Bebeğinizi geç kalmadan programlayın

Eğer bebeğinizin belli bir beslenme ve uyku düzenine sahip olmasını istiyorsanız, elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Çünkü bebekler büyüdükçe, edindikleri alışkanlıklar da kalıcı oluyor. Peki, bebeğinizi düzene alıştırmak için en uygun dönem hangisi? Yanıtı bu yazıda…

Banyoya oyuncaklarıyla giren bebeğiniz asla oyuncakları olmadan yıkanmıyor. Gece lambası yanmadan uyumayan çocuğunuz illa ki lamba açık kalsın istiyor. Peki neden böyle davranışlar gösteriyorlar? Bunun çok basit bir açıklaması var. Birçok bebek, daha çok küçük yaşlarda rutin alışkanlıklar kazanıyor. Bu konuda araştırmalar yapan bilim adamları, bebeklerin daha ilk 6 aylarında düzene düşkün olduklarını ve değişikliğe karşı öfkeli reaksiyon verdiklerini açıklıyor. Bu dönemde bebeğin, küçük dünyasındaki olayları, alıştığı ve beklediği şekilde yaşaması, onun keyif almasını artırıyor. Bazı uzmanlar ise bebeklerin yemek veya uyku saatlerinde yapılan değişikliklerin, onları huzursuz ettiğini savunuyor. Buradan hareket ederek de, düzenli olarak aynı saatlerde uyuyan ve uyanan bebeklerin daha dikkatli ve çevreleriyle çok daha ilgili oldukları, hatta daha az ağladıkları belirtiliyor.

Bebeklik döneminde alışkanlık kazanıyorlar

Günlük hayatta edinilen rutin alışkanlıklar, yeni doğanlarda çok daha sınırlı oluyor. Bu nedenle, henüz yeni doğan bebeğinizden belli saatlere göre yemek yemesini beklemeniz oldukça yanlış. Yen idoğanların, yabancı oldukları dünyaya alışabilmek için belli bir zamana ihtiyaçları var. Bu nedenle, ilk dönemlerde 3 temel kurala dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. İşte bu kriterler:

•  Bebeğinizi ´sadece´ ihtiyaç duyduğu zaman doyurmaya özen gösterin. Aksi takdirde bebeğinizde belli bir yemek düzeni oluşturamazsınız.

•  Bebeğinizin beslenme saatini mümkün olduğu kadar belli bir programa göre düzenleyin. Örneğin, beslenme saatinin ve ortamının sürekli aynı olmasına dikkat edin. Ayrıca oyun saatine bebeğin karnı doyurulduktan sonra başlıyın.

•  Bebeğinizi gece doyururken sakin bir ortamı tercih edin. Bebeğinizin gece ve gündüz arasındaki farkı öğrenmesi için ona yardımcı olmanız, bu programlama sürecinizi kısaltabilir.

Düzeni siz kurmalısınız

Bebekler ilk 3. – 4. aylarından itibaren, günlük yaşantılarında rutin alışkanlıklar ediniyor. İşte bu nedenle bebeğinize bu dönemde düzen kurmalısınız. Yeni doğanın her ağlaması, acıktığı anlamına gelmiyor. Çünkü küçük bebekler sadece karınlarının doyurulmasına değil, aynı zamanda yakınlığa, oyuna veya ilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Ve eğer bu ihtiyaçları karşılanmazsa, bunları bastırmak için sürekli yemek istiyorlar.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Bebeğinizin belli bir düzene sahip olmasını istiyorsanız, şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

•  Bebeğinizin karnı tok olmasına rağmen bir süre sonra ağlamaya başladıysa, ona tekrar mama vermek yerine ağlamasının sebebini araştırın.

•  Günlük temponuzun içinde belirli bir program hazırlamanız gerekiyor. Bu hazırlıktan sonra, bebeğinizle birlikte yaptığınız bütün faaliyetleri, düzenini aksatmadan yerine getirmeye çalışın.

•  Özellikle küçük çocuklar ailelerinde gördükleri davranışları çok çabuk benimsiyor. Hatta alışmış oldukları düzenin bozulması, küçük dünyalarında kontrolü yitirmelerine yol açabiliyor. Bu nedenle ancak sürekli devam ettirebileceğiniz ve aile yaşantınıza uyan programlar oluşturmanız, özellikle de bu düzenin çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığına özen göstermeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı