Bebeğinizi 50 Faktörle Güneşten Koruyun

Yazın tatile giderken yetişkinler kadar bebeklerin bavulunu da özenle hazırlamak gerekiyor. Bavula ilk konulacaklar arasında yüksek koruma faktörlü bir güneş ürünü yer alıyor. Çünkü bebekleri hem güneşten gelen, hem de denizden yansıyan ışınlara karşı korumak gerekiyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kaya, “Bebeklerin ve çocukların vücuduna evden çıkmadan önce 50 faktör güneş koruyucu sürün” diyor.

bebek.com: Güneş koruyucu krem ne zaman sürülmelidir?
Dr. Ali Kaya: Bebekler ve çocukların cildi büyük insanlarınkinden daha hassas. Bu nedenle alerjenlere ve güneş ışınlarının zararlarına daha açık. Yetişkin insanlar günde yarım saat veya 40 dakika güneşte kalabiliyor. Ancak bebeklerin ve çocukların cildinin hassaslığını düşünerek, güneş ürününü sürmeye evden çıkar çıkmaz başlamak gerekiyor. Anneler daha çok bebeklerini deniz kenarına götürdüklerinde güneş ürünü sürüyor. Bu nedenle güneşlenme süresini evden çıkılan saat olarak hesaplamak lazım.

bebek.com: Bebekler ne zaman ve kaç dakika güneşte kalmalıdır?
Dr. Ali Kaya: Bebeklerin ve çocukların, güneşlenme süresini her gün beşer dakika artırmak mümkün. Bu arada bebek ve çocukların, güneşe çıkarıldıkları zaman dilimi de çok önemli. En uygun saatler, sabah 10:00 ve 10:30 olabileceği gibi, saat 16:00-17:00 arası da tercih edilebilir.

bebek.com: Bebekler için kaç faktör kullanılmalıdır?
Dr. Ali Kaya: Tatil için güneye gidiyorsanız 50 faktör, İstanbul ve çevresindeki iller ile, Karadeniz Bölgesi gibi güneş ışınlarının daha eğik geldiği bölgelerde 30 faktör güneş ürünü kullanabilirsiniz.

bebek.com: 50 faktör ve üzeri güneş kremleri kemik gelişimini engeller mi?
Dr. Ali Kaya: Yüksek faktörlü güneş koruyucular, D vitamininin ciltten sentezlenmesine ve kemik gelişimine engel olmuyor. Bu ürünleri sürseniz de bebeğin vücuduna bu vitamin giriyor.

bebek.com: Bebekler için güneş kremi seçiminde ve kullanımında dikkat edilecek noktalar nelerdir?
Dr. Ali Kaya: Bebeklerde alerji yapmayan, kaşıntıya yol açmayan ve kolay uygulanabilen ürünler seçilmelidir. Ürünü her dört saatte bir yenilemek gerekiyor. Güneş koruyucuların kullanılmasına ne kadar erken başlanırsa, gelecek yıllarda güneşin zararlı etkileri de o kadar azaltılmış olur. Bu arada bebeklerin plajda güneşlenirken, güneş koruyucu ürün kullanılsa bile mayolarıyla oturtulmaması, üzerlerine pamuklu, açık renk, bol bir kıyafet giydirilmesi gerekiyor.

bebek.com: Tatile çıkacak ailelere neler önerirsiniz?
Dr. Ali Kaya:
– Bebeklere ateş düşürücü şurup, böcek sokmalarına karşı ve şişlikleri önleyici kremi unutmayın.
– Oluşabilecek yaraların bakımı için batikon solüsyon, gazlı bez, şapka, bol ve açık renkli, ince, ter tutmayan, pamuklu giysiler alın.
– Bebeklere sindirimi kolay, sulu gıdalar, püre tarzı yiyecekler vermeye özen gösterin. Yazın su kaybı fazla olacağından bebeğinizi susuz bırakmayın.
– Eğer dişleri çıkmak üzereyse, yanınızda ateş düşürücü, ağrı kesici bir ilacı doktora danışarak bulundurun. Damaklara sürülen jeller, masajla yedirildiğinde faydalı olabiliyor. Bebeğin damak kaşıntısını önlüyor.
– Havuzlu tatil köylerinde ishaller olabiliyor. İshal olmaması için bolca su içirmek, terletmemeye özen göstermek önemli. Eğer ishal başladıysa, ateşi 37-37.5 civarındaysa, kusma da eşlik ediyorsa, ağızdan beslenemiyorsa en kısa zamanda doktora başvurun.
– Böcek ve arı sokmalarına karşı kullanacağınız kremleri ilk 5 dakikada sürmeye özen gösterin. Çünkü bu kremler geç sürüldüğünde etki etmiyor.
– Sinek kovucuları bebeğin cildi hassas olduğu için sürmeyin.
– Gece uyurken, tablet şeklindeki sinek kovucuları kullanın ve asla aeresol tarzı sinek öldürücüler tercih etmeyin. Odaya sinek öldürücü ilaç sıkmayın.
– Havuz temizliğinde kullanılan klor, yüksek oranda atıldığında bebeklere zarar veriyor, gözlerini tahriş ediyor. Doktora başvurup tahrişi önleyen merhem ya da göz damlası kullanabilirsiniz. Gözü temiz suyla yıkamak da çok önemli.
– Çocukları yalnız havuza sokmayın. Havuzun dibinde filtreler var. Bunlar çok hızlı çalışıyor, çocuklar bu filtrelere kapılıp zarar görebilir. Çocuklarınızın kolluksuz havuza ve denize girmesine izin vermeyin.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

http://www.e-bebek.com/alt_kategori/gunes_ve_yaz_urunleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı