Başarılı bebek fotoğfafçısı: Murat Karakaş

Bebek ve doğum konularında fotoğraf çekimi son dönemde oldukça popüler. Bu konudaki birbirinden güzel fotoğrafları yeni bir isim ön plana çıkıyor: Murat Karakaş… E-Bebek Çamlıca Mağazası’nda Magic Park Fotoğraf Stüdyosu’nda birçok başarılı işe imza atan Murat Karakaş ile mesleği ve bebek fotoğrafçılığı üzerine söyleştik.

 

1. Fotoğrafçılık mesleğine nasıl ve ne zaman başladınız?

 

Fotoğrafçılığa olan ilgim 2004 yılında yurtdışından gelen bir arkadaşımın yanında getirdiği fotoğraf makinesini ilk elime alıp kurcalamaya başladığım gün başladı. Çaylarımızı söylemiş sohbet ediyorduk, kendisi bana makinenin özelliklerini anlatmaya başladı. Ben de dinliyorum. Terimlerini bilmesem de anlamaya çalışıyorum. Daha sonra makro çekim özelliğinden bahsederken çektiklerine bakmaya başladım. Baktıkça hoşuma gitti ve benimde bu makineden edinip hobi amaçlı kullanmayı hedefledim. Bu hobi zaman geçtikçe hastalığa döndü. Hastalık mesleğe, mesleğim hayatımın parçası oldu. Hobisini meslek edinmiş şanslı insanlardan biriyim. 🙂

 

2.Neden bebeklerle çalışmayı tercih ettiniz?

 

Daha önceleri still life, tanıtım ve kurgusal fotoğraflarla uğraşırken kendimi bebeklerin arasında buldum. Başlarda çok zor geliyordu gözüme ama artık bebeklerle özel bir bağım olduğunu düşünüyorum bakışarak konuşabiliyoruz ki bebekler genelde erkeklerden korkarlar hepsi doktor gözüyle baktıkları için ama bu şekilde olaylarla nadir karşılaşıyoruz onunda çözümünü buluyoruz. 🙂

3.Konsept fotoğraflar da çekiyor musunuz?

Konsept fotoğraflardan ziyade ben her zaman doğal anın ve doğal mimiklerin tutkunu olmuşumdur. Konsept ortamını bilgisayar ile oluşturabilirim fakat doğallığın ve bakışlardaki derinliği bilgisayar ile oluşturmanız mümkün değildir. Ailenin istediği doğrultusunda yine de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Photoshop programından uzak fakat farklı açılarda farklı eşyaları ile doğal karelerin peşinden koşuyorum. Örneğin bornozunu istiyorum; sarılıp sarmalıyoruz… Işıkların arasında çektiğimde çok hoş karelere imza atabiliyoruz. Bunun gibi örnek veremediğim birçok ona ait özel eşyası ile kurgular yapabiliriz.

4.Bebek fotoğraflarını genelde bayan fotoğrafçılar çekiyor. Erkek olmanız size bir avantaj sağlıyor mu?

Fotoğrafçılığı meslek edinmiş kişiler arasında bebek ve doğum konusunda dediğiniz gibi bayan arkadaşlar daha çok bulunmakta. Fakat bana göre bayan ya  da erkek olması sorun teşkil etmiyor. Önemli olan aile ile aranızda elektrik oluşması.. Bu kesinlikle çekimlere yansıyor. Erkek olunca ilk babayla kendinizi yakın hissedersiniz fakat baba da kendini bir o kadar uzak hisseder. Poz vermek, istediğim gibi durmak veya ağlayan çocuğa şakalar, oyunlar yapmak babaları biraz gerebiliyor. O yüzden çekimlerden önce babayla biraz sohbet, biraz futbol, biraz müzik konuşuyoruz. Örnekleri gösteriyorum. Müzik zevkini çözmeye çalışıyorum, ona göre playlistler oluşturup kendisinin de rahatlatacak yönde farklı arayışlara giriyorum.

5.Kaç yaş grubu ile çalışmayı tercih ediyorsunuz? Bebeklerle çalışıyor olmanın zorluklarını anlatır mısınız ?

Aslına bakarsanız yaşı ne kadar ufak olursa benim için de hem o kadar güzel, hem de o kadar kolay oluyor. O şekilde olduğunda çektiğimiz pozlar daha doğal, daha çekici ve daha anlamlı oluyor. Çünkü hiç bir yapmacıklık olmuyor, zorlama ile güldürmek olmuyor, inatlaşma sonucu ağlamalar olmuyor. En zor yaşın bir ve iki yaş olduğunu düşünüyorum çünkü çocukların en hareketli zamanları ve en inatçı dönemleri… Bebeklerle çalışmanın aslına bakarsanız pek bir zorluğu yok gibi çünkü hepsi birbirinden tatlı olduğu için nasıl çekersem güzel çıkıyor. 🙂 Sadece zorlama başladığında genel bir sıkıntı yaşanıyor bunun farkına varan bebek huysuzlanıyor. Bunların olmaması içinde yemek saati ve uyku saatleri hesaplanarak hareket edilmesi daha olumlu sonuçlar veriyor.

6. Bugüne kadar kaç bebeğin fotoğrafını çektiniz?

Saymadım ama 1000 ‘i geçtiğinden eminim. 🙂

7. Çekimlerde dekor ve aksesuar olarak nasıl malzemeler kullanıyor musunuz?

Çekimlerde iki ayrı alanı kullanıyorum. Birincisi klasik stüdyo fotoğraflarını çektiğim bazende belirli kurgular oluşturduğumuz stüdyo ışıklarını kullanarak diğeri ise oyun alanlarımızı kullanabiliriz.Stüdyo içindeki çekimleri daha çok siyah beyaz tercih ediyorum, oyun alanlarında daha bir renkli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

8.Aileler bu çekimlere nasıl yaklaşıyorlar? Özel talepleri oluyor mu?

Aileler çekimlerde genelde heyecanlı oluyorlar ilk fotoğraflarıysa yada ilk yaş fotoğrafıysa herşeyin ilkinde olan heyecanlardan olsa gerek. 🙂 Beraber gerçekleştirdiğimiz çekimlerde çok eğleniyoruz çünkü biz çekimlerden önce uzun sürecek bir arkadaşlığın ilk adımını atmış oluyoruz.

 

9.Mesleğinizle ilgili hedefleriniz nelerdir?

 

Mesleğimi çok seviyorum şuan için şöyle olsun böyle olsun diyemem ama şöyle diyeyim sanırım benim sevdiğim çektiğim fotoğrafları bilgisayara attıktan sonra ailenin monitöre bakışlarındaki duygusallığı ya da baskısını aldıktan sonra o baskıya derin derin bakmasını seviyorum. Tam olarak bu bana büyük haz ve çalışma şevki katıyor. Memnuniyetini yüzlerine yansıtmış kişiler olduğu sürece her gün koyduğum hedefleri genişletir, yineler ve yenilerim.

www.muratkarakas.com

 

Fotoğraf randevusu almak isterseniz: 0216 325 11 11

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı