Ayşe Tolga ile anneliğe dair: Can Yael’e ‘Küçük Ayşe’ diyorlar!

Oyuncu Ayşe Tolga’yı hepiniz tanıyorsunuzdur ama sadece oyuncu olmadığını da hepiniz biliyorsunuzdur. Kızı Can Yael için çok iyi bir anne olmasının yanı sıra, aromaterapist ve iş kadını yönüyle de oldukça başarılı işlere imza atıyor.

Söyleşi: Müge Serçek Biroğlu
Fotoğraf: Tuna Yılmaz


Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu Derneği’nin ne gibi faaliyetleri var?

İhtiyaç sahibi çocuklara ve annelere yardım etmek için kurulduk. Zaman içerisinde biz aileleri, aileler de bizi bulmaya başladı. Türkiye’deki kadınların eğitim, istihdam ve hukuki haklarıyla ilgili projeler düzenliyoruz. Bunu dışında çocuk sağlığı ve eğitimleriyle ilgileniyoruz. Yardım geceleri düzenleyerek bir şeyler yapmaktansa, uzun vadede bir şeyler yapmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Çok aktif bir yaşamanız var. İş ve ev arasındaki dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

Evimde kendime özel çalışma odası kurdum. Birçok işimi evdeyken halledebiliyorum. Bunun dışında gitmem gereken yerler de çok yakın mesafelerde olduğu için çok büyük zorluk çekmiyorum. Can Yael de haftanın beş günü oyun grubuna gidiyor, saat 1 gibi evde oluyor. O eve gelene kadar çok fazla vaktim oluyor ve birçok işimi hallediyorum. Daha sonra Can Yael’le birlikte oyunlar oynuyoruz, birlikte vakit geçiriyoruz. Onunla kaliteli geçirmek çok önemli.

Anneliği nasıl tanımlarsınız?

Anne olduktan sonra tüm insanlara karşı bir sorumluluk duymaya başlıyorsunuz ve daha vicdanlı oluyorsunuz. Çünkü her insanın bir evlat olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Bu yüzden daha merhametli ve şefkatli oluyorsunuz. Ben zaten merhametli bir insandım ama anne olduktan sonra bu hislerim daha çok arttı. Anneliği hiç zor bulmuyorum, keyifli yanları çok daha fazla.

Peki, annelik sizi değiştirdi mi?

Daha çok sorumluluk sahibi oldum. Çocuğumuzu bırakıp birkaç günlüğüne bir yerlere gidelim gibi bir düşünceye sahip olmadık hiç. Eşim de ben de Can Yael’le birlikte olmaktan ve birlikte bir şeyler yapmaktan çok memnunuz.

Can Yael sizi çok benziyor…

Evet, herkes bana çok benzetiyor, Can Yael’e “Küçük Ayşe” diyorlar.

Nasıl bir çocuk peki?

Çok yumuşak kalpli ve çok sosyal bir çocuk. Şu an az da olsa iki yaş sendromunu yaşıyor ama yine de çok dışa dönük bir yapısı var ve çok kolay bir çocuk. Can Yael bir şeyler anlattığında onu özellikle dinlemeye özen gösteriyorum. Yanlış bir şey söylediğinde hiç düzeltmeye kalkışmıyorum.

Hamileliğiniz nasıl geçmişti?

Hamileliğim çok rahattı, zaten hazırdım. Çok fazla şikayet edebileceğim bir durum olmadı açıkçası.

Peki, doğum nasıldı?

Normal doğum yaptım, biraz zor geçti.

Lohusalık geçirdiniz mi?


 

Geçirmişim ama daha sonradan fark ettim. Biraz duygusallık oluyor ve inişli çıkışlı duygular yaşıyor insan. Ben de özellikle kaygılanma çok fazla oldu. Ama zamanla geçti.

Bugüne kadar sizi en çok zorlayan şey yine oldu?

Herhalde en çok uyku düzeni beni zorladı.


Hamileyken doğuma hazırlık kurslarına gittiniz mi?

Gittim ve çok faydasını gördüm. Ayrıca bu süre zarfında yoga yaptım ve çok işime yaradı. Hamilelere 7. aylarından sonra bol bol çömelmelerini tavsiye ederim.

Spor yaptınız mı?

Evet yedince aya kadar spor hocamla birlikte spor yaptım. Daha sonra bıraktım.

Doğum kilolarınızı nasıl verdiniz?

Hamileliğim süresince 18 kilo aldım. Doğum sonra da hemen veremedim, tüm kilolarımı vermem toplamda 7-8 ayı buldu.

Bir aromaterapist olarak hamilelere ve yeni doğum yapan kadınlara neler önerirsiniz?

Her ay anne ve bebek kursları düzenliyorum. Bu eğitimlere katılmalarını öneririm. www.dogalterapilerakademisi.com adresini takip etmelerini tavsiye ederim. Seminerlerde pişikten konağa kadar birçok şeyi doğal yöntemlerle üstesinden gelinebileceğini öğretiyorum.
Evinizde kedi ve köpeğiniz de var. Genelde bebek doğunca, hayvanlar evden gönderilir… 
Eve ama biz de böyle bir durum olmadı. Bahçeli bir evimiz olduğu için şanslıyız hoş bahçeli olmasaydı da bu durum değişmezdi. Benim de çocuğum hayvanlarla iç içe geçti. Başka bir canlının şefkatini ve sorumluluğunu alabilmek çok önemli. Evcil hayvanlar kesinlikle oyuncak değiller. Bu yüzden lütfen kimse çocuğunda mağazadan oyuncak alır gibi, pet shop’tan oyuncak almasın.

Can Yael’in hayvanlarla arası nasıl?

Çok iyi… Onları seviyor, okşuyor. Şimdiden onlarla araları çok iyi. Sevgi dolu bireyler yetiştirmemiz için hayvan sevgisinin çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı