Genel

Bebeklerde göz sağlığının önemi

Anne – baba olarak bebeğinizin rutin sağlık kontrollerini ihmal etmediğinizi biliyoruz. Zaten onun sağlığı her şeyden önde geliyor değil mi? Sağlığı konusunda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de onun da göz sağlığı. Erken yaşta önlem almamak gelecekte önemli göz hastalıklarına sebep olabiliyor. Biz de bu hafta Memorial Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Haluk Talu ile “Bebeklerde göz sağlığı ve dikkat edilmesi gereken noktalar” üzerinde görüştük.

bebek.com: Çocuklara kaç yaşından itibaren göz muayenesi yaptırılmalıdır?
Op. Dr. Haluk Talu Çocuklar hemen doğar doğmaz çocuk hekimi tarafından sistemik muayeneden geçirilirler. Bu sırada göz muayenesinden de geçirilmiş olurlar. Çocuk hekimi bebeğin rutin kontrollerinde de göz muayeneleri yapar ve normal dışı bir durumdan şüphelenirse göz uzmanından bir konsültasyon isteyebilir. Bu yüzden rutin çocuk doktoru muayenelerini aksatmamak büyük önem taşır
Çocuk doktoru bir şeyden şüpheleniyorsa, çocuğun görmesiyle ilgili herhangi bir anormallik sezinleniliyorsa, bir yaşından sonra gözlerde kayma varsa, gözleri normal görünmüyorsa, gözlerde çapaklanma, sulanma buğulanma varsa hemen göz doktoruna başvurulmalıdır.Herşey normalse çocuğun ilk göz muayenesi 3-4 yaşlarında yapılmalıdır.

bebek.com: Çocuklarda en sık rastlanan göz hastalıkları hangileridir?
Op. Dr. Haluk Talu Çocuklarda göz hastalıklarının hepsine rastlanılabilir. Allerjik konjonktivit (göz nezlesi) her yaş grubunun en sık rastlanılan göz hastalığıdır. Yenidoğanlarda yenidoğan konjonktivitleri görülebilir. Bunlar doğum sırasında anneden bebeğe geçen amillerle (herpes, toxoplazma, rubella, gonore, citomegalovirus vb) oluşabilir. Tüm doğumsal anomaliler (katarakt ve göz yapı bozuklukları) doğumdan itibaren ortaya çıkabilirler. Hemen ilk aylardan itibaren göz yaşı kanal tıkanıklıklarına sık rastlanır. 1-2 yaşlarından itibaren belirgin şaşılıklar ortaya çıkar.3-4 yaşlarından itibaren sosyalleşme ile birlikte bulaşıcı göz hastalıklarında artış olur.Okul çağına doğru gözlük ihtiyacı çocuklar ve aile tarafından hissedilmeye başlar.

bebek.com: Bu hastalıkların nedenleri ve alınması gereken önlemler nelerdir?
Op. Dr. Haluk Talu Allerjik hastalıklarda yapılması gereken neyin allerjiye sebep olduğunun keşfedilip ya ondan uzak durmayı başarabilmek ya da ona karşı duyarsızlaşma tedavisi almaktır. Çocuklarda allerji testi zor olduğundan ancak allerji çocuğun sağlığını tehdit eder şekilde şiddetliyse başvurulacak bir araştırmadır. Bu da allerjilerin çok küçük bir kısmı için geçerlidir. Allerjik sorunlu çocukların anne-babaları her an detektif gibi davranıp çocuğun çevresinde neyin allerjen olduğunu keşfetmeye çalışmalıdır.Mikrobik göz hastalıkların çoğunluğunun sebebi bulaşmadır. Bu enfeksiyonların önlenmesinde hijyenik tedbirler çok önemlidir. Ellerin gözlere götütürülmemesi, başkalarının havlusunun kullanılmaması öğretilmelidir. Çevrede enfeksiyon varsa bir süre sadece kağıt havlular kullanılmalıdır.

bebek.com: Bebeklerde görülen göz hastalıkların tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Op. Dr. Haluk Talu Anatomik nedene dayanan göz hastalıklarında (katarakt, glokom, göz içi tümörler vs. tek çözüm ameliyat olabilir. Prematüriteye bağlı retina problemlerinde laser tedavisi yapılabilir.Mikrobik göz hastalıklarında uygun antibiotik ve ilaçlar verilir. Alerjik durumlarda ise antiallerjik ve bazen kortizonlu damlalar kullanılması uygundur. Gözlük ihtiyacı belirli numaraların üstündeyse gözlük takılması tavsiye edilir.
Şaşılık durumunda ise öncelikle gerekli gözlükler verilir. Bazı şaşılıklar sadece gözlük takarak düzelebilir. Gözlükle düzelmeyen şaşılıklar ise zor olmayan bir ameliyatla düzeltilir.

bebek.com: Gözlük takmak zorunda kalan 0 – 3 yaş çocuklarında gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Op. Dr. Haluk Talu 0-3 yaşlarında gözlük kullanması gereken bebeklerin zaten belirgin bir problemleri vardır. Kataraktlı doğan bebeklerde göz içi mercek numarasını ayarlamak zor olacağından bebek bir süre çok yüksek numara hipermetrop kalacaktır ve bu bebeklerde kontakt lens daha ön plana çıkabilir.
Belirgin kayması olan bebeklerde gözlük takmak zorunlu olabilir. Aynı şekilde tembellik ihtimali fazla olan yüksek hipermetrop ve astigmatlılarda gözlük takmak zorunluluğu olabilir. Bu yaşlardaki bebeklerin yakın görmesinin düzeltilmesi tembelliğin önlenmesi/azaltılması açısından önem taşır.
Bebeklerde tüm görme sahasını kaplayan, yuvarlak, hafif çerçeveli, hafif camlı gözlükler takılmalıdır. Buruna ve şakaklara basının rahatsız edici düzeyde olmaması önemlidir. Numaralar hızla değişeceğinden 3-6 aylık aralarla takibi çok önemlidir.
Bir gözde tembellik ihtimali varsa gözlere doktorun çizdiği sürelerce kapama uygulanır. Bu kapama özel kapama flasterlerinin gözü tamamen örteceği şekilde yapılır. Gözlüğe birşeyler yapıştırılarak düzgün bir kapama tedavisi yapılamaz.
Bir özel durum da akomodatif konverjans/akomodasyon oranı yüksek çocuklarda yani yakına bakarken kayması belirginleşen çocuklarda bifokal gözlük kullanımı gerekir. Bebek ve çocuklardaki bu bifocal camlarda uzak-yakın geçiş hattı yaşlıların kullandığından farklı olarak camın tam ortasındadır.
bebek.com: Güneşin gözde yarattığı olumsuz etkilerden bebekler nasıl etkilenirler? Alınması gereken önlemler var mıdır?
Op. Dr. Haluk Talu Güneşin zararlı olan morötesi (ultra-viole) ışınları herkezi olduğu kadar bebekleri de olumsuz etkiler. Korunmasız ultravioleye maruz kalanlarda retinada hasar ve katarakt gelişim riski vardır. Bu yüzden bebeklerin gözleri en azından geniş şapkalarla güneşten korunmalıdır. Güneşin ışınlarının en dik geldiği 12:00-4:00 arasında ise bebeklerin zaten dışarı bile çıkartılması önerilmez.

bebek.com: Yaz aylarında gözde görülen enfeksiyon hastalıklarında bir artış olur mu? Ailelerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? ?
Op. Dr. Haluk Talu Evet. Özellikle deniz, havuz, kum, bahçe, çim yaprak ve bunlar gibi açık çevre ortamı ile temas halinde bulunanlarda mikrobik kontaminasyon riski artmış oluyor. Ailelere düşen en önemli görev kişisel hijyen eğitimine önem vermekle başlıyor. Çocuklarının gözünde kızarıklık, sulanma, batma ve çapaklanma gibi şikayetleri olan ebeveynler vakit geçirmeden göz muayenesine gitmeliler. Enfeksiyon salgını olan yerlerden (yuva, klüp vs.) bir süre çocuklarını uzak tutabilirler. Evde enfeksiyon varsa gerekli tecrit tedbirleri alınmalıdır. Havuzda veya plajda kesinlikle genel havluları kullanmamak gerekir. Ama sonuçta enfeksiyon gelişse de bunun birkaç gün içinde antibiotikli göz damlalarıyla tedavisi mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu