Azospermi nedir ve nasıl teşhis edilir?

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Yücel Karaman azospermi ve tanısı hakkında önemli bilgiler verdi.

Azospermi Nedir?

Azospermi basit olarak menideki sperm hücresi yokluğu olarak ifade edilebilir. Birleşme sonrası çıkan meni de sperm hücresi sayısının en az mililitre başına 20 milyon olması gerekmektedir. Bu sayıdan düşük değerlerin görüldüğü durumlar oligospermi olarak nitelendirilirken, hiç sperm hücresine rastlanmama ise azospermi olarak nitelendirilmektedir. Yapılan testler sonucu meninin içinde canlı veya ölü sperm hücresinin bulunmaması sebebi ile oluşan rahatsızlığı kişinin belirli testleri uygulamadan fark etmesi neredeyse imkânsızdır.

Azospermi Nasıl ve Neden Oluşmaktadır?
 
Azospermi  birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Bir sebebi testislerdeki sperm hücresi üretiminin durması olarak nitelendirilebilirken diğer bir sebebi ise boşalma görevi üstlenen kanalların tıkanması olabilmektedir. Her iki durum da kişinin doğuştan sahip olduğu bozukluklar olabileceği gibi herhangi bir sebepten de yaşam boyunca gerçekleşebilmektedir. Fakat hastalardaki azospermi durumları genellikle genetik olmaktadır. Bu sayede ailede herhangi birinde bu rahatsızlık var ise çocuklarda görülme olasılığı da mümkündür.
Erkek bireylerin 20’li yaşların sonundan itibaren düzenli aralıklar ile tahliller yaptırmaları gelecekte arzu edebilecekleri gebeliklerin sağlıklı biçimde gerçekleşebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar genetik dışı hastalıklar sık görülmese de kendiliğinden oluşarak duygusal bunalımlara sebebiyet verebildiğinden dikkate alınması gerekmekte ve tahliller ihmal edilmemelidir. 

Azospermi Teşhisi Nasıl Konmaktadır?

Azospermi hastalığından şüphelenildiğinde kesin sonuçlara varmak için aralarında birkaç hafta olacak şekilde yapılmış iki ayrı spermiogram tahlili gerekmektedir. Hekimin uyarıları dikkate alınacak şekilde yapılacak testler sonucunda yüzde 95 ihtimalle doğru sonuca varılmaktadır. Azospermi hastalığının teyidi için FSH, LH, Testesteron gibi yumurtalarda sperm oluşumunu uyaran hormonlara bakılmaktadır. Aynı zamanda eğer azospermi genetik ise mikrodelesyon ve kromozom analizi gibi özel testler de uygulanarak kesin sonuca varılmaya çalışılır. Daha ayrıntılı bilgiye azospermi yazısından ulaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı