Bahar aylarında kulak enfeksiyonlarına dikkat

Kulak enfeksiyonları çocuklar için bir tehdit. Özellikle sinsi ve sessiz bir problem olan EOM hastalığı bahar aylarında daha sık görülüyor.  Kulak – Burun – Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal zamanında tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına neden olan bu rahatsızlıkla ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda anlatıyor.

bebek.com: Bebeklik çağında kulakla ilgili hangi rahatsızlıklar görülüyor?
Doç. Dr. Teoman Dal Küçük çocuklar ve bebekler duyma ile ilgili sorunlarını anlatamadıklarından bu yaş grubunda işitme kayıpları genellikle fark edilmiyor. Önlem alınmayan işitme kayıpları çocukların konuşmalarında gecikme yaratmanın yanı sıra sosyal,duygusal problemlere ve okulda başarısızlığa yol açıyor. Aynı zamanda erken dönemde fark edilerek gerekli müdahale yapılmayan bazı geri dönebilir işitme kaybı nedenleri ileriki yıllarda kalıcı işitme kayıpları ya da hayati tehlike yaratabilecek enfeksiyonlar gibi ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Çocukluk çağında en sık görülen işitme kaybı nedeni sağlam kulak zarı arkasında enfeksiyon bulgusu oluşturmadan sıvı birikmesi olarak izlenen efüzyonlu otitis media (EOM) hastalığı. Bu rahatsızlık çok sık görülmesine karşın sessiz bir problem olması nedeni ile genellikle gözden kaçıyor ve zaman içinde önemli sorunlara neden oluyor.

bebek.com: EOM hakkında bilgi verir misiniz?
Doç. Dr. Teoman Dal EOM çeşitli etkenlere bağlı olarak orta kulak havalanmasını ve drenajını sağlayan östaki borusunun fonksiyonunu kaybetmesi nedeniyle oluşuyor. En sık nedeni orta kulak iltihabı. Akut orta kulak iltihaplarının hepsinde orta kulakta sıvı toplanmakta ancak bu sıvı tedavi ile zaman içinde kaybolmaktadır. Akut iltihabı takiben %10 hastada üç aya varan sürelerde orta kulak sıvısı kalabilmektedir. Üç ayı geçen orta kulakta sıvı birikimi durumları ise EOM olarak kabul edilmektedir. Viral üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla östaki kanalı fonksiyonunu bozarak EOM a neden olmaktadır.

bebek.com: Sebepleri nelerdir?
Doç. Dr. Teoman Dal Anne sütü almayan bebeklerde vücut savunma sistemi zayıflığı enfeksiyon ihtimalini artırıyor. Özellikle yatar pozisyonda biberon kullanımı ise sütün östaki kanalına kaçması nedeni ile EOM’a sebep oluyor. Bu hastalık sadece bebeklerde görülmüyor. Okul öncesi çocukların yaklaşık yüzde 50-70’inin en az bir kez EOM dönemi geçirdiği kabul ediliyor.

bebek.com: Belirtileri nedir?
Doç. Dr. Teoman Dal Sinsi bir hastalık olan EOM’nın tanınmasında aileye önemli rol düşüyor. Genellikle ağrıya neden olmayan bu hastalık şu belirtileri veriyor:

– İşitme kaybına bağlı olarak çocukların çağrılara ara ara yanıt vermemesi
– Televizyonun sesini çok açarak ya da çok yakından seyretmeleri
– Kendi seslerinin kulaklarında yankılandığını söylemeleri
– Denge bozukluğu ve sakarlık

bebek.com: Bahar aylarında kulak enfeksiyonların arttığı doğru mu?
Doç. Dr. Teoman Dal Kulak enfeksiyonları her zaman çocuklar için bir tehdit. Bahar aylarında mevsimsel alerjisi olan çocuklarda alerjik reaksiyonlara bağlı olarak burun ve östaki kanalında şişme oluşması ya da orta kulağın doğrudan alerjene karşı reaksiyon vermesi sonucunda EOM vakalarında artış izlenmektedir. Ağaç polenleri ve mantarlara karşı alerjisi olan çocuklarda Mart ve Nisan ayları, çayır polenlerine alerjisi olanlarda, Mayıs Temmuz ayları, yabani ot allerjisi olanlarda ise Ağustos ayı sonları en riskli dönemler olarak kabul ediliyor. Bu açıdan bahar aylarında enfeksiyonlara karşı daha uyanık olmak gerekiyor.

bebek.com: EOM’un etkileri nelerdir?
Doç. Dr. Teoman Dal EOM genellikle kendiliğinden iyileşiyor ancak fark edilmeyen ve önlem alınmayan vakalarda ciddi sorunlara sebep veriyor. Bu sorunların en önemlisi ise işitme kaybı. Böyle bir kayıp algılamada ve dolayısı ile dil gelişiminde sorunlara neden olurken ve okul başarısını etkiliyor. Üstelik özellikle “s” “z” gibi sessiz harflerin algılanamaması konuşma bozukluklarına yol açıyor. Uzun süre EOM’ya bağı negatif basınç altında kalan kulak zarında çökme, cepleşme, orta kulak yapılarına yapışma, orta kulak yapılarında dejenerasyon, kulak zarında delinme ya da kemikte erime yapan ciddi enfeksiyonlar nadir de olsa gelişebilmektedir.”

bebek.com: Tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Doç. Dr. Teoman Dal Tedavide ilk etapta antibiyotik kullanılıyor. Uzu süren durumlarda tıbbi tedavinin yanı sıra çocuğun bir süre anaokulu ya da kreşe gönderilmemesi, sigara dumanından korunması, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı aşı uygulamaları gibi yöntemler uygulanıyor. Tedaviye cevap vermeyen hastalarda ise özellikle belirgin işitme kayıpları, denge bozukluğu, kulak zarında çökme ya da yapısal değişiklikler veya sinir tipi işitme kayıplar saptanması durumunda cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı