bir seyir izler?
Dr. Fikret Nakipoğlu : Hafif vakalarda hastalık belirtileri bir ile üç günde geriler. Ağır vakalar özellikle 6 ay altındaki çocuklar bir-iki saatte ilerleyip, ağırlaşabilir. Hava açlığı, morarma, burun kanadı solunumu, göğüs kemiklerinde anormal hareketler olabilir. Ateş 38 dereceyi aşmaz. Eğer ateş 38 dereceyi aşarsa zatürre açısından dikkat etmek gerekir. Başlangıçta berrak olan balgam iltihabı görünüm alabilir, beş ile on gün içinde öksürük azalmaya başlar, balgam kaybolur.

bebek.com: En sık hangi aylarda görülür?
Dr. Fikret Nakipoğlu : Bronşiolit kış ve ilkbaharın ilk aylarında, bazen salgınlar şeklinde görülür. Hastaların yüzde 90’ının ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi vardır. Bunun yanı sıra soğuk, nem, ani ısı değişiklikleri ve özellikle sisli, kirli hava, ev tozları, çiçek tozları ve çeşitli polenlerin hazırlayıcı etkenler arasındadır.

bebek.com: En sık hangi aylarda görülür?
Dr. Fikret Nakipoğlu : 2 aylıktan küçük çocuklar; morarma, solunum durması bulguları, solunum sayısının dakikada 60’ın üzerinde olması, kanda oksijen değerlerinin düşmesi, karbondioksit değerlerinin yükselmesi durumunda hastaneye yatırılmalıdır. Amaç oksijenizasyonu sağlamak için nemli oksijen tedavisi, balgamı yumuşatıp öksürük ile atılımı kolaylaştırmak için nebulazatör ile bronş genişletici ilaçlar, balgam söktürücü ilaçlar ve sıvı kaybı oluşmuşsa sıvı tedavisidir. Normalde antibiyotik tedavisi gerekmez. Ancak akciğer filminde iltihabi alanlar mevcutsa ve ateş yükselmiş, kanda iltihabi hücreler artmışsa antibiyotikler kullanılabilir. Ağır vakalarda bronşlardaki ödemi azaltıcı etkisinden dolayı steroidler kullanılabilmektedir.

bebek.com: Hastalığın sık tekrarlanması halinde ne yapmalıdır?
Dr. Fikret Nakipoğlu : Tekrarlayan bronşiolit; gizli kalmış astım, tüberküloz, kistifibroz, kalp yetmezliği, yabancı cisim yutma, boğmaca ve immun yetersizlik gibi hastalıklardan ayırt edilmeli ve altta yatan asıl sebep tedavi edilmelidir. Özellikle tekrarlayan bronşioliti olan çocuklar astım tanısı konulursa astımın basamağına göre sprey şeklinde ilaçlar kullanılması gerekebilir.

bebek.com: Ailelere tavsiyeleriniz nelerdir?
Dr. Fikret Nakipoğlu : En başta aile içinde sigara kullanımı engellenmelidir. Hastalığın en sık sebebi aile içi gribal durumdur. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmalı, gerekirse çocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır. Hastalık başladıktan sonra çocuklara bol sıvı verilmeli ve sık sık akciğerlerine belli aralıklarla masaj (fiyoteradi) yapılmalıdır. Kirli, tozlu kent havasından uzak durulmalı, bin metreden yüksek yerlere gidilmemelidir.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı