Bebeğim neden ağlıyor?

Bebekler neden ağlar, bebeklerin ağlamaları mutsuz oldukları anlamına mı gelir?
Pek çok kişi bebeklerin ağlama nedeninin hep aynı soruna işaret ettiğini (örneğin acıkma, gaz sancısı gibi) veya bebeğin mutsuz olduğunu düşünür. Ancak, gerçek düşünüldüğünden farklıdır. Bebeklerin de yetişkinler gibi kendilerini ifade şekilleri ve karakterleri vardır. Bebekler açlık ve gaz sancısı gibi nedenlerle ağlayabildikleri gibi, üşüdükleri ya da terledikleri için de ağlıyor olabilir. Çoğunlukla ilk altı ayda bebekler çevreyi tanıma evresinde olduklarından, yüksek sesli konuşan kişi ve elektrikli aletlerden de korktukları için ağladıkları da görülebilir. Yeni doğan döneminden hemen sonra, bebekler açlık ve ağrı gibi birincil ihtiyaçlarının dışında, anneye kızgınlık veya mutsuz olma durumlarında da ağlamaya başlar. Bunu ayırt etmenin en iyi yolu, bebeğin tüm ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olunmasıdır. Aç olmayan, gazı çıkarılmak üzere kucağa alınarak sırtı sıvazlanan bebekler bir sağlık sorunu söz konusu değilse, yüksek ihtimalle kızgın veya mutsuz oldukları için ağlıyorlardır.

Ağlayan bebeğe nasıl yaklaşılmalıdır?
Anneler, özellikle de ilk kez bebek sahibi olanlar bebeğin bazen aralıksız olabilen ağlamaları karşısında kendilerini çaresiz hissedebilir. Bu çaresizlikte büyük ölçüde bebeğin ağlama nedenini anlayamama ve ona yardımcı olamadığını hissetme duygusu etkilidir. Anneler, bebeklerinin ağlama nedenleri konusunda kesin bilgi edinemeyeceklerinden, annelik sezgilerine güvenmelidir.

Bebeğin ağlamasını durdurmak ve onu rahatlatmak için öncelikle hemen harekete geçilmelidir. Annenin ağırdan tepki vermesi ve zaman zaman da bebeğe tepki göstermek için geliştirdiği kayıtsız kalma davranışı, bebeğin daha da çok ağlamasına neden olabilir. O nedenle, bu tip davranışlardan kaçınılmalıdır. Bebeği rahatlatmak için, kucağa almak ve etrafa bakmasını sağlayarak dolaştırmak etkili olacaktır. Benzer şekilde bebeği emzirmek, ayakta ya da kolda sallamak da uykuya dalma eğilimine neden olacağından işe yarayabilir.

Mutlu bebek nasıl yetiştirilir?
Bebeklerin mutluluğu, büyük ölçüde anneyle olan iletişimlerine bağlıdır. Annenin yeteri kadar ilgi gösterdiği bebekler, bir sağlık sorunları söz konusu değilse mutlu olacaklardır. Bebeklikte özellikle de yeni doğan ve hemen sonrasındaki ilk birkaç aylık dönemde, annenin bebeğinin gözlerine bakarak konuşması bebeği büyük ölçüde rahatlatacak, anne ile arasındaki iletişimin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bebek cevap veremeyecek dahi olsa, bir bakış ya da gülücükle mutlaka annesine tepki verecek ve kendini güvende hisseden, mutlu bir bebek olacaktır.

Bebekler, sürekli çevresini merak eder ve keşif halindedir. Bebeğin çevresini bazı eşyaları ağzına alarak, eliyle dokunarak ve seyrederek tanımaya çalışırken engellenmesi, onu mutsuz edecektir. Evde bebeğin sağlığı açısından risk oluşturacak eşyalar ortadan kaldırılarak ev daha güvenli bir hale getirilebilir, bebek de güvenle çevresini tanımanın mutluluğunu yaşayabilir.

Bebeklerin mutluluğu üzerinde önemli bir etken de anne ve babanın ruh halidir. Gergin ve mutsuz insanların yaşadığı ev ortamı, bebeğin de ruh haline yansıyacak ve onu mutsuz edecektir. Bebekler konuşamasalar da gerginliği ve mutluluğu kolayca hisseder. O nedenle, mutlu bir aile ortamı bebeğin mutluluğu için büyük önem taşır.

Bebeğin uyku düzeninin aksatılmaması da bebeğin iç huzuru için oldukça önemlidir. Uykusunu alamayan bebeklerin mutsuz oldukları görülür. O nedenle, bu konuda hassas olunması gerekir. Ayrıca, aile bireylerinin bebekle birlikte oyun oynayarak zaman geçirmesi de bebeği mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı