Ebeveyn Rehberliği

Başak Köklükaya anneliği anlatıyor

Tartışmasız en başarılı oyunculardan biri Başak Köklükaya. Uzun zamandır onu ortalarda görememeniz normal, çünkü oğlu Ali’yi büyütüyor. Şu an 22 aylık olan oğluyla birlikte ilk defa röportaj veren Başak Köklükaya’nın annelik maceralarını dinledik ve ortaya çok keyifli bir söyleşi çıktı.Çok uzun zamandır gözükmüyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Ali’ye hamile kaldığımı öğrendikten sonra ve doğumumdan itibaren biraz izole yaşamaya başladım. İzole derken bu saklanmak ya da kapanmak anlamında değildi. Sadece bu süreyi daha sakin, huzurlu ve keyfini çıkararak yaşamak istedim.
Evlendikten kaç sene sonra bebek sahibi olmaya karar verdiniz?
Mehmet’le 2003 yılında evlendik ama öncesinde de çok uzun bir birlikteliğimiz vardı. 2011’de de Ali dünyaya geldi. Çocuk sahibi olmayı eşim benden daha çok istiyordu zaten çocuklarla arası da oldukça iyidir. Fakat ben bir türlü bunu göze alamadım. Belki de sorumluluk sahibi olmak gözümü korkutuyordu. Çünkü plansız, programsız, spontane bir yaşamamız var; bir akşam sohbet sırasında karar verip ertesi gün arabayla seyahate çıkmışlığımız çok fazladır.

Hamile olduğunuzu nasıl öğrendiniz?
2010 yılında Amerika’da bir restoran açtık. Oradayken bir ara çok duygusallaştım, her şeye ağlayan mutsuz bir kadına dönüştüm. Bu sırada göğsümde bir kitle fark ettim. Hemen doktorumu aradım, o da bir süre daha beklememi, bazen hormonların böyle geçici şeylere neden olabileceğini söyledi. O sıra içime bir kurt düştü ve hamilelik testi yapmaya karar verdim. Bu şekilde hamile olduğumu öğrendim. Çok sürpriz oldu.
Hamileliğiniz nasıl geçti?
İlk 4 ay çok zor geçti, çok fazla mide bulantım oldu. Suyun kokusundan bile midem bulanıyordu. Sadece ekşi elma yiyebildim, her şey kokuyordu sanki… Dördüncü ayın sonunda bütün bu şikayetler sona erdi. Bu dönemde düzgün beslenemediğim için bebeğime bir şey olur mu diye endişelendim ama doktorum içimi rahatlattı. Sonrasında da tüm hayatım boyunca kendime bakmadığım kadar iyi baktım; çok iyi beslendim, stresten uzak durdum. Hamile olmak hem çok özel ve mucizevi bir şey hem de bir o kadar sıradan bir şey. Çünkü dünyada milyonlarca kadın hamile kalıyor ve doğuruyor bunun yanı sıra bebeğin tekmelerini hissetmek bir o kadar güzel.
Doğum nasıl geçti?
Normal doğum yaptım. Hamileliğimin yedinci ayında, ne kadar doğum çeşidi varsa, hepsini internetten izledim. Sonuç olarak normal doğuma karar verdim. Ali bir hafta da geç doğdu. Bir akşam evdeyken hafiften sancılarım başladı, hastaneye gittik ve yarım saat kadar kısa bir sürede Ali doğdu.
 
Eşiniz doğuma girdi mi?
Evet girdi. Aslında Mehmet’in kan görmeye tahammülü yoktur ama doktorumuz onu yüreklendirdi, o da doğruma girmeye karar verdi. Doğum sırasında bir, iki defa Mehmet’e iyi olup olmadığını sordum. İyi olduğunu anlayınca tamamen doğuma konsantre oldum. Ali, 4 kilo 120 gram doğdu. İlk kucağıma aldığımda gözlerime inanamadım.
Lohusalık yaşadınız mı?
İlk 40 gün gerçekten çok mucizevi bir şey. İlk günler nasıl bakacağım korkusu sardı. Ama çok çabuk geçti. Bu dönemde özellikle sakin olmaya, stres yaşamamaya özen gösterdim. Tek korkum herhangi bir sebepten dolayı sütümün kesilmesiydi.
30 kiloyu nasıl verdiniz?
Hiçbir şey yapmadım açıkçası. Ama emzirmenin gerçekten çok büyük faydası varmış. Bunun dışında havalar güzel olduğu için Ali’yi arabasına koyup çok uzun yürüyüşler yaptım.
22 ay boyunca sizi en çok zorlayan ne oldu?
İnanır mısınız, hiçbir şey zorlamadı. Bebeklerde ilk aylarda görülen gaz sancıları bile problem olmadı. Çok rahat bir bebekti. Bizlere, yaşama çok çabuk uyum sağladı. Her şey geliyor ve geçiyor, abartılacak hiçbir şey yok bence.
Anneliği tanımlar mısınız?
Annelik ölene kadar hiç bitmeyecek bir vicdan azabı galiba. Anne olduktan sonra, keşke daha erken çocuk sahibi olsaymışım dedim. Her anne gibi, çocuğum için her şeyin en iyisi olsun istiyorum. Onunla ilgili bir güzel hayallerim var ancak bu hayaller, onu çok iyi okullarda okutup çok iyi bir CV’si olsun anlamında değil. Tek istediğim şey, onun gerçekten mutlu olması ve mutlu olmayı bilmesi.
Başak Köklükaya, anne olduktan sora değişti mi?
Hamile kaldıktan sonra ve çocuk sahibi olduktan sonra kendimi daha iyi keşfettim. Güçlendim, her şeyi yapabilirim gibi geliyor artık. Daha sabırlı, toleranslı oldum, yumuşadım galiba.
Söyleşi Müge Serçek Biroğlu – Fotoğraf Tuna Yılmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu