Bebeğiniz için gerekli mineraller nelerdir?

1. DEMİR

Neden gerekiyor?

Demir, beyin gelişiminde kritik öneme sahiptir. Araştırmalara göre demir eksikliği, düşünme ve motor beceri gelişiminde yetersizliklere neden olabilir. İyi haber şu ki bebekler, dört ila altı aylık oluncaya kadar kendilerine yetecek demir stoğuyla doğarlar. Ancak prematüre bebeklerde bu stok miktarı, kendilerine sadece iki, üç ay yetecek kadar olabilir. Çünkü demirin asıl depolandığı dönem, hamileliğin son üç aylık dönemidir. Eğer bebeğiniz erken doğduysa, doktorunuzla ona demir desteği verip vermemek konusunda mutlaka görüşün.

Günlük miktar
 
İlk yılda anne sütü bebeğin tüm demir ihtiyacını karşılamaz ama formül mamalar karşılar. İşte bu yüzden doktorlar bebek altı aylık olur olmaz onu yüksek demir içerikli katı gıdalarla tanıştırmanız gerektiğini söylüyor. Bebekler yedi ila 12 aylıkken günde 11 mg, bir ila üç yaş arasındayken ise yedi mg demir almalıdırlar. 

Nasıl vereceksiniz?

Bebeğiniz altı aylık olduktan sonra, günde iki kez yiyeceği demirle zenginleştirilmiş bebek maması ihtiyacı olan 11 mg’ı karşılayacaktır. Et, kümes hayvanları, balık da doğal demir kaynaklarıdır. Çocuğunuza et, hindi kıyması ya da tavuk vermeyi deneyin. Avokado, fırında patates, nohut, yumurta ve ıspanak da demir yönünden çok zengindir. 

Bilmenizde yarar var

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bebeklerde sık görülür. Doktorun bebeğinizi 12 ve 18 aylık olduğunda kontrol etmesini sağlayın. 
 
2. KALSİYUM
Neden gerekiyor?

Bu mineral çocukların kemik yoğunluğunun artmasına neden olur. Böylece kemikler güçlenir, ileride spor yaparken ya da oyun oynarken kırık ya da çatlak oluşması önlenir.

Günlük miktar
 
Anne sütü de formül mama da ilk sene boyunca bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Tam yağlı süte geçtiğinizde bebeğiniz günde 500 mg’a ihtiyaç duyacaktır.

Nasıl vereceksiniz?

Bir bardak tam yağlı süt ya da yoğurtta 250 mg kalsiyum bulunur. Bir yaş altı bebekler inek sütü içmemelidir ancak katı gıdalara geçtikten sonra yoğurt yemesi sorun olmaz. Ayrıca peynir, somon, tofu, brokoli, kuru fasulye, domates ve yulaf da iyi kalsiyum kaynağıdır. 

Bilmenizde yarar var

Bebeğinizin damak tadını az yağlı süt ve süt ürünlerine alıştırmak, ergenlik dönemine yaklaştığı ve günlük kalsiyum ihtiyacının arttığı sıralarda işine yarayacaktır. Kalsiyum en iyi besin yoluyla alındığında emilir. Kilolu ya da genleri nedeniyle erken kalp damar hastalıklarına yakalanma riski olan bebekler, 12 – 14 aylık olduklarında yüzde iki yağlı süt içmeye başlayabilir.
 
3. ÇİNKO

Neden gerekiyor?

Bilişsel ve gelişimsel anlamda olumlu etki yapmanın yanı sıra çinko, bağışıklık sisteminin sağlam kalması ile hücre gelişimi ve yenilenmesinin devamında da büyük rol oynar. Yetersiz çinko alımı büyüme bozuklukları, enfeksiyonlara açık olma ve ishal riskinde artışa neden olur. 

Günlük miktar

Bir yaşına kadar formül mama gereksinimi karşılar ancak anne sütü karşılamaz. Bu yüzden bebek altı aylık olduktan sonra katı gıdalara geçince çinko içeren gıdalar vermek önemlidir. Yedi aylıktan üç yaşına kadar olan bebekler günde üç mg çinkoya ihtiyaç duyar.

Nasıl vereceksiniz?

Bir kâse yoğurtta 1,6 mg ve bir yarım dilim tavukgöğsünde 1 mg çinko bulunur. Ayrıca hindi, et, balık, yumurta, mercimek, tam yağlı süt, çedar peyniri ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevreklerde de bolca demir vardır. 

Bilmenizde yarar var

Çinko genelde demirle aynı yerde bulunur. Yani eğer çocuğunuza yeterli miktarda demir yediriyorsanız yüksek ihtimalle çinkosunu da yeteri kadar alıyordur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı