Babalar günü önerileri

Babalar günü geldi. Her yıl haziran ayının 3. pazarı kutlanan babalar gününü bu yıl nasıl kutlamayı planlıyorsunuz? Anne-çocuk ortaklığı ile hazırlayabileceğiniz bazı planlar bu yıl babanızı çok mutlu edebilir. Biz de bu planlara nasıl katkıda bulunabiliriz diye düşündük ve sizler için bir öneri listesi hazırladık. Belki ilginizi çeker!

Ama önce babalar günü nasıl ortaya çıkmış buna bir göz atalım…

Birçok kişi belki de Babalar Günü’nün de bir tarihçesi olduğunu bilmiyor. Aslında Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü’nün de 91 yıllık bir geçmişi var. Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar.

Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 20 Haziran’da kutlanıyor.

Öneriler…

– Babanıza süper bir kahvaltı hazırlayabilir ve onun ve ailenizin diğer üyelerinin güne süper bir şekilde başlamasını sağlayabilirsiniz. Hem keyifli bir kahvaltı sizin birlikte zaman geçirmenize yardımcı olacaktır.

– Bir kolaj çalışması yaparak babanıza hediye edebilirsiniz. Farklı dergi ve gazetelerden kestiğiniz fotoğraf ve yazıları bir araya getirerek babanıza onun sizin için ne anlama geldiğini anlatan bir kolaj çalışması hazırlayabilirsiniz.

– Onun sevdiği bir aktiviteyi ailecek beraber yapabilirsiniz. Örneğin babanız balık tutmaktan hoşlanan biri ise tüm aile üyeleri hep beraber bir balık tutma aktivitesi düzenleyebilir, gününüzü babanızı bu favori aktivitesine ayırabilirsiniz.

– Dışarıya bir gezi yapabilir, babanızın gitmeyi sevdiği bir yeri hep birlikte ziyaret edebilirsiniz.

Bazı hediye fikirleri…

-Eğer babanız yemek yemeği ve yapmayı seven biri ise ona bir barbekü seti ya da mutfakta kullanabileceği bazı eşyalar alabilirsiniz. Ya da yeni çıkmış bir mutfak aleti onu mutlu edebilir…

-Eğer babanız spor düşkünü biri ise ona takımının logosunu taşıyan bir tişört ya da bir başka aksesuar alabilirsiniz. Ya da yeni bir futbol topu ya da teni raketi de alabilirsiniz. Veya takımının maçına bilet de olabilir.

-Eğer babanız bir doğa adamı ise ona doğa yürüyüşlerinde kullanabileceği bir çift ayakkabı, dürbün, çakı ya da termos alabilirsiniz. Balık tutmayı seven bir baba için olta takımı harika bir seçim olabilir. Ya da sevdiği hayvan türlerini anlatan bir kitap onun ilgisini çekebilir.

-Eğer babanız evdeki tamirat işleri ile oyalanmayı seven biri ise ona bir alet takım çantası alabilirsiniz.

-Eğer babanız teknoloji yakından takip etmeyi seven biri ise ona yeni çıkmış bir ipod ya da hafıza kartı alabilirsiniz. Veya bilgisayarda oynamayı istediği bir oyunu ya da bir programı…

-Eğer babanız şık giyinmeyi seven biri ise ona şık bir kravat ya da gömlek alabilirsiniz…

TÜM BABALARIN BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!!!

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı