Baba olmaya hazır mısınız?

Kendinize güvenin
Bebeğiniz için dünyada hiç kimsenin olmayacağı kadar önemli olacaksınız. Bu fikir bazen sizi korkutabilir. Aslına bakarsanız baba adayları başlarda bebeklerini yetiştirirken ne yapacaklarını bilememekten korkarlar ama uzmanlara göre yapmanız gereken şey işe koyulmak ve her şeyi yaşayarak öğrenme sürecinize başlamaktır. Çünkü ne kadar çok kendinizi adarsanız, o kadar kısa sürede daha becerikli hale gelirsiniz.
İçgüdülerinizi dinleyin
Erkekler çoğu zaman annelerin bebekleri konusunda ne yapacağını doğal olarak bilmelerinin normal olduğunu ancak bunun kendileri için geçerli olmadığını düşünür ama uzmanlara göre bu korku hiç de gerçekçi değildir. Çünkü kısa bir zaman içinde içgüdüleriniz sayesinde bebeğinizin bakımı konusunda uzmanlık kazanacaksınız. Ona nasıl biberon vereceğinizi bilecek, en çok neleri sevdiğini anlayacak ve hatta eşinizin bile yetersiz kaldığı durumlarda onu nasıl sakinleştireceğinizi bulacaksınız.
Bir ebeveyn olmak ister istemez varlıklarının farkında bile olmadığınız bazı donanımlarınızın ve içgüdülerinizin ortaya çıkmasını sağlar. Her şeyden önce bebeğinizi korumak için elinizden geleni yapacaksınız. Hatta bazen hiç beklemediğiniz anlarda neler başarabileceğinizi görmek sizi bile şaşırtabilir. Tabii bununla birlikte ebeveynliğin, bir takım işi olduğunu da hatırlamalısınız. Her zaman her şeyi tek başınıza başaramayabilirsiniz. İşte bu noktalarda eşiniz devreye girecektir. Örneğin eğer siz bebeğinizle oyun oynamak konusunda iyiyseniz, eşiniz de onun pişiğiyle başa çıkmakta iyi olabilir.
Duygusal kapasite
Birçok erkek iyi bir baba olmak için yeterli duygusal altyapıya sahip olup, olmadığını sorgular ve bu konuda kaygılanır. Duygusal yanınızı ortaya çıkarmak için ne yapmanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Sadece bebeğinize bakın, ne hissediyorsanız , bu duygularınızı ona aktarın.

Bebekle bağ kurmak bazen zaman alan bir süreç olabilir; bunu unutup cesaretinizi yitirmeyin. Çünkü bu sadece erkeklerin yaşadığı bir durum değildir, hem anneler hem de babalar için geçerli olabilir. Bebeğinize ilk baktığınız anda çok derin bir sevgi hissetmeyebilirsiniz ama inanın kısa zaman içinde bir an gelecek ve o an içinizde ona karşı yoğun bir sevgi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Bu sizi gerçekten şaşırtacak.
Çalışma hayatı ve baba olmak
Çalışma hayatınız bugüne kadar olduğundan daha da önemli çünkü bir bebek sahibi olmak maddi yükümlülükleri de beraberinde getiren bir durum. Gece yarıları ve hatta hafta sonları bile çalışırken, bebeğinizi hızla büyüdüğü bu sürecin ciddi kısmını kaçırmayı göze alabilecek misiniz? Şirketinizin izinler konusundaki kurallarını gözden geçirin. Patronunuzla konuşarak belki çalışma saatlerinizi azaltabilir, hafta sonları çalışmayabilir veya birlikte size ve yeni hayatınıza uyacak yeni bir sistem yaratabilirsiniz. Hatta belki bir süreliğine evden çalışabilirsiniz. Tüm bu yöntemleri hayata geçiremezseniz, o zaman sabahları evden çıkmadan önce bebeğinize kısa da olsa vakit ayırmaya gayret edin. Birlikte geçireceğiniz kısacık bir zaman bile mucizeler yaratmaya yeter.
Her şeye hazırlıklı olamazsınız
Bebeğiniz doğmadan evvel hazırlık anlamında yapabileceğiniz çok şey vardır. Ama asla tam anlamıyla hazır olamayacağınız şeyler de sizi bekliyor olacak. Mesela bebeğiniz size gülümsediği anda ya da ilk kez size sarıldığında veya beşiğinde uyuduğu sırada onu seyrederken içinizde hissedeceğiniz, neredeyse sizi gözyaşlarına boğacak yoğunluktaki o tarif edilemez yoğunluktaki mutluluk gibi…
Her ne kadar bebekli bir hayatın yoğun ve yorucu temposuna alışmak kolay olmasa da, uykusuzluktan bitap halde bile olsanız, inanın karşılığında kazanacaklarınıza paha biçmeniz mümkün değil. Çoğu erkek baba olmadan önce çocuklarını bu kadar çok seveceklerini ya da onlarla bu kadar eğlenceli vakit geçirebileceklerini hayal edemediklerini söyler. Siz de içinizdeki, hissedebileceğinizi hiç ummadığınız yoğunluktaki sevgi karşısında hayretlere düşeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı