Bebeğinizle seyahat

Kış ayları herkes için zorlu ve sıkıcı geçen bir zaman dilimi olur. Hele küçük bir bebeğe sahipseniz soğuk havalar ve muhtemel hastalıklar nedeniyle bebeğinizle birlikte evde zorunlu kalmak, dışarı çıkamamak hem sizi hem bebeğinizi oldukça bunaltacaktır. Hele bir de o kısacık sokak gezilerinizde bebeğiniz kış aylarının olağan hastalıklarına sık sık yakalandıysa baharla birlikte artık tatil planları da yapmanın zamanı geldi demektir.

Tatil yapmak annelerin de hakkı değil mi? Belki de bu sizin bebeğinizle yapacağınız ilk tatil olacak. Ona aldığınız rengarenk şapkalar ve mayolar içinde daha da sevimli görünecek. Bebeğiniz deniz ve doğayla tanışacak. Ancak yolculuğa çıkmadan önce iyi plan yapmalı hem bebeğiniz hem sizin sağlığı ve rahatını düşünerek hareket etmelisiniz.

Bebeğinizle yolculuğa çıkarken kullandığınız ulaşım aracı bebeğinizin rahatı açısından önem taşır. Bebeğinizi güvenli bir oto koltuğuna oturtmalı ve sıkıca bağlamalısınız. Aksi takdirde ani bir harekette bebeğiniz koltukla beraber düşebilir. Minik bebeğinizi zorda kalmadıkça araba seyir halindeyken emzirmeyin. Bu işi mola zamanlarına bırakın. Süt bebeğin boğazına kaçabilir. Mümkünse yola gece ya da sabah erken saatte çıkın, böylece bebeğiniz yolun bir kısmını uykuda geçirir. Bebekler arabada yüzlerine güneş gelmesinden hoşlanmazlar. Bunu önlemek için camlara güneşlik takabilirsiniz.

Eğer ulaşım aracı olarak uçağı kullanacaksanız bir yaşın altındaki bebekler de sorunsuz olarak uçakla seyahat edebilir. Fakat seyahat öncesi bebeğin doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Kalkışta ve inişte oluşabilecek kulak ağrılarını engellemek için bebeğinize içecek birşeyler verebilirsiniz. Uçağın içi serin olabilir, yanınıza bebeğiniz için kalın bir şeyler almayı unutmayın.

Eğer bebeğinizle ilk kez tatile çıkıyorsanız biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü bebekler evin sakin ve alışılmış ortamından ayrılınca yeni bir ortama uymakta zorluk çekebilirler. İyi bir organizasyonla bu sıkıntılar aşılabilir. Önemli olan bebeğinizin evde alıştığı yaşantısının olabildiğince benzer şekilde sürdürülmesidir. İlk aylarda bebekler temiz, tok ve rahat bir şekilde yatmayı ya da oturmayı isterler. Yolculukta yanınıza bebeğinize tanıdık gelebilecek eşyalarını alırsanız ortama daha kolay uyum sağlayabilir. Uyurken herzaman üzerine örtülen bir örtü, sevdiği bir oyuncak bu ortamı oluşturabilir.

Yolculuğa çıkmadan bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle gidilecek yer çok uzak olmamalıdır. Yolculuğa çıkmadan önce bebeğinizi doktor kontrolünden geçirmelisiniz. Aşı zamanı ise bunları tamamlayarak yola çıkın. Sineklere karşı cibinlik, emzik, sinek kovucu tabletler, gece lambası (bebeğiniz buna alışık olabilir) kesinlikle unutmayın. İlk birkaç gün yetecek kadar mama götürürseniz gittiğiniz yerde mama arama telaşına düşmezsiniz. Yolculuk sırasında bebeğinizin beslenmesinde değişiklik yapmayın. Herzaman yediği besinleri verin. Yolculuklar yeni besinlerin denenmesi için uygun ortam değildir. Daha sakin bir ortamda denemesinde fayda vardır. Yola çıkmadan önce bebeğinizi fazla beslemeyin.

Yolculuk sırasında eğer hava çok sıcaksa tüm pencereleri birer santim aralayın. Böylece bebeğiniz cereyanda kalmadan arabanın içi havalanmış olur. Bir- iki saatte bir durarak bebeğinizin su ihtiyacını karşılayın, altının değişmesinin gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Bebeğin Çantasi

Yolculuk için bavul hazırlarken bebeğin eşyalarını ayrı bir çantaya koymakta fayda vardır. Böylece hem arananlar kolay bulunur hem de bebeğin eşya ve yiyeceklerinden herhangi birinin unutulma olasılığı azalır.

Biberon, oyuncak, losyon, bez, su gibi heran elinizin altında bulunması gereken eşyalar için ayrı çanta hazırlamak ve bunu yanınıza almak daha pratik olur.

Yolculuk sırasında ve gittiğiniz yerde size gerekli olacak tıbbi malzemeleri ihmal etmeyin. Ateş ölçmek için termometre, ateş düşürücü şurup, böcek sokmalarına karşı jel, yara bandı mutlaka alınması gereken malzemeleri oluşturur.

Yolculuk için, biberon, kaynatılmış su, biberona konmuş meyve suyu, ıslak mendil, yastık, ince bir örtü ve bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı yanınıza alabilirsiniz.

Bebeğinize giysi olarak onu sıkmayacak hafif giysiler ve güneşten korumak için şapka almalısınız.

Gideceğiniz yerde bebeğinizin bakımını ihmal etmemelisiniz. Bebek kremi, bebek yağı, şampuan, tarak, tırnak makası, havlu ve onu güneşten korumak için yüksek koruyucu faktörlü güneş kremini unutmayın.

Oto koltuklarını görmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı