Aşılama nedir?

 Aşılama işlemi için erkekten alınan sperm, laboratuvarda yüzdürme, gradient adı verilen yöntemle yıkama işlemlerinden geçirilerek semen içerisindeki spermden farklı olan tüm maddelerin temizlenmesi sağlanır.Prof. Dr. Yücel Karaman aşılama öncesi yapılan değerlendirmeler hakkında bilgi veriyor.
 
Aşılama İşlemi İçin Spermin Hazırlanması

 Aşılama işlemi için erkekten alınan sperm, laboratuvarda yüzdürme, gradient adı verilen yöntemle yıkama işlemlerinden geçirilerek semen içerisindeki spermden farklı olan tüm maddelerin temizlenmesi sağlanır. Böylece aşılama işleminde kullanılacak sperm dışında diğer tüm maddeler temizlenerek saf sperm elde edilir. Bu işlemin yapılmasındaki en büyük sebep, rahimde kasılma, enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açacak durumların önüne geçilmek istenmesidir.

Aşılama öncesi sperm yıkama

Bunun yanı sıra sperm içerisinde bulunan maddelerin temizlenmesiyle birlikte spermlerin hareket hızlılığı da artırılmış olur. Çünkü bu durumda spermler daha küçük hacimde ve daha az yoğunlukta bulunmaktadırlar. Bu da onların hareketliliğini artırır.  Sperm yıkama işlemleri gebelik ihtimalini ortalama olarak % 30 oranında artırmaktadır.

Spermde Hareketlilikle Birlikte Sayıca Azlık Olduğu Durumlarda Ne Yapılır?

Aşılama işlemi, kısırlık tedavisinde ilk uygulanılacak yöntemdir. genel anlamda sperm hareketliliğinin yetersiz olduğu, spermin rahim önündeki kayganlaştırıcı sıvıyı ve kanalları geçip yumurtalara ulaşıp burada döllenme oluşturacak kadar hızlı olmaması durumlarında bu tedavi yöntemi uygulanır.  Spermlerin hareket kabiliyetlerinin fazla olması yumurtaları daha kolay delip döllenme oluşturmaları açısından oldukça önemlidir. Spermlerdeki hareketsizlik, sayıca azlık durumları uygulanan hormon tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Aşılamada Yumurtalarda Sorun Varsa Nasıl Giderilir?

Aşılama işleminde tedaviye olumlu yanıt verilmesi ve gebelik oluşması için en az 2- 3 tane olgunlaşmaya müsait yumurta bulunması gerekmektedir. Yumurtada ovülasyon görülen durumlar, klomfen veya genadotropinlerle yapılmaktadır.
Kadında ovülasyon durumları görüldüğünde iğneler yardımıyla yumurtanın olgunlaşması beklenir ve gerekli olgunluğa ulaşan yumurtalar çatlatma iğneleri ile çatlatılarak hareket kabiliyeti sınırlı olan spermlerin yumurtalara ulaşıp döllenme oluşturmalarını sağlanır. Aşılama işlemini araştırmak ve gerçekten alanında uzman olan bir ekip tespit edip onlarla tedaviye devam etmek gebelik oluşması ihtimali için oldukça etkileyici bir faktördür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı