Bebek alt temizliğinde önemli noktalar

Bez değişim zamanını eğlenceli hale getirin!
 
Bebeğinizin bezi değişirken ona ilgi çekici bir şeyler vermek, örneğin bebeğinize renkli resimler vermek bebeğinizin bezini değiştirirken daha uslu durmasını sağlayabilir. Resimler küçüğü oyalamakla kalmaz, onun duyularının da gelişmesini sağlar.

Değişim Sıklığı

Bebekleri çok sevmek, bir de altlarını sık değiştirmek gerekir…
İlk iki ay boyunca, gün boyu, bebeğinizin altını belki 10 kez değiştirdiğinizi fark edeceksiniz.  Ama merak etmeyin, zaman içinde bu sıklık azalacaktır.  Bez ıslandığında ya da kirlendiğinde hemen değiştirilmelidir.  Bebeğiniz bunu size genellikle haber verir, ama her zaman değil. Bunun için bebeğinizin bezini sık sık kontrol etmelisiniz. 

Değişim Zamanı

Değiştirmek ya da değiştirmemek… Bildiğiniz gibi, bebekler çok açık sözlüdür.  Ne istediklerini her zaman, dosdoğru anlatırlar.  Ama olur da anlatmazlar diye, size ne zaman altlarını değiştirmeniz gerektiğine ilişkin birkaç ipucu verelim:
 
  • Mamadan hemen önce ya da hemen sonra,
  • Her altını kirlettikten sonra,
  • Yatmadan önce,
  • Uyandığında,
  • Bebeğinizle dışarı çıkarken.

ÖNEMLİ BİR NOT: Kız bebeklerin alt temizliğini yaparken önden arkaya doğru yapmayı ihmal etmeyin! 

 
Bebeğiniz pişmeden pişiği durdurun…

Pişiğe yol açabilecek birçok etken vardır.  İdrar veya dışkının çok uzun süre tenle temas halinde bırakılması pişiğe neden olabileceği gibi, antibiyotik kullanımı da pişiğe yol açabilir. Bebeğiniz katı gıdalar yemeye başladığında, yeni besinleri birkaç gün aralıkla yedirirseniz pişiğin belirli bir besinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz.
Boyu Boyuna Uygun
 
Bebeğinize uygun bir bez boyu seçin
 
Sizin gibi bebekler de üzerlerine tam oturan şeyler giymek ister.  Bebeğiniz yürür veya emeklerken bile sarkmayan ya da çekmeyen boyda bir bez kullanın.  Bu şekilde sızıntıyı önlersiniz.  Unutmayın, bezin boyu büyüdükçe emiciliği artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı