Bebek Emzirme

Bebeğinizin sağlığı emzirmeye bağlı

Anne sütü, bebeğin her anlamda sağlıklı büyüme ve gelişmesi için gerekli bütün öğeleri kapsayan sindirimi kolay, en doğal besin. Bu nedenle bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü vermek onun şimdilki ve gelecekteki sağlığına sonsuz aydalar sağlıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek, bu son derece önemli besinin bebekler üzerindeki etkilerini anlatıyor.

İlk günlerde gelen süt çok önemli
Doğumdan sonra ilk beş gün gelen süte kolostrum deniyor. Kolostrum sarımsı renkte daha kıvamlı, yoğun bir süt ve bebeğin bağışıklığını destekleyen proteinlerden de çok zengin. Özellikle kolostrumda bulunan IgA bebeğin bağırsaklarının iç yüzeyini kaplayarak onu bağırsak enfeksiyonlarından koruyor.

İhtiyaca göre içeriği değişiyor
Anne sütünün bir başka mucizevi yanı da yaşayan canlı bir sıvı olması ve içeriğini bebeğin ihtiyacına göre değiştirmesi. İçeriği anneden anneye, günün belli saatlerinde emzirmenin başında ve sonunda değişiyor. Öte yandan anne sütünün içinde bebeğin gelişimini olduğu kadar bağışıklığını da destekleyen fonksiyonel besinler bulunuyor. Bunlar uzun zincirli yağ asitleri, probiotikler, prebiyotikler ve nükleotidler. Anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini desteklemede aktif ve pasif rolü var. Anne, geçirmiş olduğu tüm antikorları sütünden bebeğine aktarıyor. Aynı zamanda içeriğindeki proteinler bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesini destekliyor.

Aşının etkinliğini artırıyor
Bu mucize besinin içinde bulunan antimikrobiyal ajanlar bebeği bakteriyel enfeksiyonlardan koruyor. Anne sütünde bulunan nükleotidler bebeklere yapılan aşıların etkinliğinin oluşmasında rol oynuyor aynı zamanda her türlü hastalığa karşı savunmada önemli olan antikor yapımını artıyor. İçeriğinde bulunan nükleotidler bebeklere yapılan aşıların etkinliğinin oluşmasında rol oynuyor aynı zamanda her türlü hastalığa karşı savunmada önemli olan antikor yapımını artırıyor. İçeriğinde bulunan hormonlar, enzimler, büyüme faktörleri, canlı hücreler, antimikrobiyal ajanlar bebekleri her türlü enfeksiyon, kronik hastalık, obezite ve alerjik hastalıkları, astım, bronşiyolit, atopik egzama, lösemi, çölyak hastalıkğı, bebek beşik ölümüne kadar pek çok hastalığa karşı belirgin oranda korunmuş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu