Genel

Bebek için araba koltuğu seçimi nasıl olması?

İnsanın sevdiği ve değer verdiği her şey en iyi şekilde korunma değer değil mi? Özellikle de söz konusu olan bebeğiniz ise… Onun güvenliği sizin için her şeyden önde geliyor. Sadece evde değil her ortamda onun güvenliğinden kendinizi sorumlu hissediyorsunuz. Otomobilde seyahat ederken de onu olası kazalara karşı korumanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki onu risklerden korumak için satın almanız gereken güvenlik koltukları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Şeçimi konusunda aileleri zorlayan oto güvenlik koltukları hakkında Maxi – Cosi’den Ayla Müstecaplıoğlu ile söyleştik.

1. Doğru oto güvenlik koltuğu seçmenin püf noktaları nelerdir?

Öncelikle hangi koltuğun otomobilinize en iyi şekilde yerleştiğini, oynamadığını ve sağlam olduğunu kesinlikle denemenizde yarar var. Bu, işin bir boyutu. Ancak, işin diğer önemli bir boyutu daha var. Bir otomobil güvenlik koltuğu satın alırken çocuğun yaşı, boyu, kilosu gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Avrupalı uzmanlar, çocuk koltuk sistemleri için dört ayrı yaş ve kilo grubu saptamış.

* Grup 0 olarak adlandırılan ilk kategori 9 aya ve 10 kiloya kadar olan çocukları içeriyor. Emzirme çağında olan bu bebeklerin tamamen ya da yüzde 50 yatar vaziyette taşınması gerekiyor.

* İkinci kategori olan Grup 1, yaşı 9 aydan 4 yaşa kadar olan ve 9 – 18 kilo arasındaki çocukları kapsıyor. Oturma desteği varsa bu kategorideki çocukların dik olarak oturtulmalarında bir sakınca yok.

* Bir sonraki grup olan grup 2 ise 15 – 25 kilo arasındaki 3 – 5 yaş çocuklarını içeriyor. Bu kategorideki çocukların kesinlikle büyüklere ait olan emniyet kemerini kullanmamaları şart.* Son kategori ise 22 ile 36 kilo arasındaki ve 6 – 12 yaş arasındaki çocukları kapsıyor. Bu çocuklar içinse yükseltici adı verilen koltuk türlerinin kullanılması öneriliyor.

2. Oto koltuğu çocuğun güvenliği için neden gereklidir?

Yeni doğan bebeklerin kemik yapıları güçsüz olduğu için dik oturamıyorlar. Ayrıca bir çocuğun kafası vücut ağırlığının 1/3”ünü oluştururken, bu oran yetişkinlerde 1/14 ”e iniyor. Yani küçük çocukların sürüş istikametinde oturması durumunda, araba önden bir darbe aldığında; ense kökü ve omuriliğe büyük bir yük biniyor. Bebekler, kemik ve kas yapıları yeterince gelişmediği için ciddi yaralanmalara maruz kalıyorlar. Zaten bu nedenle araba güvenlik koltuğunun otomobilin yolcu koltuğuna sürüş istikametinin tersine monte edilmesi gerekiyor. Ayrıca arabanızın yolcu koltuğu tarafında air bag (hava yastığı) varsa kesinlikle güvenlik koltuğunu buraya monte etmeyin. Kaza anında hava yastığının devreye girmesi ile ciddi yaralanmalar ortaya çıkıyor.

3. Arabada bebeği kucakta taşımak tehlikeli midir? Neden?

Avrupa”daki kalite kontrol kurumları “dammy”” adı verilen özel geliştirilmiş mankenlerle çarpışma testleri yapıyor. Bu testlerin sonucunda 48 km. hızla giden bir araçta bulunan, 7 kg. ağırlığında bir bebeğin önden çarpışma sırasında aynı hızla camdan fırladığı görülüyor. Aynı şekilde, yapılan testlerde; bir yetişkinin kucağında seyahat eden bir bebeğin, 48 km hızla giden otomobilde çarpışmaya maruz kaldığında, 2,5 tonluk bir basınçla yetişkinin kucağında kaldığı tespit ediliyor. Bu, bir binanın üçüncü katından yere düşmekle eşdeğer!

4. Oto güvenlik koltuğu alırken özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

* Hangi çocuk koltuğunu kullanacağınız çocuğunuzun tartısına bağlıdır.

* Koltuğun arabanıza ve kullanılacak diğer arabalara uygun olup olmadığını kontrol edin.

* 0 – 12 yaş arası taşınabilir modellerde bebek omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.

* Sabit emniyet kemeri ile araca bağlanmayıp, sadece takılan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin.

* Çocuğunuza oto koltuğu alırken değerlendirmede tek kriteriniz güvenlik olsun. Onun hayatını kurtaracak olanın; koltuğun deseni ya da rengi değil, gelişmiş güvenlik teknolojisi olduğunu unutmayın.

* 0 – 12 ay arası modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.

* Hava yastığı olan koltuklara kesinlikle araba güvenlik koltuğu bağlamayın.

* Oto koltuğu kumaşının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.

* Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalışın.

5. Avrupa ülkelerinde oto güvenlik koltuğu kullanım zorunluluğu var mı?

Avrupa Birliği”ne bağlı ülkeler çocukların arabada güvenle seyahatini çok önemsiyor. Hatta bu konuda yasalar bile var. Üç yaşın altındaki çocukların, arabanın önünde veya arkasında taşınırken mutlaka ağırlıklarına uygun, onaylı bir koruma gereci içinde olmaları gerekiyor. 3 – 11 yaş arasındaki çocukların arabanın içinde bir koruma gereci içinde olmaları şart.

6. İkinci el oto güvenlik koltuklarını kullanmak sakıncalı mıdır?

Kesinlikle sakıncalıdır. Kullanılmış olan her oto koltuğunun bir özgeçmişi vardır. Nasıl kullanılmış olduğunu ve bir kazaya uğrayıp uğramadığını bilemezsiniz. Bu nedenle çocuğunuzun güvenliği açısından yeni bir oto koltuğu alınması daha uygundur.

7. Maxi – Cosi olarak ailelere önerebileceğiniz ürünler nelerdir?

Oto kotuklarımız çocukların tartı grubuna göre gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar aşağı yukarı belirli yaşlara denk düşmektedir. Ancak unutmayın ki çocuğunuz için hangi koltuğun uygun olduğunu çocuğun tartısı belirler.

Maxi – Cosi Citi
Doğumdan hemen sonra yani hastaneden eve gelirken kullanabileceğiniz bu model hemen hemen her arabaya 3 uçlu kemeri sayesinde kolayca ve çabucak yerleştiriliyor. 12 – 15 aylık bebekler için uygun olan bu ürün arkaya dönük olarak kullanılıyor.
Maxi – Cosi Priori
Çok kolay bir kullanıma sahip bu model 9 – 18 kilogram arasındaki çocuklar için ideal. Her otomobile uygun olan bu koltuk; küçük ve hafif olması sebebiyle kolaylıkla bir arabadan diğerine takılabiliyor. 9 aylıktan yaklaşık 4 yaşına kadar öne oturarak kullanabileceğiniz bu model 2 veya 3 uçlu kemer ile bağlanıyor.
Maxi Cosi Rodi
15 kilodan 36 kiloya kadar olan çocuklar için ideal olan bu ürünü 12 yaşındaki çocuklar bile kullanabiliyor. Öne dönük oturarak kullanılan bu ürün 3 uçlu kemer ile bağlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu