Genel

Bebek beslenmesinde prebiyotik liflerin önemi

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız “prebiyotik lifler” bebek beslenmesinde büyük önem taşıyor. Beslenme Uzmanı Işıl Telkes, prebiyotik liflerin, bebeklerin bağışıklık sistemi ve gelişimleri üzerindeki olumlu etkilerini sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: Bebeklerin hastalıklardan korunmasında beslenmenin önemi nedir?
Uzm. Işıl Telkes: Bebekler doğduklarında olgunlaşmamış bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Bu da onların dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyona açık olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla onların ekstra bir korunmaya ve desteğe ihtiyaçları vardır.
Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek onu enfeksiyonlara karşı korur. Bebeğinizi anne sütü ile beslediğinizde prebiyotik lifler ve antikorlar gibi koruyucu maddeleri sağlayabilirsiniz. Anne sütünde doğal olarak bulunan prebiyotik lifler, barsak içi ortamın düzenlenmesini sağlar ve bu sayede hastalıklara karşı bebeği korur.

bebek.com: Anne sütünde doğal olarak bulunan prebiyotik lifler nasıl etki gösterirler?
Uzm. Işıl Telkes: Bebekler doğduklarında barsaklarının içi sterildir. Yani hiç mikrop barındırmaz. Doğumdan sonra beslenmeyle barsak içi ortamı farklılaşmaya ve bazı bakterileri barındırmaya başlar.
Anne sütü alımıyla birlikte, sütün bileşiminde doğal olarak bulunan prebiyotik lifler, “yararlı” bakterilerin sayıca yoğun bulunduğu(%90-99) bir barsak ortamını oluşturur.

bebek.com: Peki anne sütü alamayan bebeklerde durum nasıldır?
Uzm. Işıl Telkes: Ancak anne sütü almayan, farklı gıdalarla beslenen bebeklerde ise “yararlı” bakteri oranları %68 oranına kadar düşebilmektedir. Yararlı bakteri sayısı düşmesi de zararlı bakterilerin artmasına neden olmaktadır. Bu da anne sütü alamayan bebekleri Prebiyotiklerin yararlı etkilerinden mahrum eder.

bebek.com: Anne sütü Prebiyotiklerinin bebek için yararları nelerdir?
Uzm. Işıl Telkes:
   • Bağışıklık sistemini harekete geçirirler. Yararlı bakteriler olan Bifidobakterilerin gelişimini artırırlar.
   • Hastalıklara yol açan bakterilerin gelişimini engellerler.
   • Ağırlıklı olarak B grubu vitaminlerin ve K vitamininin vücutta üretilmesini sağlarlar.
   • Sindirime yardımcı olan maddelerin üretilmesini sağlarlar.
   • Bebekleri alerji riskinden korurlar.

bebek.com: Yani anne sütü alan bebeklerrin sık hasta olmamasını sağlayan prebiyotik lifler midir?
Uzm. Işıl Telkes: Evet. Bebeklere Anne Sütü vermeye özen göstermeliyiz. Anne Sütü yetersizse veya verilemiyorsa, bebeği Prebiyotik lifler içeren mamalar ile beslemeye özen göstermeliyiz.

Bu sayfa Milupa’nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu