Bebeğiniz büyürken ona destek verin!

Bebeğiniz “çocuk” oluyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Psikolog Şebnem Çoban, bebeklerin çocukluğa geçtiği 1-3 yaş döneminin ebeveynler için çok önemli olduğunu belirterek şöyle diyor: “Aileler bu değişikliği fark ederek çocuklarının gereksinimlerine göre davranmalıdır.”

bebek.com: Çocukların 1- 3 yaş döneminin özelliği nedir?
Psikolog Şebnem Çoban: 1-3 yaş evresinin bebeklik ve çocukluk arasında bir köprüdür. Şüphesiz bu dönem hızlı değişimleriyle birlikte gelişimin bütün dönemleri içinde en ilginç olanıdır. Çocuklarımız her gün öğrendikleri yeni bilgilerle bizleri etkileyebilir, eğlendirebilir, ancak hareket gelişimine bağlı olarak yorabilirler de.

bebek.com: Bu dönemde aileleri neler bekliyor?
Psikolog Şebnem Çoban: Çocuklar artık, kendi başına yemek yemek, giyinmek, soyunmak isteyeceklerdir. En son noktada da tuvalet eğitimi için hazır hale geleceklerdir. Tuvalet eğitimi bu dönemde başarılması gereken en zor görevlerinden biridir. Çocuk için uygun olmayan bir zamanda ve biçimde başlatılan ve sürdürülen tuvalet eğitimi çocuklarımızın gelişiminde uygun olmayan sonuçlar doğurabilir; tuvalete gitmeyi reddedebilirler, inatlaşma başlayabilirler.

bebek.com: Anne ve babalar çocuklarının gelişimini desteklerken nelere dikkat etmelidir?
Psikolog Şebnem Çoban: Çocukların ailelerinin aynasıdır. Anne babalar çocukların gelişimi şu noktalara dikkat etmelidir;
  • Bu yaş döneminde dil gelişimi oldukça hızlandığından çocuğumuz yeni yeni kelimeler kullanmakta, ancak doğru telaffuz etmekte zorlanabilmektedir. Günlük yaşam içinde karşılaşılan her şey hakkında konuşarak, birlikte resimlere bakarak (kitap, gazete, dergi vb.), resimler hakkında konuşarak çocuğumuzun dil gelişimini destekleyebiliriz. Bununla birlikte, kelimeleri yanlış söylediğinde “Hayır, öyle söylenmez” demek yerine sadece doğru söylemini aktarabilirsiniz. Böylelikle çocuğumuz “yanlış” konuştuğunu düşünmeyecek, tersine, onu “doğru”sunu söylemek konusunda cesaretlendirmiş olacağız.
  • Parmak oyunları, kuklalar, oyun hamurları bu yaş döneminde çocukların ilgisini çekebilecek ve gelişimlerini destekleyebilecek oyunlardır.
  • Giyinme – soyunma, yemek yeme becerilerini desteklemek için çocuğunuza fırsatlar sunmak, ona örnek olmak gelişimini hızlandıracaktır.

bebek.com: Bu dönemde disiplinin de temelleri atılıyor. Bu noktada ailelere önerileriniz nelerdir?
Psikolog Şebnem Çoban: Bu süreç çocukların ilerideki disiplinleri açısından çok önemlidir. Kural koymak için şunları yapabilirsiniz:
  • Gerektiğinde esnek olmak
  • Kararlı ve tutarlı olmak
  • Fiziksel veya her türlü ceza yerine ödülü geri çekmeyi kullanmak (sevdiği bir etkinlikten veya bir eşyadan mahrum etmek gibi)
  • Seçenekler sunmak
  • Evi daha güvenli hale getirmek (böylelikle daha az “yapma, dokunma, elleme” denilebilir)
  • Emir cümleleriyle konuşmamak
  • Çocuğun yaptığı işi aniden kesmek yerine isteğinizi söyledikten sonra ona zaman tanımak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı