Bebeğim zeki mi?

Bebekler doğdukları andan itibaren dış dünyayla iletişimini anneleri yardımıyla sağlarlar ve bütün ihtiyaçlarını ağlayarak ifade ederler. Özellikle bebeklik döneminde tüm ihtiyaçları anne tarafından karşılandığı için annenin düzenli ve sıcak ilgisi, onun bağlanma ihtiyacını da karşılayarak tüm becerilerini rahatlıkla geliştirme fırsatını yaratır. Bebeğinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz ve bu zaman içerisinde sevginiz, ilginiz ve ona temasınız ne kadar fazla olursa zeka gelişimi de o kadar olumlu yönde etkilenir. Özellikle ilk üç yıl içerisinde bebeğin zeka gelişimi çok hızlı olur. 
 
Birinci aydan sonra çevrelerini özellikle de bazı dikkat çekici renkleri görmeye başlarlar. Bu dönemde bebeğinizi bol bol kucağınıza almanız, konuşmanız, hoş müzikler dinletmeniz, görebileceği bir noktaya oyuncaklar asmanız algısını güçlendirir.
 
Bebekler dördüncü aydan itibaren neden sonuç ilişkisi kurmaya başlar. Eliyle dokunduğu bir oyuncaktan ses çıktığını fark eden bebek, oyuncaktan çıkan sesi tekrar duyabilmek için bir kez daha dokunur. Dolayısıyla bu dönemden sonra çevresine, dokunmayla ses çıkaracak oyuncaklar koymakta fayda vardır. 
 
Altıncı aydan sonra nesnelerin basit işlevleri ve ne işe yaradıkları önem kazanmaya başlar. Bu dönemde nesneleri basit işlevleriyle tanıtabilirsiniz. 
 
Biraz daha büyüdüğünde, yani yaklaşık sekizinci aydan sonra oyuncağı sakladığınızda onu bulmaya çalışır, bu tarz oyunlar oynayarak onun gelişimine yardımcı olabilirsiniz. El çırpma, el sallama gibi hareketleri görerek taklit ederler, kendi çıkardığı seslerin dikkat çektiğini fark ettiği için, bağırarak sizin bakmanızı sağlarlar.
 
On ikinci aydan sonra yaptığı davranışların sonucunu görmek istediği için eline geçen her eşyayı yere atarak, ne olacağını gözlemler. Bebeğinizin yapmak istediklerini yapmasına izin vererek kendi kendine öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz. 
 
On sekizinci aya doğru çevresindeki insanların hareketlerini taklit etmeye başlar. Daha sonraki aylardaysa, kendi istediği sonuca ulaşabilmek için yollar aramaya başlar. Örneğin lambayı yakmak için taburenin üzerine çıkıp düğmeye basabilir.
 
Çocuğun zeka gelişimi altı yaşına kadar çok önemlidir, ama özellikle 0-2 yaş arası en önemli süreçtir. Oyun, 0-2 yaş çocuk için en önemli gelişim aracıdır. Bu dönemde, bebeğinizin zeka gelişimine, yaş grubuna uygun oyun ve oyuncaklarla yardımcı olabilirsiniz.
 
Uyku düzenini ve beslenmenin zeka gelişimindeki yeri
Uyku düzeni bebeğinizin zeka gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Özellikle gece 10 ile sabaha karşı beş saatleri arası büyüme hormonunun en çok salgılandığı zamanlardır. Bebeğinizin bu saatler arasında uyumasını sağlamak çok önemlidir. Ayrıca bebeğinizi uyuttuğunuz ortamın sessiz ve karanlık olması da gerekir. Beslenme şeklimiz ve zeka gelişimimiz arasında önemli bir ilişki vardır. Beslenmemizde yer alan bazı gıdaların, sinir sistemi gelişiminde önemli rolleri olduğu bilinir. Zeka gelişimi üzerinde önemli etkisi olan besin grubu, proteinlerdir. Proteinler, doku yapım ve onarımında, sinir iletimi için gerekli olan maddelerin sentezinde kullanılır. Doğal protein kaynakları; et ve et ürünleri, yumurta, süt ürünleri, kuru baklagiller ve tahıl ürünleridir.
 
Yağlar da zeka gelişimi üzerinde rol oynayan diğer bir besin kaynağıdır. Yağlar içinde yer alan Omega-3 yağ asitleri göz ve beyin gelişimi açısından önemlidir. Vitamin ve mineraller önemli diğer bir gruptur. En fazla karaciğer, balık ve sütte bulunan A vitamini, omurilik oluşumunda görev alır. Bebeklik dönemindeyse en iyi A vitamini kaynağı anne sütüdür. B1 vitamini yetersizliğinde, doğumsal büyüme geriliği ve sakatlıklar meydana gelebilir. B1 vitamininin en iyi kaynakları, tam tahıl ürünleridir. Bebekler içinse anne sütü en iyi kaynaktır. Riboflavin de B kompleks vitaminlerinden olup, omurilik oluşumunda ve sinir hücrelerini koruyan yağlı yapının oluşumu için gereklidir ve en iyi doğal riboflavin kaynakları süt ve süt ürünleridir. B6 vitamini, beyinde sinir iletimini sağlayan maddelerin sentezinde rol alan bir vitamindir. B12 vitamini eksikliğinde ise, omurilikte ağır sakatlıklar oluşabilir. Bu vitaminin kaynakları, hayvansal besinlerdir. 
 
Demir yetersizliğinde, bireylerde konsantrasyon bozukluğu ve dikkatsizlik görülür. En iyi kaynağı kırmızı ettir. Diğer kaynaklarıysa etler, kuru bakla çeşitleri, pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Portakal ve çileği de demir kaynağı olarak sayabiliriz. Çinko, beyin gelişiminde önemli olan diğer bir mineraldir. Çinkonun en iyi kaynakları, et ürünleri ve deniz ürünleridir. Anne sütünün çinko içeriği yüksek olduğundan bebekler için iyi bir kaynaktır.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı