Bebeğim nasıl mutlu olur?

Madonna ve Michelle Pfeiffer gibi ünlülerin çocuklarının da doktoru olan Harvey Karp, mutlu bebekler ve çocuklar yetiştirme konusunda öğrettikleriyle milyonlarca Amerikalı anne babaya yardımcı oldu. Mahallenin En Mutlu Bebeği ve Mahallenin En Mutlu Çocuğu kitaplarıyla Amerika’nın en çok okunan çocuk doktoru olan Harvey Karp, bebek büyüten pek çok annenin çaresiz kaldığı durumlar için sunduğu basit çözümleri, Türk anne babalarla da paylaştı.

Bebek yetiştirmek hiç kolay değildir! Niçin ağladığı, ne istediği, niye inat ettiği gibi bir çok inceliğin bilinmesi gerekir. Gelişimsel pediatrinin son 25 yıldaki lideri Dr. Harvey Karp, pek çok anne babanın çaresiz kaldığı durumlara basit çözümler bulan bir uzman. Kendi özgün anlatımı ve tanımlamalarıyla bu zor konuların daha kolay anlaşılmasını sağlıyor.

Kitapları ve DVD’leri sayesinde Amerika’da milyonlarca anne baba, Dr. Karp’ın tekniklerini kullanarak mutlu bebekler ve çocuklar yetiştirmenin inceliklerini öğrendi. Dr. Harvey Carp, çoğunluğunu anneler ve hamilelerin oluşturduğu, babaların da büyük ilgi gösterdiği konferansta, ailelerin bebek bakımı konusundaki sorularını yanıtladı. Bebeklerin bakımı konusunda modern mitlerin bulunduğunu ve bu mitlerin yanlış olduğunu belirten Dr. Carp, bunlardan bazılarını şöyle sıraladı:

“BEBEK AĞLARSA GAZI VARDIR”

Bu mit yıllardır hem hekimlerin hem de ailelerin kabullendikleri ve adeta kader gibi gördükleri bir durum. Oysa bebekler sadece gazı olduğu için ağlamaz, ilgi istedikleri için de ağlar. Hatta bebekler günde Afrika’daki bazı kabilelerin yaptığı gibi belki 50 defa doyurulmak ister, uykuda oldukları sürenin dışında sürekli kucaklanmak, sevilmek ister. Bazen istediklerini yapsanız da, gazları olmasa da ağlarlar.

“BEBEĞİN AĞLAMASI CİĞERLERİNE İYİ GELİR”

Bebeğin ağlamasıyla ciğerlerinin açılması arasında mantıklı, bilimsel bir ilişki yoktur. Bebek açsa, zayıfa, güçsüz düşmüşse ve yorgunsa ciğerleri de güçlü olamaz. Dolayısıyla ağlaması bebeği ancak yorar.

“BEBEK SESSİZLİĞİ SEVER”

Tam aksine gürültüyü sever. Çünkü bebek anne rahmindeyken 24 saat boyunca adeta bir elektrik süpürgesinin çalışmasına benzeyen gürültülerle yaşar. Durum böyleyken bebek doğunca siz onu sessiz bir odaya hapsederseniz bebek yalnızlık duygusu hisseder; bunalır ve ağlamaya başlar. Elbette başında tencere kapağı çalmayın ama tamamen de sessiz bir ortamda olmasın. Bazı bebeklerin saç kurutma makinesinin sesini duyup susması, bebeklerin aslında gürültüyü sevdiklerinin bir örneği.

“BEBEĞİNİZİN MEMENİZDE, KOLUNUZDA UYUMASINA İZİN VERİN”

Bebeğin sizin memenizde ya da kolunuzda uykuya dalması sizinle temas halinde olmasını sağlayacağından onun hoşlanacağı bir durumdur. Ancak bebeğin kontrolü yine de sizde olmalıdır. Bu şekilde uyuduktan sonra bebeği yavaşça alıp yatağına koyabilirsiniz.

“SİNİRLİ BEBEĞİ KUCAKTA SALLAYIN, KULAĞINA ŞŞŞŞŞŞT DEYİN”

Tüm dünyada anne ve babaların en önemli sorununun bebeklerin sürekli ağlaması, bir türlü sakinleşememesi olduğuna değinen Dr. Harvey Carp, anne ve babalara bebeklerini sakinleştirmeleri için şu 5 öneride bulundu:

•    Bebeğinizi önce büyükçe ve tülbente benzeyen yumuşak dokulu, bebeği sıkıntıya sokmayacak bir kundağa sarın.
•    Bebeğin bacakları serbest olsun, yalnızca kollarını sarın.
•    Bebeğinizi yan tarafa çevirin.
•    Başını jöle gibi elinizin altında hafifçe, çok sarsmadan sallayın.
•    Kulağına yüksek sesle ‘şşşşşşşşşşt’ deyin
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı