Baba olmak zor zanaat

Çocuk doğurmanın zorluğunu unutmuş değiliz. Fakat kabul edelim, tüm o zorlu aşamaları atlattıktan sonra anne, bir şekilde ne yapacağını bilir. Belki de içgüdüsel olarak. Peki ya baba? Genelde hazır olmaz. Bebeği nasıl tutacağını, neyi ne yapması gerektiğini bilmez. Hatta bebeği her kucağına alışında gözlerinizi üzerinden ayıramazsınız, ya düşürürse diye!

Anneler: Eşinize yardım etmeli, ona baba olmayı öğretmelisiniz! Unutmayın, baba olmak konusunda ona ne kadar çok yardım ederseniz, emekleriniz size o kadar yol, su, elektrik olarak geri döner! Böylece siz mutlu bir anne, eşiniz mutlu bir baba, çocuğunuz da mutlu ebeveynlere sahip bir küçük birey olur.

Roller değişiyor

Bundan 30-40 yıl önce baba için “eve ekmek getiren” sıfatı yeterli olabilirdi, fakat günümüzde babaya yüklenen sorumluluklar oldukça azaldı. Artık anne de çalışıyor ve “eve ekmek getiriyor.” Kısacası, madem üzerinize düşen sorumluluğun yarısını kadın üstlendi, o zaman siz de onun sorumluluklarını paylaşmak zorundasınız.

Denge meselesi

Tamam, kabul, geçmişten bugüne çalışma saatleri çoğaldı. Avrupa genellemesine göre insanlar artık haftada 40 saatten fazla çalışıyor. Fakat unutmayın, işi eve getirmek çocuklarınız tarafından anlaşılır bir şey değildir. Çünkü, iş hayatınızda yaşadığınız stresleri anlamayacak kadar küçükler. Gününüz nasıl geçmiş olursa olsun, baba ilgisine ve sevgisine ihtiyaçları olduğunu unutmayın.

Akşam rutini

Her akşam belli bir zaman dilimini ailenize ayırın. İsterseniz ev işlerinde eşinize yardım edin, isterseniz çocuğunuzu bir sonraki okul günü için hazırlayın. Oyun vaktini unutmayın, bunu da rutine sokmanız gerekiyor.

Örnek olmak

Çocuğunuz için hayatındaki tek erkek rol modelin siz olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl davranması gerektiğini sizi izleyerek ve taklit ederek öğrenecek. Sizi ilgili ve saygılı bir insan olarak tanırsa, kendisi de insanlara öyle davranacak.

Partnerinizle iyi iletişim kurun

Bebeğinizin ve ailenizin ihtiyaçlarını en doğru ve eksiksiz şekilde karşılamak için partnerinizle sağlıklı iletişim kurmanız önemli. Birbirinizin hoşuna giden ya da gitmeyen davranışlarınızı, sorumluklarınızı konuşun. Gerekirse birlikte bazı kurallar koyun ve tüm aile bireylerinin bu kurallara uymasını sağlayın. Yani standartlarınız olsun.

Kocanızı yaralamayın

Yapamadıkları işler konusunda erkeklerle dalga geçmek eğlenceli olabilir. Fakat biriyle sık sık dalga geçmek ve onu küçümsemek ilişkide çatlaklar oluşmasına neden olur. Özellikle de çocuğunuzun yanında bu tip davranışlarda bulunuyorsanız, hemen vazgeçin. Çünkü onun gözünde babasını kötü şekillendirmiş olacaksınız.

Başarıya ulaştırın

İyi yöneticiler (işte de olsa, evde de) çalışanlarının sivrilen yönlerini bulur ve ön plana çıkarırlar. Onları öyle bir pozisyona getirirler ki, beraberinde kendileri de başarıya giderler. Karmaşık ya da duygusal işler için baba pek doğru seçenek değildir. Dolayısıyla, daha ziyade motor becerilerini kullanabileceği sorumlulukları ona yükleyin. Tamam, klişe olabilir ama gerçek, bırakın kaslarını görelim!

Baba olsun, asistanınız değil

Şimdiki çocukların programları çok yoğun; basketbol maçı, bale kursu, piyano dersi derken tüm bu işleri organize etmek anneye kalıyor. Bu durumda anne karar verici, patron oluyor, baba da asistanı. İşleri bu hale getirmemek için çocuğunuzun katılacağı aktivitelere eşinizle birlikte karar verin. Eşinize şoför muamelesi yapmayın! Eşiniz farkında olmasa bile bu, insanın moralini bozan bir durum haline gelebilir.

Dinlenmeye zaman ayırın

İnsanlar her gün biraz dinlenmeli. Çok değil, 15-20 dakika yeterli olacaktır. Bazıları için bu, gazete okumak olabilir, bazıları için Facebook’ta dolaşmak ya da hiçbir şey yapmadan oturmak… Eşinizin kendine zaman ayırmasına izin verin ve onu suçlamayın. Aynı zamanı siz de kendiniz için ayırmalısınız. Genelde anneler “mükemmel anne” olmaya çalıştıkları ve bu gerginlikle babaları da kötü etkiledikleri için işler zorlaşır. Biraz sakin olun ve ne olamadığınız değil, ne olabildiğiniz konusuna eğilin.

Sık sık sevişin

Eşinize, babalığın ilk yıllarında destek olabileceğiniz en önemli konulardan biri seks hayatınızı canlı tutmak olacaktır. Fiziksel iletişiminizi kaybetmemeniz gerekiyor. Evet, günün yorgunluğunun üstüne bir de geceleri bebeğinizin bitmek bilmeyen ağlamaları ekleniyor olabilir, ama birbirinize ve ilişkinize fırsatlar yaratmalısınız. İyi bir baba eşini, evini seven bir babadır. Cinsellik de bir evliliğin en önemli yapı taşlarından olduğuna göre, ne demek istediğimizi anlamışsınızdır sanırız.

Bebek Dergisi Ağustos Sayısından alnmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı