Bebeğinizi doğmadan görmek

4 boyutlu ultrasonografi ile bebeğinizi doğmadan görmek ister misiniz?

4 boyutlu ultrason cihazıyla anne karnındaki bebeğin görüntüsü vesikalık resim gibi alınabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Lale Zeynep Kanmaz bu ultrason konusunda şöyle diyor: “Sadece resimle kalmayıp, bebeğinizin o an neler yaptığı da gözleyebilirsiniz. Sağlığı hakkında birçok ipucu elde edebilirsiniz.”

Ultrason teknolojisinde son nokta
Gebelik sırasında ultrasonun yeri ve önemi tartışılmaz. Bu alandaki yeni gelişmeler ultrasonun hamilelik sırasında anne ve bebek sağlığı açısından önemini perçinliyor. En son yenilik ise 4 boyutlu ultrason. Bu cihaz ile bebeğin anne karnındayken neler yaptığı izlemek bebeğin anne karnındaki görüntülerinden fotoğraf albümü oluşturmak mümkün. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Lale Zeynep Kanmaz resmi gören anne baba bebeğin kime benzediği konusunda yorum bile yapabileceğini belirterek şöyle devam ediyor: “Parmağını emen, esneyen, esnerken ağzını kapatan, ayak parmağını emmeye çalışan, gülümseyen, diğer ikizinin başını okşayan bebeklerini görebilmek ailelere büyük keyif veriyor.”

Anne ve bebek arasında farklı bir köprü kuruluyor

Annenin o andaki heyecanının ügörülmeye değer olduğunu belirten Dr. Kanmaz bebeğin doğduktan sonraki fotoğrafları ile anne karnındaki fotoğrafları karşılaştırıldığında olayın manevi değerinin daha da iyi anlaşıldığını söylüyor.

Bebeğinizin doğmadan arşivini yapın

4 boyutlu ultrason ile bebeği izlemenin dışında isteğe bağlı CD ye kayıt alınıp daha sonra izlenmesi, saklanarak ileride bebeğe izlettirilmesi de mümkün. Bu teknolojinin daha önceki 3 boyutlu ultrasonlardan farkı bebeği ve hareketlerini anında görebilmeyi ve bunu CD ye kaydederek hoş bir anı olarak saklanmasını sağlaması. Parmak emen, esneyen, esnerken ağzını kapatan, ayak parmağını emmeye çalışan, gülümseyen, kaşlarını çatan, diğer ikizinin başını okşayan bebekleri görebilmek, ailelerle bebek arasında farklı bir duygusal bağ oluşturuyor.

Sağlığı hakkında ipuçları veriyor

Annenin bebeğini doğmadan görebilmesi dışında, ‘4 Boyutlu Ultrason’ yardımıyla dudak-damak yarığı, spina bifida, parmak anomalisi gibi anormalliklerin daha net tespiti mümkün. Dr. Kanmaz cihazın diğer bir fonksiyonu da doppler ile ölçüm yapabilmesidir diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu sayede de gelişme geriliği, hipertansiyon, çoğul gebelikler, gün geçmesi gibi yüksek riskli gebelikler sağlıklı bir şekilde izlenebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı