Bebekler ve Diş Sağlığı

Sağlıklı dişler, mutlu bebekler

Diş sağlığı yetişkinler için olduğu kadar bebekler açısından da önemli. Sakın, minicik bebeğin nasıl diş problemi olur diye düşünmeyin. Diş çıkarmadan, biberon çürüklerine kadar dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Dental Akademi Merkezi’nden Diş Hekimi Figen Pars bebeklerin diş sağlığı hakkında meraj edilen soruları sizler için yanıtladı.

bebek.com: Hamilelik döneminde anne adayının diş problemleri bebeği etkiler mi ve bu dönemde anne adayı bebeğin diş sağlığı için özellikle nelere dikkat etmelidir?
Figen Pars Bebek bekleyen annenin sağlığı, doğacak bebeğin sağlığının da bir göstergesidir. Bu nedenle hamilelik sırasında annenin genel sağlığının iyi olması şarttır. Bunun yanında ağız diş sağlığının da iyi olması, dolayısıyla ağız bakımında büyük önem taşır. Bebeğin diş gelişimi embriyolojik hayatın ilk haftalarında anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca yine bu dönemde anne adaylarının bebeğin diş gelişimi ve bakımı hakkında bilgilendirilmesi çocukların sağlıklı diş yapısına sahip olmalarını ve doğru ağız bakım alışkanlıkları edinmelerini sağlayacaktır. Sonuç olarak anneleri bilinçlendirmek amacı ile onlara ulaşılabilen en erken ve uygun dönem hamilelik dönemidir.

bebek.com: Bebeğin dişli doğması problem midir? Ne yapılması gerekir?
Figen Pars Bebekler bazen dişli doğabilir ya da doğumdan hemen sonra bebeklerde diş sürebilir. Doğduğunda var olan dişlere natal dişler, ilk ayda süren dişlere neonatal dişler adı verilir. Bu dişler genellikle sallanan dişlerdir ve bebek yutabilir ya da nefes borusuna kaçabilir düşüncesi ile çekimi gerekir. Dişli doğan çocuklarda dil normal hareketini yapamaz ve dilaltı sık sık yaralanır. Yaratacağı diğer problem de süt emerken annenin göğüs ucunun tahriş olmasıdır. Böyle bir durumda dişin çekilmesi gerekir.

bebek.com: Bebekler ne zaman diş çıkarmaya başlar ve süt dişlerin çıkması ne zaman tamamlanır?
Figen Pars İlk diş yaklaşık altı aylıkken çıkar ve her altı ayda bir sağlı sollu bir çift diş, bir sıra ile sürer. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle gecikmeler olabilmektedir. Bir yaşına kadar olan gecikmeler normal kabul edilir. Bebek bir yaşına bastığı halde ağzında dişi yoksa nedeninin araştırılması için bir diş hekimine götürülmesi gerekmektedir. 24 – 30 aylar arasında süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Süt dişleri tamamlanmış bir çocukta toplam 20 adet diş bulunur.

bebek.com: Diş çıkarma esnasında dişetlerinde ve ağızda ne gibi belirtiler görülür?
Figen Pars Çocuklarda diş çıkarma esnasında en sık görülen belirti dişeti kaşıntısıdır. Diş çıkmadan birkaç gün önce çocuk huysuzdur ve çok ağlar. Dişin çıkacağı bölgede dişeti kırmızı ve hafifçe kabarmıştır. Bütün bu şikayetler diş çıkınca kaybolur. Bu şikayetlerin tümünü giderecek bir ilaç yoktur. Çocuğu rahatlatmak amacıyla yemeklerden önce uygulanmak üzere eczanelerde satılan pomadlardan yararlanılabilir.

bebek.com: Bebeklerde görülen diş problemleri var mıdır?
Figen Pars Bebeklerde özellikle ön süt dişlerinde çürükler oluştuğu ve bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Bunlara biberon çürükleri adı verilir. Bu kadar erken dönemde çürük oluşmasının nedeni sütün içerdiği şekerdir. Gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse, dişlerin çürümesi için elverişli bir ortam oluşur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

bebek.com: Bebeklerde oluşan çürüklerin tedavisi mümkün mü?
Figen Pars Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güçtür. Koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir. Bu tedbirler şunlardır:

•  Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.

•  Biberondaki süte şeker, pekmez, bal gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

•  Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.

•  İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ya da gazlı bez ile dişlerini silerek temizleyin.

bebek.com: Diş fırçalamaya ne zaman başlamak gerekir?
Figen Pars İlk dişler ağızda görünür görünmez temizlemeye başlanmalıdır. Temiz bir tülbent ya da gazlı bez kullanılarak sabah temizlenmesi gerekir. Diş fırçası kullanımına bebeğin arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanabilir. Süt dişlerinin 24. – 30 aylarda tamamlanmasından sonra kesinlikle dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. Bu yaştaki çocuklarda diş fırçalama için bir teknik önermek ya da uygulatmak zordur. Önemli olan çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılabilen yerlerini fırçalarlar. Oysaki ara yüzler ve çiğneyici yüzeylerde çürük daha yaygındır. Bu nedenle fırçalama anne – baba kontrolünde yapılmalıdır. Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Üç yaşından sonra başlanmalıdır. Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce 3’er dakikalık fırçalama süres onlara bu alışkanlığı kazandıracaktır.

bebek.com: Flour’un yararları nelerdir? Bebeklere flour ( tablet şeklinde ) verilmesini doğru buluyor musunuz?
Figen Pars Günümüzde diş yapısını güçlendirmede etkinliği en çok bilinen madde flour bileşikleridir. Flour bileşikleri dişlerin gelişmekte olduğu dönemde ya da dişler ağızda görüldükten sonra uygulandıklarında dişin yapısına girerek çürüğe karşı daha dayanıklı bir yapı oluşmasını sağlar. Flour bileşiklerinin çürük önleyici etkisi başlıca dört yoldan gerçekleşir:

•  İçme sularına belirli oranda flour bileşikleri katılarak ( Özel yöntemlerle ve eğitilmiş personel tarafından yapılması gereken bir işlem olacağı için mutlaka hekim kontrolünde verilmelidir.)

•  Diş macunu veya ağız gargaraları içine ilave edilerek

•  Diş hekimi tarafından muayenede jel şeklinde dişler üzerine uygulanarak

Flor vücut için gerekli bir elementtir. Ancak gereğinden fazla alındığında dişlerin rengini değiştirir ya da kemiklerde deformasyona neden olabilir. Bu nedenle mutlaka hekime danışılmalıdır.

Sorularınızı Diş Hekimi Figen Pars’a gönderebilirsiniz:figenpars@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı