Bebeklerde dans eden göz sendromu

 
Dans eden göz sendromu, gözün elde olmayan sebeplerle birçok yöne çok hızlı bir şekilde hareket etmesidir. Buna rota virüsü neden olur. Rota virüsü tedavi edildiğinde kendiliğinden düzelir. Daha çok çocuklarda görülür. Yiyecek ve havadaki damlacıkların yanı sıra ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra ellerini yıkamamasıyla bulaşır.
 
Prof. Dr. Elibol, “Bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve gözyaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açar. Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar, ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir. Bu sendromda, gözler istemdışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey olarak ve arka arkaya olan hızlı hareketler kaotik bir görüntü oluştururlar.” dedi.
 
Görme sinirlerinde şişkinlik ve ödem olabilir
 
Bu hızlı hareketlere opsoklonus adı verildiğini belirten Prof. Dr. Orhan Elibol, şunları kaydetti: “Diğer bir adlandırma da ‘manik bakışlardır’ (sakkadomania). Opsoklonus ataklar halinde ya da aralıklı olarak görülebilir. Göz kapakları açık veya kapalı olabilir, uykuda bu hareketler durabilir. Herhangi bir göz uyarısında, kaotik görüntü artabilir. Hastalar baktıkları yerin sallandığını hissederler, ama çift görme şikayeti olmaz. Bir diğer nadir rota virüsü komplikasyonu da görme sinirlerinde şişkinlik, ödem, şaşılık ve denge bozukluklarıdır. Dans eden gözler sendromu başka sebeplere bağlı olarak görüldüğünde tedavide kortizon ve kemoterapi ilaçları gerekirken, rota virüsü hastalığında kendiliğinden düzelme izlenebilir.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı