Aşı ile gripten korunun!

Üzerinde çok konuşulan, özellikle sonbahar aylarında yazılı ve görsel medyada hakkında birçok haber çıkan grip konusu, gerçekten önemli midir? Eğer öyleyse önemi nereden gelmektedir? Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur grip ve grip aşısı hakkında merak edilenleri anlatıyorlar.

bebek.com: GRİP neden önemlidir?
Prof. Dr. Selim Badur: Bu sorunun yanıtını isterseniz Dünya Sağlı Örgütü nün (DSÖ) yaklaşımını belirterek verelim; DSÖ, tüm ülkelerde 1950 yılından beri iki bulaşıcı hastalığı yakından takip etmektedir: Çocuk felci ve GRİP. Bunun nedeni, bazı kıtalar arası salgınlarda (pandemiler) grip nedeniyle milyonlarca kişinin yaşamını yitirmiş olmasıdır.

bebek.com: Grip kimler için daha tehlikelidir?
Prof. Dr. Selim Badur: Grip için risk grupları tanımlanmıştır;

   • 65 yaş üstündeki yaşlılar
   • Tüm yaş gruplarında bulunan ve astım, diyabet, kalp, dolaşım ya da böbrek hastaları gibi süregen (kronik) hastalığı olanlar GRİBE en duyarlı kişilerdir.

Çocuklar, hastalığın toplumda yayılmasında kilit rolü oynarlar. Okullar, toplu taşıma araçları gibi ortamlarda etkeni alan çocuklar evlerindeki erişkin bireylere bu mikrobu taşırlar. Bu nedenle çocukları da riskli grup olarak değerlendirmek gerekir.

bebek.com: Grip sadece ölüme yol açtığı için mi önemlidir?
Prof. Dr. Selim Badur: Grip etkenlerinin ortamı elverişli kılmaları sonucu, çeşitli virüs ve bakteriler tabloya ilave olur. Sonuçta, zatürre, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Özellikle çocukluk çağında, GRİBİN hastaneye kaldırılmayı gerektirecek kadar ağır seyredebildiği bilinmektedir. Risk grupları için ölümcül seyretmesinin yanı sıra, ayakta geçirilen bir hastalık olmayan, hastaları yatağa düşüren GRİP, bireylerin yaşamsal aktivitelerini kısıtlar. Bu durum göz önüne alındığında, öğrencilerin okullarına gidememeleri, iş adamlarının toplantılarına gidememeleri söz konusu olur. İstatistiklerin düzgün tutulup, konunun ekonomik yönünün de incelendiği batı toplumlarında, GRİBİN ciddi boyutlarda iş gücü kaybına neden olduğu hesaplanmaktadır.

bebek.com: GRİP misiniz, yoksa sadece soğuk algınlığı mı?
Prof. Dr. Selim Badur:

GRİP (influenza)SOĞUK ALGINLIĞI
Hastalık 10 gün surerSemptomlar 2-4 gün surer
Genellikle yüksek ateşYüksek ateş daha nadir
Titreme ataklarıTitreme atakları daha nadir
Kas ağrılarıKas ağrısı nadir
Yatak istirahati gerekirYatak istirahati gerekebilir
Baş ağrısı (şiddetli olabilir)Şiddetli baş ağrısı nadir
Kuru öksürük produktife dönebilirÖksürük daha hafif
Ara sıra kusmaKusma nadir
Ciddi komplikasyon riski (pnömoni)Komplikasyon daha az sıklıkta
AŞISI VARAŞISI YOK

bebek.com: Gribin diğer solunum yolları enfeksiyonlarından farkı nedir?
Prof. Dr. Selim Badur: Günümüzde 250 den fazla etkenin solunum yolları enfeksiyonlarına neden oldukları bilinmektedir. Benzer tablolara yol açmalarına karşın, grip ani başlayan yüksek ateşle kendini belli eder; bu bulguya ek olarak baş ve kas ağrıları, nezle hali, öksürük, halsizlik, kırıklık görülür. Ancak diğer etkenlerden farklı olarak gripten sorumlu virüsler söz konusu ise, bu enfeksiyonu ayakta atlatmamız mümkün değildir. gripten gerçekten insanı paçavraya çevirir ve yatak istirahatı gerekli olur; grip ayakta geçirilecek bir hastalık değildir.
İnfluenza virüsleri sık yapı değiştirme özelliğine sahiptirler; bu yapı değişimi küçük çapta olur ise mevsimsel salgınlar; daha radikal, major değişimler gerçekleşir ise kıtalar arası pandemiler ortaya çıkar. İnfluenza virüslerinin bir diğer özelliği yüksek bulaştırılıcılık özelliğidir. Kapalı bir ortamda bulunan bir GRİP hastası: aksırarak, hapşırarak, öksürerek ve elleri ile virüsleri kısa sürede çevresine yayar. Bu virüslerin havada yaklaşık 72 saat asılı kalarak canlılıklarını sürdürdükleri bilinir. Örnek vermek gerekirse, bir GRİP hastası, 5 saat kadar süren bir uçak yolculuğu sırasında uçaktaki diğer yolcuların % 72 sine etkeni bulaştırabilmiştir.

bebek.com: Gripten korunma yolları nelerdir?
Prof. Dr. Selim Badur: Bu denli yaygın, kolay bulaşan ve tehlikeli bir enfeksiyon hastalığına karşı elimizde güçlü bir silah bulunmaktadır: Grip aşısı. Grip aşısı koruyuculuğu yüksek, güvenilir bir aşıdır. Her yıl üretilen aşının içeriğini DSÖ belirler ve üretici firmalara aşının “formülünü” verir ve bunun üzerine üretime geçilir. Her yıl yapısı değiştirildiğinden, grip aşısının her yıl yaptırılması gerekir.

bebek.com: Grip aşısının yan etkileri var mıdır?
Prof. Dr. Selim Badur: İlk hazırlandığı yıllarda tüm virüs partikülü inaktive edildikten sonra aşı olarak kullanılmakta idi; ancak günümüzde yapılan saflaştırma sonucu yan etkileri çok daha azaltılmış ve güçlü bir immünojen olan SPLİT aşılar kullanılmaktadır.
Grip aşısı bugün için embriyonlu yumurtada üretilen virüsler ile hazırlanmaktadır, bu nedenle yumurta alerjisi olanların aşılanması riskli olabilir. Bunun dışında grip aşısına ait başka bir kontrendikasyon bilinmemektedir. Grip aşısı çok iyi tolere edilebilen, güvenilir bir aşıdır. En sık görülen reaksiyon, en fazla 72 saat devam eden enjeksiyon yerindeki hafif ağrı ve rahatsızlık hissidir.

bebek.com: Grip aşısı etkili midir?
Prof. Dr. Selim Badur: Koruyuculuğu % 80-85 oranlarında olan grip aşısını yaptırdığı halde, yinede gribe yakalandığını ifade eden bireyler bulunmaktadır. Büyük bir olasılıkla aşılı olan bu kişiler, sayısını 250 olarak belirttiğimiz diğer solunum yolları enfeksiyonları etkenleri ile hastalanmakta ve yanılgı sonucu grip aşısını eleştirmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı