Bebeğinizi katı gıdalara geçirirken karşılaşılan sorunlar

Genelde 6 aya kadar yalnızca anne sütü verilmesi tavsiye edilir. Ancak bu süreç bebeğinizin gelişimine ve sütünüzün yeterliliğine göre fark gösterebilir.  Bir noktayı da hatırlamak isteriz ki,  “Ek gıdaya gerektiğinden erken başlamak anne sütünün yeterince fayda sağlamamasına neden olacaktır.”

Kademeli geçiş yapın

İlk ek besine geçişte verilen ilk gıdadan sonra 1 hafta beklenmesi ve bebeğe herhangi bir alerji yapıp yapmayışının gözlemlenmesi gerekir. Eğer bebekte herhangi bir alerji oluşumu yoksa ek besin aynı şekilde verilmeye devam edilir. Yine bebeğe verilecek her değişik gıdadan sonra 1 haftalık ara verme sürecinin olması gerekir. Peki, ek gıdaya geçişlerde bebeği ne gibi beslenme sorunları bekler ve nelerle karşılaşılabilir;

İşte en sık karşılaşına sorunlar
 

1. İlk karşılaşılacak sorun alerjidir. Bebekler en fazla alerjik tepkiye besinlere karşı verir. Bu gibi bir reaksiyonla karşılaştığınızı düşündüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın

2. Bebeklerde ilk ek besine geçişlerde sıklıkla görülen bir diğer sorun ise kabızlıktır. Anne sütünün hafifliğine alışan bebek ilk geçiş döneminde kabızlık rahatsızlığını yaşaması normaldir, çünkü henüz bağırsak hareketleri düzenlenmemiştir.


3. Bebeklerde ek besine geçişte yiyecek düzeninin değişmesi ve tat farklılıkları nedeniyle iştahsızlıklar oluşabilir. Bu durum kısa bir geçiş ve alışma sürecinin ardından rahatlıkla giderilecektir.

4. Doğru ve uygun beslenmemesi, gereken ek besinlerin yetersizliği nedeniyle kansızlık oluşabilir. Eğer bebeğinizde bu sorunun olduğunu hissederseniz, doktorunuzun eşliğinde yaptıracağınız tahlillerin sonunda kan ilaçlarına başlamanızda bir sorun olmayacaktır.

5. Ayrıca kontrollü olarak ek besin verilmeyişi kabızlığın yanında ishalle de neden olabilir.

6. Bebeklerinize vereceğiniz ek besinlerin ısısı da oldukça önemlidir. Çünkü onun için en uygun sıcaklık seviyesinde olan anne sütüne alışan bebeğinize verdiğiniz ek besinlerin sıcaklığı alışkanlıklarının dışında olması bebeğinizde zatürreye de neden olabilir. Uygun sıcaklıklarda oluşuna çok dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı