Bebeğiniz için güneş faydalı mı?

Yetişkin bir insana göre çok daha hassas olan bebeğinizin cildi güneş karşısında sizden daha savunmasızdır. Ancak bebeğinizin cildini mutlaka güneşten korumalısınız. Onun hassas cildini özenle korumanız, ileride güneşin oluşturabileceği olumsuz riskleri azaltmak için gereklidir. Bu nedenle bebeğinizi güneşten uzak tutmalı, giyimine ve beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Bebekler ve küçük çocuklar çıplak olarak güneşin altında çıkartılmamalıdır. Küçük çocukların derileri güneş ışınlarını tolere edemez. Güneş ışınları sudan ve kumdan yansıyarak sizi ve çocuğunuzu gölgede bile yakabilir. Bu nedenle çocukların güneş ışınlarından korunması gerekir. Her şeyden önce çocuğun başı bir şapkayla korunmalı, ince, açık renkte, hava alan ve terletmeyen pamuklu kıyafetler giydirilmelidir. Kapalı olmayan, kol ve bacakları açıkta bırakacak kıyafetler tercih edilmelidir. Ultraviole korumalı güneş gözlüğü takmalıdırlar.

Bir aylıktan daha küçük bebekler güneşe çıkartılmamalıdırlar. Daha büyük olan bebeklerinizi ise saat 10.00 ile 16.00 arasında direkt güneşe çıkartmamaya özen göstermelisiniz. Hatta aynı saatlerde gölgede bile bırakmamakta fayda var. Bu saatler dışında yapılacak güneş banyoları beş dakika ile başlamalı, alıştırılarak artırılmalıdır. 15-20 dakika güneş banyosu yeterlidir.

Ultraviyole ışınlarının yaklaşık yüzde 60’ı yüzerken bile vücuda ulaştığından, su içinde de güneş yanığı tehlikesi vardır. O nedenle mutlaka suya ve kuma dayanıklı, en az 30 koruma faktörlü (SPF 30) koruyucu güneş kremi sürülmelidir. Güneş kreminin güneşe çıkartmadan önce sürülmesi ve 1 saat arayla tekrarlanması özellikle tavsiye edilmektedir. Çocukların derisi ince ve çok hassas olduğundan derileri kolaylıkla kurur. Özellikle güneş altında kaldıktan sonra, deriye kaybettiği nemi kazandırmak için, nemlendirici kremler sürülebilir. Çocukların terle sıvı kayıpları da fazla olacağından güneş çarpmasına karşı, bol sıvı içirilmelidir.

Tatile gittiğinizde kötü olaylarla karşılaşmamak için bebeğiniz veya çocuğunuzu havuza veya denize sokarken çok dikkatli olmalısınız. 3 yaşından küçük çocuklarınızın ağız ve burunlarını suya sokmayın, su altında nefes alabilirler ve akciğerlerine su kaçırabilirler. Bu durum enfeksiyonlara veya solunum durmalarına yol açabilir. Eğer çok su yutarlarsa su zehirlenmesi dediğimiz durum ortaya çıkabilir. Çocuklarınızı havuzda veya yakınlarında bir an bile olsa asla yalnız bırakmayın. Havuz yakınlarında çocuğunuza en fazla bir kol mesafesindan daha uzakta durmayın. Çocuklarınız yüzmeyi öğrenseler bile önlemlerinizi azaltmayın. Yüzmeyi öğrenmeleri suda güvenli oldukları anlamına gelmez.

Havuzda boğulan çocukların çoğunu havuz etrafında dolaşırken havuza düşen çocuklar oluşturmaktadır. Çocuğunuzu her an göz önünde tutamayabilirsiniz, bir anda dışarıya çıkabilir ve havuza düşebilir. Bu nedenle eğer evinizin bahçesinde havuz varsa; havuzun dört bir tarafının en az 1.2 metre boyunda parmaklık-çitle çevrilmesi tavsiye edilmektedir. Bu çitin kendiliğinden kapanan ve kilitlenen bir kapısı olmalı. Kilit çocuğun ulaşamayacağı kadar yüksekte olmalı. Havuz etrafında telefon ve ilk yardım malzemeleri bulunmalı. Havuz içindeki oyuncakları kullandıktan sonra uzaklaştırmalısınız. Çocuk oyuncakları almak için uzandığında havuza düşebilir.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

Dr. Alper Soysal
Alman Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı