Bebek masajı ile anne bebek arasında kurulan bağ

Anne bebek ilişkisi, müzisyen ve enstrümanı arasındaki ilişkiye benzer. Ancak bu ilişkide anne ile bebek, ne yalnızca müzisyen ne de yalnızca enstrüman rolündedir. Karşılıklı etkileşimle bu dinamik ilişki içinde ‘çalıcı’ ve ‘çalınan’ın rolleri sürekli değişir.

Gün boyu sadece bebeğiniz ya da çocuğunuz ile ilgilenmek çok yorucu bir eylemdir ve bazı anneleri depresyona kadar götürür. O yüzden annenin kendine ait zaman yaratması çok önemlidir. Kendisi için bir şeyler yapan anne bebeğiyle/çocuğuyla daha rahatlamış bir şekilde birlikte olur. Anneliği bütün zorlukları yanında genel olarak keyifli bir hale getirebilmek bebeğinizi pasif olarak düşünmeyip onunla iletişim kurmanızla mümkün olur. Bebeğinize masaj yapmak onunla iletişim kurma yöntemlerinden en etkili olanıdır.

Bebeğinizin güven içinde, bağımsız bir şekilde büyümesinde özellikle sizinle geliştireceği ‘bağlanma ilişkisinin’ rolü büyüktür. Bunun gerçekleşmesi ise ancak anne ve bebeğin birbirlerini karşılıklı olarak iyi anlamaları ile mümkündür. Bebek masajı ‘dokunma’ ve ‘iletişimin’ bu dönemdeki önemini çarpıcı bir şekilde ortaya koyan güzel bir örnektir.

Her anne bebek ilişkisi kendine özgü dinamikleri olan ‘biricik’ bir ilişkidir. Dolayısı ile anneye bebeğine nasıl bakması gerektiği konusunda genel geçer tavsiyelerde bulunmak çok da doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bu türden tavsiyeler annenin kendi iç sesini dinleyerek, doğal ve rahat davranmasına engel olup annenin öz güvenini olumsuz etkileyebilir. Sözgelimi, kendisine verilen tüm tavsiyeleri uygulamasına rağmen bebeği hiç durmadan ağlayan anneyi düşünelim. Böyle bir durumda anne hem bebeğinde bir problem olduğunu düşünür-çünkü yapılması gereken ‘her şeyi’ yapmış ve işe yaramamıştır- hem de bebeğini yatıştıramadığı için ona yetemediği duygusuna kapılır. Bebeği ağladıkça çaresizliği artan anne karşısında bebek kendini daha çaresiz hissederek daha çok ağlar. Bu da annenin bebeği ile olan ilişkisini tam bir kısır döngüye götürür. Böyle bir durumda anne mümkün olduğu kadar soğukkanlı davranıp bebeğini dinlemesi, onunla ilişki kurması stres içinde olan bebeğini yatıştırabilir. Bebeğini dikkatli bir şekilde gözlemleyen anne onun ihtiyaçlarını bilebilir. Bebek masajı annenin hem bebeği ile olan ilişkisinde kendini, hem de bebeğini gözlemlemesi için gerekli olanağı sağlar.

Bebek masajı anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahiptir. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan bir terapi olarak düşünmemek gerekir. Masaj sırasında iletişimin 5 boyutu-görme, dokunma,koklama,duyma ve tat alma- 6. boyut olarak hareketlerin devreye girmesi ile etkili bir şekilde sağlanır ve sözsüz iletişimin kurulmasında çok önemlidir. Örneğin, annenin bebeği ile göz teması kurarak bebeğinin ayak parmaklarına dokunması; bunu yaparken yumuşak bir sesle ne yaptığını bebeğine anlatması, vücudunun dokunduğu bölgelerinin adı ile birlikte, bebeğini rahatlatacak ‘gevşe’, ‘rahatla’ gibi sözler söylemesi bebeği yalnız fiziksel olarak değil ruhsal olarak da rahatlatır. İşte böylece anne bebek arasında yakın bir ilişki başlamış olur. Masaj sayesinde vücudun bölümlerini önce ayrı ayrı fark eden bebek daha sonra vücudu bir bütün olarak gevşemiş bir şekilde hisseder. Masaj ilk yapıldığında bu deneyime alışkın olmayan bebek ağlayarak tepki gösterebilir. Böyle bir durumda masajı bırakmak gerekir.
Ancak zamanla masaj bebek için keyifli bir hale gelecektir. Ayrıca bebek ile anne arasında yaşanan stresli zamanların neden olduğu gerilimler, geçirilen bu ‘nitelikli’ süre sayesinde bir anlamda telafi edilmiş olur.

HASTANE: İstanbul Cad. No:82 34149 Yeşilköy-İstanbul
Tel: 0 (212) 663 30 00
Fax: 0 (212) 663 28 62
E-mail: info@internationalhospital.com.tr
POLİKLİNİK: Nispetiye Cad. No:2 (Ayyıldız İşhanı) 34340 Levent-İstanbul
Tel: 0 (212) 280 40 30
Fax: 0 (212) 280 40 24
E-mail: etiler@internationalhospital.com.tr
Web: http://www.internationalhospital.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı