Bebeğinizin dönüm noktaları

Anne babalar için bebeklerinde görülen en küçük değişiklikler bile büyük önem taşımaktadır. Bebeklerin ilk gülümsemeleri, bir şeyleri tutmaları, yuvarlanmaları gibi küçük ama onlar için ilk olan gelişmelerin neler olduğunu ve hangi dönemlerde görüldüğünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğiniz zaman zaman yüzünü şekilden şekle sokabilir ve siz bunları gülümsemeye benzetebilirsiniz. Ancak bebeğinizin ilk gerçek gülümsemesi yaklaşık 8 haftalıkken olur. Sinir sisteminin gelişerek sizi görüp gülümseme hareketini yapması ancak 8 haftalık olduğu dönemde gerçekleşir.

Bebeğiniz 2-3 aylık olduğunda kendi kendine yuvarlanmaya başlayabilir. 5. Aydan itibaren daha koordineli ve güçlü bir şekilde hareket edecektir. Bu dönemde onun kendi kendine hareket etmesini izlemek sizin için çok keyifli olacaktır.

Bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda ellerini daha sık hareket ettirmeye başlayacaktır. Eliyle bir şeyler almaya, tutmaya çalışacaktır. Bu aylarda ilk defa elinde bir şey tutmaya başardığını görmek sizi de çok mutlu edecektir.
5 aylık bir bebek anne ve babasına sarılmayı öğrenmeye başlayacaktır. Sarılmayı öğrendikten sonra kendini yakın hissettiği kişilere, oyuncak ayısına ve kedisine bile sarılacaktır. Minik bebeğinizin size sarıldığında ya da başkalarına sarıldığını gördüğünüzde çok mutlu olacaksınız.

8 aylık olan bebeğiniz artık dengesini kurabilecek ve oturabilecek duruma gelmiştir. Kollarını, boynunu ve başını kontrol edebilecek durumdadır. Başlangıçta çok uzun süre oturmayı başaramasa da zamanla rahat ve dengeli bir biçimde daha uzun sürelerle oturmaya başlayacaktır.

Bazı bebekler 6. Aydan itibaren bazıları ise daha ilerleyen zamanlarda emeklemeye başlar. Kendi kendine oturmayı başardıktan sonraki adım emeklemek olacaktır. Minik bebeğinizin sevimli bir şekilde evin içinde emeklediğini görmek sizi de gülümsetecektir. Ancak bebeğiniz emeklerken önünde boş bir yol açarak bebeğinizin rahatlıkla dolaşmasını sağlamanın yanı sıra istenmeyen kazalardan da onu korumuş olursunuz.

Ve son olarak bebeğinizin dönüm noktası yürümesidir. Genellikle 10. Aydan itibaren bebekler yürümeye başlarlar. Bebeğinizin ilk adımları sizin için büyük bir mutluluk kaynağı, onun içinse büyük bir başarı olacaktır.
Bebeğinizin ilk yılı hem onun için hem de sizin için sürprizlerle doludur. Onun bu mutlu anlarını paylaşarak onu cesaretlendirin ve her anının tadını çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı