Bebeğinizin göz sağlığı

Rutin doktor kontrolleri dışında en geç 1 yaşına kadar bebeğinizin göz muayenesini de ihmal etmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde erken teşhis sayesinde kolayca çözümlenebilecek sorunlar kalıcı hastalıklara neden olabiliyor. International Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Nezih Özdemir “Görme bozukluğu doğumdan itibaren başlayabilir.” diyerek aileleri uyarıyor.

bebek.com: Bir bebek ilk ne zaman göz doktoruna gitmeli?
Op.Dr.NezihBebekler doğum sonrasında ilk 1 ay içinde muayene edilmelidirler. Ama bazı özel durumlarda hiç ihmal edilmeden doktora gidilmesi şarttır. Bu durumlar şöyledir:

Doğduktan sonra:
   • Gözbebekleri gri – beyaz bir renk alırsa
   • Bebeğiniz ışığa bakamadığında
   • Gözbebekleri çok büyüdüğünde veya gözkapakları aşağıya sarktığında

6. – 12. aylar arasında:
   • Bebeğiniz erken doğduysa
   • Gelişim evrelerini geç izliyorsa
   • Kendiniz gözlük kullanıyorsanız
   • Şaşı, astigmat gibi göz sorunlarınız varsa

bebek.com: Bebeklerde görme bozukluğu ne zaman başlar?
Op.Dr.NezihGörme bozukluğu doğumdan itibaren başlayabilir. Genellikle 7-8 yaşlarından başlayarak ergenlik döneminde daha belirgin olur.

bebek.com: Bebeklerde bir göz bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Op.Dr.NezihYetişkinler bile gözlerinde bir bozukluk olup olmadığını kolayca anlayamaz, ancak şikayetleri arttığında göz doktoruna giderler. Yetişkin olarak bizlerin bile zor fark ettiği görme bozuklukları, küçükler için bu açıdan daha büyük bir risk taşır. Dolayısıyla çocuğunuzun bu konudaki en büyük yardımcısı da yine anne babadır. Ailelerin çocuklarını inceleyerek görme bozukluğunun belirtilerini yakalaması gerekir. Doktor muayenesinde göz bebeği genişletilerek skiaskopi denilen yöntemle yapılır.

bebek.com: Çocukluk çağında en çok hangi göz hastalıkları görülür?
Op.Dr.NezihÇocukluk çağında en sık görülen görme bozukluklarıdır. (Myop, hipermetrop, astigmat) Normal olarak, 1 yaşında görmenin netleşmesi ve bebeğin anne babasının yüzlerini tanıması beklenir. Bebeğinizin sizi tanımadığını, diğer insanlardan ayıramadığını fark ederseniz, onu bir göz doktoruna götürmelisiniz. Aksi takdirde, 3 yaşına kadar görme bozukluğu tespit edilip, tedaviye başlanmazsa, tembellik adı verilen çok ağır göz bozuklukları meydana gelebilir. Özellikle tek taraflı göz bozukluklarında, aile genellikle çocuk okul çağına gelene kadar bu durumu fark edemez. Ancak 7 yaşından sonra fark edildiğinde ise tedavi şansı tamamen ortadan kalkmış olur. Bu nedenle ailede göz bozukluğu olsun ya da olmasın, çocukların 3 yaşında bir göz taramasına gitmesi şart.

Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan göz hastalıklarından biri de göz kaymasıdır. Doğuştan olan kaymalarda, 1 – 1,5 yaşlarında erken ameliyat tercih edilir. 3 yaş civarında ortaya çıkan kaymalarda ise; dikkatli bir muayeneden sonra gözlük tedavisi uygulanır. Kayma eğer tek bir gözdeyse, bu gözde ileride tedavi edilemeyecek bir tembellik yerleşebilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için gözlük kullanımı şarttır.

bebek.com: Bu hastalıkların nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?
Op.Dr.NezihMyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları gözlük ile düzeltilir. Göz kaymasında da genellikle gözlük kullanımı önerilir. Göz tembelliğinde ise tedavinin en önemli adımı erken teşhistir.

bebek.com: Bebeklik ve çocukluk çağında gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Op.Dr.NezihGözlük seçiminde dikkat edilecek noktalar, gözlüğün sıkı olmaması, burun üzerine rahat oturması, plastik veya kırılması zor malzemeden yapılmış olmasıdır. Ayrıca reçete ölçülerinin camlara doğru olarak uygulanması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı