Bebek beslenmesindeki son moda öneriler

Alerji bilginizi gözden geçirin
Uzmanlar fıstık, fıstık ezmesi, balık, yumurta gibi alerjik yiyeceklerin ilk yıl yedirilmemesi gerektiğini düşünüyor. Fakat American Academy of Pediatrics’in (AAP) 2008 yılında yaptığı araştırma “4-6 aylık bebeklere bu yiyecekleri yedirmemek onları alerji olmaktan korur diye bir kanıt yok” diyor. AAP’den pediatri uzmanı Frank Greer bazı durumlarda elbette beklemek gerektiğini söylüyor: “Bebeğiniz egzama gibi alerjik bir reaksiyon gösterirse, alerjen olabilecek yiyecekleri ondan uzak tutun ve ne zaman yedirebileceğiniz konusunda doktorunuza danışın.” Aile geçmişinde yiyecek alerjisi ve astım bulunan bebeklerin de aynı sıkıntıya maruz kalması olası.
 
Seçim tabii ki size kalmış. Minik bebeğinize yumurta yedirmek sinirlerinizi bozuyorsa, merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Bazı uzmanlar bile sizinle aynı görüşteler. “Bir anne olarak kendi çocuğuma ilk yıl alerjen yiyecekler vermiyorum” diyor diyetisyen Christine Gerbstadt: “Alerjen olmayan o kadar çok yiyecek var ki, yine de bebeğinize zengin tatlar sunabilirsiniz.”
 
Baharattan korkmayın
Çocuklarımıza yemek hazırlarken baharat kullanmaktan kaçınırız. Oysa çocukların baharatsız yiyecekler yemesi gerektiği sadece bir mit. Zaten yediğiniz her şeyin tadı sütünüze geçtiğinden, siz ne yerseniz bebeğiniz de yiyor. O halde haşlanmış patatesini ya da tavuğunu neden kırmızıbiber ve maydanozla tatlandırmıyorsunuz? Bebeğinizin vereceği tepki şaşırtabilir. Greer “Baharatlı yiyeceklerin bebeğe zarar verdiği doğrultusunda hiçbir kanıt yok. Ayrıca yemeğe katılan baharatın derecesi tamamen kültürle alakalı” diyor. Büyükler baharat konusunda size karışmaya kalkışırsa, onlara dünyanın başka ülkelerinde çocukların çok daha fazla baharata maruz kalarak büyüdüklerini hatırlatın. Tek doğru, sizin bildiğiniz değildir, unutmayın!
 
Ev yapımı bebek gıdası
Evde bebek yemeği hazırlamak, muzu çatalla ezmek kadar kolay aslında. Fasulyeyi haşlayıp sarımsakla ezmek, içine buharda pişmiş sebzeler katıp püre haline getirmek çok zor olmasa gerek. Bebeğe özel yiyecek hazırlayacak vaktiniz yoksa da endişelenmeyin, kendi yediğiniz sağlıklı yiyeceklerden ona da yedirebilirsiniz. Bazen tek ihtiyacınız blender olur. Tek çareniz dışarıda satılan hazır mamalardan kullanmaksa, almadan önce mutlaka etiketlerine bakın. Birçok diyetisyen diyor ki, kavanoz içerisinde ne kadar az yiyecek varsa o kadar iyidir.
 
Organik mi dediniz?
Amerikalı diyetisyen Jodi Greebel: “Söz konusu organik yiyecekler olduğunda kafalar karışıyor, çünkü normal yiyeceklerden daha sağlıklı olduklarına dair kesin bir sonuç yok” diyor. Bebeğinizi organik yiyeceklerle beslemeniz daha çok bütçeyle alakalı. Dr. Greebel’e göre, organik besinlerde en önemlisi et ve süt ürünleri. Mesela bebeğiniz hazır olunca (bir yaşından itibaren) onu organik sütle besleyebilirsiniz. “Önemli olan, bebeğinize çok çeşitli ve sağlıklı yiyecekler verebilmek. Bu yüzden organik olup olmamasının pek önemi yok. Bütçenize göre seçimi yapın. Mevsiminde tüketin.”
 
Tat duygusunu geliştirin
Ebeveyn olmak birçok şeyi tekrarlamak demektir değil mi? Rutine bağlamalısınız ki çocuğunuz alışsın. Her konuda böyle olsa da, söz konusu yemekse kuralın dışına çıkmanız daha iyi olur. Mönünüzü değiştirerek çocuğunuzun tat duygusunu geliştirebilirsiniz. Jodi Greebel: “Çocuğunuza sebze ve meyvelerin her renginden yedirmeye çalışın. Çünkü her bir renk grubu kendi içerisinde farklı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı