Bayramda Çocuklarla Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler

Bayram tatilinin başlamasıyla önünüzde ailenizle özellikle de çocuklarınızla geçireceğiniz üç güzel gün sizleri bekliyor. Bu fırsatı hem kendiniz hem de çocuklarınız için iyi değerlendirmek sizlerin elinde. Yapacağınız çeşitli aktivitelerle çocuğunuzun gelişimi için çok önemli etkinlikler yapabilir, bu tatilden çocuğunuzun en iyi şekilde yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tatilde bayram ziyaretlerine gidince ya da misafirler sizi ziyaret ederken çocuğunuzla özel olarak ilgilenemeyebilirsiniz, bunun sonucunda da çocuğunuz kendi başına zamanını çok iyi bir şekilde değerlendiremeyebilir, örneğin televizyonun karşısında çok fazla zaman geçirebilir. Bu tip olumsuz durumlarla karşılaşmamak için çocuğunuzun vaktini iyi değerlendirebilmesi için önceden çeşitli aktiviteler planlayabilirsiniz. Bu aktiviteler neler mi?

Çocuğunuzun kendi kendine yapabileceği aktiviteler:

  • Çocuğunuza kendi yaş grubuna uygun çeşitli bulmacalar (puzzle) ya da boyama kitapları alabilir ve zamanını eğlenceli bir şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kendiniz ona uygun çizgi filmler satın alabilir ve onları izlemesini sağlayabilirsiniz.
  • Oyun hamurları alabilirsiniz ve çeşitli hamur kalıplarını daha önceden hazırlayarak kendi kendine keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

!!! Çocuğunuzun kendi kendine yaptığı bir faaliyeti (resim, hamur…) gelen misafirlerinize sergilemek iyi bir fikir olabilir, bu davranışınızla çocuğunuz ona ve onun yaptıklarına değer verdiğinizi anlayacak ve kendine olan güven duygusu geliştirecektir. Ancak unutmamalısınız ki çocuğunuzun faaliyetini ona sormadan asla sergilememelisiniz!

Elbette ki beraber olamayacağınız zamanlar olacaktır ama tavsiyem çocuğunuzla bu bayramda mümkün olduğunca çok zaman geçirmeniz yönünde olacaktır. Beraber geçirdiğiniz vakitler hem size hem de çocuğunuza iyi gelecektir.

Çocuğunuzla beraberken neler yapabilirsiz?

  • Çocuğunuzun kendi kendine yapabileceği aktiviteler bölümünde yazdığım her aktiviteyi beraber yapabilirsiniz.
  • Uzun zamandır görmediğiniz akrabalarınızı, dostlarınızı ziyaret edin ve çocuğunuzun yeni insanlarla tanışmasını sağlayın.
  • Onun arkadaşlarını da ziyaret edin, arkadaşlarına önem verdiğinizi anlamasını sağlarsınız.
  • Çocuğunuzun uzun süredir gitmek istediği bir yer varsa onu oraya götürün, bu davranışınızla ona, uygun koşullar oluştuğunda istediklerini yaptığınız mesajını vermiş olursunuz.
  • Havaların kötü olma durumunda dışarıda fazla zaman geçiremeyebilirsiniz ama çocuğunuzla yine de kapalı mekanlarda çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.(Sinemaya gitmek, beraber bulmaca çözmek…)
  • Çocuğunuzun da bir oyuncu olduğu “sessiz sinema” oyunu oynayın, bu oyun yardımıyla hem onun yaratıcılığını hem de anlatım yeteneğini gelişmesi için desteklemiş olursunuz.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı