Bebeğinizi eğlendirerek besleyin

Eline atıştırmalık verin!
* Yedirme mücadelelerini önlemenin başlıca yolu çocuğa mümkün olduğunca erken yaşta kendi kendine yemeyi öğretmeden geçer. Çocuk altı-sekiz aylıkken elinde tutarak yiyebileceği şeyler verin. 12 aylıktan itibaren kaşık kullanmaya başlamalı ve 18 ay civarında kendi yemeğini kendisi yiyebilmelidir.
Küçük porsiyonlar
* Yemekleri, çocuğunuzun yiyebileceğini düşündüğünüz miktardan daha küçük porsiyonlar halinde sunun. Yiyebileceğinden daha fazla yemek sunulması çocuğun iştahını azaltabilir. Büyük bir tabakta küçük bir porsiyon olarak sunarsanız, yemeğini bitirme olasılığı artar ve başarma duygusu yaşar.
Siz yedirmeyin!
* İştahsız çocukların anne-babaları kaşığı alıp, yiyecekle doldurup, gülümseyerek, çeşitli yöntemleri deneyerek yemeği hızla yedirmek isterler. Çocuğunuz kendi başına kaşık kullanabilecek olgunlukta ise kesinlikle yemeğini siz yedirmeyin, çocuğunuzun karnı açsa, kendi kendini zaten besler. Zorla besleme yemek sırasında yaşanan güç mücadelelerinin en önemli nedenidir.
Renkli kaşıklar
* Normal kaşıklar kendi yeme alışkanlığını kazanmaya başlayan bir çocuk için fazla geniş olabilir. Bu yüzden bebekler için özel olarak üretilmiş çatal ve kaşıkların kullanılması, bebeklerin yemek yeme alışkanlığını hızlandırır. Fakat çocuğunuz büyük bir olasılıkla, başlangıçta şaşıracak ne yapacağını bilemeyecek. Kafası karışmış gibi görünebilir, burun kıvırıp, lokmasını ağzında geveleyebilir veya tümüyle reddedebilir. Bu tepkiyi anlamak zor değildir. Eskiden yedikleri ile şimdiki yediklerinin arasındaki farkı göz önünde bulundurursanız onu daha iyi anlarsınız. Beslenme boyunca onunla konuşarak “Hımm bak ne güzel mama, aferin benim kızıma ne güzel yiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı